29 Ocak Vizyona Giren Filmler ve Haftanın Filmi

1010

29 Ocak da geldi ve yılın ilk ayı güzel bir vizyon haftası ile sona eriyor diyebiliriz artık. Ocak ayını oldum olası sevmem ama vizyona bakınca, çok da fena bir ay olmadığını düşünebiliriz. Öncelikle bu hafta vizyona giren beş film olduğunu söyleyelim. Bunların ikisi Türk yapımı. Keyifli bir hafta sonu geçirmek istiyorsak, hangi filmi seçmeliyiz kendimizce onu da size söylüyor olacağız ama önce filmlerin tamamını özet geçelim. Ne var ne yok gözden geçirmiş olalım. Buyurun:

 1. Spotlight
 2. Zor Saatler
 3. İftarlık Gazoz
 4. Her Şey Aşktan
 5. Yalan Labirenti

Öncelikle söylemek gerekir ki, 29 Ocak haftasının filmi olarak seçtiğimiz film, Türk yapımlarından değil. Ve yine söylememiz gerekir ki, bu hafta aslında her filmi izleyebilmeniz mümkün. Zaman geçirmelik ve tatlı filmler. Ama biz birini daha çok sevdik ve sona sakladık.

- Reklamlar -

İşte Haftanın Film Tavsiyesi Niteliğindeki Filmleri

Her Şey Aşktan

Her Şey Aşktan, Andaç Haznedaroğlu’nun yönetmeliğini üstlendiği ve Hande Doğandemir, Şükrü Özyıldız, Mithat Can Özer ,Hakan Meriçliler, Öznur Serçeler gibi isimlerin baş rolleri paylaştığı aşk filmi. Bir alışveriş merkezinde çalışan Pelin, hayatının aşkı ve aynı zamanda bir playboy olarak tanınan İlker tarafından evlilik hazırlığındayken aldatılır. Pelin’e yaşadığı hayal kırıklıkları ve intikam dolu geleceğinde, yakışıklı bir rock davulcusu olan Burak yol arkadaşlığı yapacak ve hayatını değiştirecektir.

İftarlık Gazoz

İftarlık Gazoz, Cem Yılmaz etkisi ile izlenme oranı yükselecek olan bir yapım diyoruz. Çekimleri Muğla’da yapılan filmde ünlü sanatçı Cem Yılmaz şimdiye kadar üstlendiği roller arasında ilk kez Egeli bir karakteri Ege’nin özgün şivesiyle ile canlandırıyor.

Filmin fragmanı çok bir kısa sürede 1 milyon 800 binin üzerinde izleyiciye ulaştı. Bu yüzden filmin de oldukça beğeni toplayacağını düşünüyoruz. 1970’lerde bir Ege kasabasında yaşayan Adem, ilkokulu yeni bitirmiştir. Yazı çalışarak geçirmek isteyen Adem, ailesinden zorlukla da olsa izin alır ve Gazozcu Cibar Kemal Usta’nın çırağı olur. Bütün macera da bu şekilde başlamış olur.

Yalan Labirenti

Yalan Labirenti, 2014 Alman yapımı film. IMDB puanı 7.3 olan film, tarih kokuyor. Yabancı Dilde En İyi Film dalında Almanya’nın Oscar adayı seçilen Yalan Labirenti, Almanya’nın Hitler sonrası dönemini anlatıyor. II. Dünya Savaşı’nın ardından dünyanın Auschwitz’teki soykırıma ve ne tür bir vahşet yaşandığına dair bir fikri yoktur ve bu çok can sıkıcı bir durumdur. Sorgular sırasında derinlere indikçe Auschwitz’te yaşananlara dair akıl almaz deliller elde edilecek ve bu deliller, dünya tarihini sonsuza dek değiştirecektir. Tarih ve geçmişe ışık tutan filmleri severseniz, yanaşın.

Zor Saatler

Zor Saatler, dram ve gerilimi bir arada sevenler için kaçırılmayacak fırsat IMDB puanı 7.1 olan yapımın yönetmeni Craig Gillespie. Filmde Chris Pine, Akademi Ödüllü ve Altın Küre adayı Casey Affleck, Ben Foster, Holliday Grainger, John Ortiz ve Eric Bana gibi isimler rol alıyor. 

Zor Saatler, sahil güvenlik tarihinde en büyük gemi kurtarma operasyonunu konu alan heyecan ve macera dolu gerçek bir hikayeden uyarlamadır. 18 Şubat 1952’de İngiltere’nin doğu kıyılarını yerle bir eden ve yoluna çıkan bütün gemileri parçalayan fırtına, Boston’a bağlı SS Pendleton T-2 petrol tankerini de ikiye ayırır. 30 kişilik mürettebatı bulunan gemi hızla sulara gömülmeye başlar ancak korku ve panik halindeki ekibi, geminin mürettebat yetkisi olan mühendis Ray Sybert kontrol altına alır.

Spotlight

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Spotlight, taciz olayıyla gündeme gelen bir kilisenin kendini aklamaya çalışmasını ve bu tacizi aydınlatmaya çalışan Boston Globe gazetesi yazarlarını konu alıyor. Filme ilham veren gazete The Boston Globe çalışanları oyunculara ve ekibe kıyafet, senaryo, prodüksiyon, oyunculuk konularında yardımcı oldu.

Gazetenin yazarlarından oluşan “Spotlight” takımı, Katolik Kilisesi’ndeki taciz iddilarıyla ilgili eski defterleri deşer. Bir senelik araştırmaları sonucunda, Boston’ın üst düzey dini, yasal ve idari birliğine ait on yıllarca gizlenen gerçeklere parmak basılır. Baş rollerini Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery, Stanley Tucci, Brian d’Arcy James ve Billy Crudup’ın paylaştığı filmi Tom McCarthy ve Josh Singer kaleme aldı. Mark Ruffalo’nun canlandırdığı Michael Rezendes rolü için başlarda Matt Damon‘ın oynaması planlanıyordu. İyi ki planlandığı gibi olmadı.

Filmin 2016 Altın Küre Adaylıları:

 • En İyi Film 
 • En iyi Yönetmen – Tom McCarthy
 • En İyi Senaryo – Tom McCarthy, Josh Singer

Filmin Oscar Adaylıkları :

 • En İyi Film
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu –  Mark Ruffalo
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Rachel McAdams
 • En İyi Yönetmen –  Tom McCarthy
 • En İyi Orijinal Senaryo –  Josh Singer, Tom McCarthy
 • En İyi Kurgu – Tom McArdle
Önceki İçerik2016 Oscar Adayı Filmler Winnie The Pooh Karakterleriyle Çekilseydi?
Sonraki İçerikNoomi Rapace Alien: Covenant Filminde Yer Almayacak
ohmonvie
Gerçek hayatta bulamadığımız her şeyi tek tek bulduğumuz yerin; filmlerin içine daldım.