K-PAX

0
1501

k pax poster K PAXVİZYON TARİHİ: 1 Mart 2002

TÜR: Dram, Bilim-Kurgu

SÜRE: 120 dk

YÖNETMEN: Iain Softley

SENARYO: Gene Brewer (Roman), Charles Leavitt (Uyarlayan)

OYUNCULAR: Kevin Spacey, Jeff Bridges, Mary McCormack, David Patrick Kelly, Saul Williams, Aaron Paul

ÜLKE: ABD | Almanya


Prot (Kevin Spacey) akıl hastanesinde yatan bir hasta, dünyaya başka bir gezegenden geldiğini ve insan olmadığını söylüyor. Durum çözülemeyince psikiyatrist Dr. Mark Powell’ın (Jeff Bridges) çalıştığı hastaneye gönderiliyor. Dr. Powell, Prot’a yardımcı olmaya çalışıyor, onunla her gün konuşuyor ve sorunun ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Tabi zaman geçtikçe Prot’un ne kadar inandırıcı olduğunu görüyor ve yaşanan garip olaylarla birlikte şüpheye düşüyor.

MV5BMTkzMDQ0OTE5OV5BMl5BanBnXkFtZTYwMzk2OTU3. V1  SX1297 SY548  K PAX

Prot, Dr. Powell’ın her sorusunu cevaplıyor ve ana gezegeni olan K-PAX ile ilgili her istediği bilgiyi veriyor, hiçbir tutarsızlık olmadan. Bunun üstüne Mark, gökbilimci olan bir arkadaşından bu bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol etmesini istiyor ve o zaman işler daha da ilginçleşiyor.

MV5BMTg4MTk2MjExMV5BMl5BanBnXkFtZTYwNTg2OTU3. V1  SX1297 SY591  K PAX

Başlarında çok az sıkabilen ama sabrederseniz kesinlikle değecek bir film. Kevin Spacey ile ilgili çok bir şey söylememe gerek yok sanırım, her zamanki gibi başarılı bir performans sergilemiş. Jeff Bridges için de aynısını söyleyebilirim.

Film sizi de şüpheye düşüren, şaşırtıcı ve etkileyici bir film. İzlemenizi tavsiye ederim. İyi Seyirler.

İlginç Bilgiler

  • Prot’un ünlü güneş gözlüğü gerçekte Bono’ya (U2) aitmiş. Kevin Spacey film için ödünç almak istemiş ve Bono da gözlüğe iyi bakılması ve film bitince hemen iade edilmesi şartıyla kabul etmiş.
  • Prot’un bir muzu kabuğuyla beraber yediği sahne 27 kez çekilmiş.
  • Başta Will Smith Prot’u, Kevin Spacey Dr. Mark Powell’ı oynayacakmış ama Will Smith vazgeçince Spacey Prot’u kendi oynamaya karar vermiş.

Fragman

K-Pax Filminin Fotoğrafları