Revolver poster RevolverVİZYON TARİHİ: 4 Nisan 2008

TÜR: Gerilim, Gizem

SÜRE: 11 dk

YÖNETMEN: Guy Ritchie

SENARYO: Guy Ritchie, Luc Besson (Uyarlayan)

OYUNCULAR: Jason Statham, Ray Liotta, Vincent Pastore, Andre Benjamin

ÜLKE: Fransa | İngiltere


Senaristliğini ve yönetmenliğini Guy Ritchie’nin yaptığı 2005 yapımı bir gerilim filmidir. Zamanında kimi eleştirmen tarafından yerden yere vurulsa da kimileri için bir sanat eseri değerindedir. Tabi ki Guy Ritchie kötü eleştirilere kulak asmamış “Önemli olan seyircinin ne düşündüğüdür.” diye bir açıklama yapmıştır. Ki öyledir. Benim “en” dediğim filmlerdendir. Filmi “anlamadım” diyenler olabilir ancak böyle bir filmi “beğenmedim” yorumuna katılası gelmiyor insanın.

revolver 1 1024x366 Revolver

Diğer yandan filmin herkese hitap etmediği de bir gerçek, Guy bu filmde über bir performans sergileyerek insanın beynini akıtmıştır. O vecizeler, o kelime oyunları insana “yaa noluyoruz?” dedirtir. Jason Statham (adamım benim be!) nasıl da hakkını vermiştir oyunculuğunun. Ray Liotta da “abi karizmadan da hiç ödün vermiyorsun?” dedirtir, şaşırırsın. Meşhur asansör sahnesi vardır ki.. Adeta egonu karşına alıp “sen ben değilsin! otur sana bir çay ısmarlıyayım” diyesin gelir. “Benim sanatım seni öyle parçalarla beslemek ki onları aldığın zaman kendinin akıllı, benimse aptal olduğuma inanacaksın.” repliği egoya adeta şekil-şükül yaptırır. Bunu zaten normal bir insan söylemez değil mi ?

IMDB puanıyla (6,5) insanı yanıltan, birçok yönden ele alınabilecek ve ele alındığı birçok yönün de hakkını verecek olan filmdir. Zaten daha önce benzeri çekilmemiş. İnsana hayatı ve kimliği sorgulatan, bakış açısını değiştiren iyi filmlerdendir. Film sıkıcı gibi görünür, detaylara, aforizmalara dikkat ederek izlemekte fayda var. Kafanızın çok sağlam olduğu bir gece açıp izleyin. Pişman olmayacaksınız.

Unutmayalım ki bizim en büyük düşmanımız “biziz”. Çünkü en büyük düşman en son bakacağın yere saklanır.

Fragman

Revolver Filminin Fotoğrafları