14. Filmmor Kadın Filmleri Festivali Geliyor

784

Her yıl kadınların deneyimlerini, ürettiklerini ve hayallerini sinemayla buluşturan ve yine sinemada paylaşan Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 12 Mart’ta başlayacak. Festival Kadın Dayanışması Yaşatır sloganı ile yola çıktı geliyor! Mutlaka yayılması gereken ve daha fazla duyulmasına yardımcı olunması gereken bir etkinliktir. Siz de mutlaka inceleyip, çevrenizdekilerle paylaşın.

Ürdün’den Fas’a, Mısır’dan İran’a uzanan bir coğrafyadan alınan filmler Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Kadınların Sineması bölümünde bizlerle olacak. 14. Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu coğrafyada kadınların, “kader” denileni değiştirme çabasını 9 film ve bir söyleşiyle ağırlayacak.

- Reklamlar -

30 dilden 70’in üzerinde film 8 bölümde ve atölye, panel, söyleşi gibi etkinliklerle izleyicilerle; 7 şehirde kadın sinemacılarla ve festivalde buluşacaklar. Bu yılın tema bölümü Kadın Dayanışması Yaşatır’ da Amerika, Hindistan, Türkiye, Hollanda ve İsveç’ten 6 film yer alıyor. Farklı kültürlere ev sahipliği yapması ile de gayet sevecen ve heyecan verici.

5 Ekim 2015 günü aramızdan ayrılan Chantal Akerman‘a ayrılan, İstanbul Modern işbirliği ile toplu gösterim Chantal Hakkında Her Şey yönetmenin Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en geniş retrospektifi. Toplu gösterimde; henüz 18 yaşındayken yaptığı ilk filmi Patlat Şehri / Saute Ma Ville’den bir kadının rutin ev içi mesaisinde “cinayetle yemek pişirmenin aynı dehşete sahip olabileceğini” gösteren Jeanne Dielman’a, Yarın Taşınıyoruz / Tomorrow We Move’dan No Home Movie’ye, “kişisel olan politiktir” diyerek “annesinin anlatamadıklarını” anlatan 15 Chantal Akerman filmi de yer alıyor.

14. Filmmor Kadın Filmleri Festivali Detaylı Bilgi

14. Filmmor Festival Programına bu linkten ulaşabilirsiniz. Bizce kaçırmayın.

Önceki İçerikIce Age: Collision Course Yeni Fragmanı Yayınlandı
Sonraki İçerikDavid Hasselhoff Baywatch Kadrosuna Dahil Oldu
ohmonvie
Gerçek hayatta bulamadığımız her şeyi tek tek bulduğumuz yerin; filmlerin içine daldım.