Rush / Zafere Hücum

1
1764

Rush poster Rush / Zafere HücumVİZYON TARİHİ: 20 Eylül 2013

TÜR: Aksiyon, Biyografi, Dram

SÜRE: 123 dk

YÖNETMEN: Ron Howard

SENARYO: Peter Morgan

OYUNCULAR: Daniel Brühl, Chris Hemsworth, Olivia Wilde

ÜLKE: İngiltere | Almanya | ABD


Bu filmimiz de Formula 1 severler için geliyor…

Rush / Zafere Hücum, Ron Howard’ın James Hunt ve Niki Lauda’nın arasındaki ezeli rekabeti ilmik ilmik işlediği müthiş bir film.

Peter Morgan filmin hikayesi yazarken bütün karakterleri gerçek kişilerin anlattıklarıyla şekillendirmiş olması Rush / Zafere Hücum’un ne kadar epik bir film olduğunun kanıtıdır. Hatta Niki Lauda’nın bazı kısımları abartan Peter Morgan ve Ron Howard’a rakibine saygısızlık etmemek adına bazı sahneleri tekrarlattığı da olmuştur.

rush 1024x577 Rush / Zafere Hücum

Film, Formula 3’te harikalar yaratan James Hunt’ın (Thor rolüyle tanıdığımız Chris Hemsworth) kazandığı zaferlerle başlıyor. Hunt, genç yaşta kazandığı bu zaferlerle Formula 1’e göz kırptığının farkındadır. Bu zaferler onu biraz şımartmış olması da gayet olasıdır. Düşünsene bi’, o yaşta Hunt’ın yakaladığı başarılara ulaşmış birisi olsan kim bilir neler yapardın? 🙂 Neyse Hunt, rakipsiz gibi görünürken Niki Lauda çıkıyor piyasaya. Niki, Hunt’ın aksine istatistiklere, verilere ve gerçeklere önem veren bir karakter. Hunt, bizden ama “basayım gaza araba gitsin. Adrenalin olsun. Kızlar gelsin.” bir tip 🙂

Ama hayatın gerçekleri öyle değil tabii ki. Niki Lauda’nın verileri işleyişteki ustalığı zamanla kendisini gösterecek ve Formula 1’e Hunt’ın 1 adım önüne geçiyor. Mükemmeliyetçi olan Niki, Ferrari’ye kadar uzanan bir başarı hikayesinin ana teması oluyor. Hırslı bir insan olan Hunt, dünya evine girerek hayatını düzene sokmaya ve Niki Lauda’nın değil bu pistlerin tek efendisinin kendisi olduğunu göstermek için elinden geleni yapmaktadır.

Sonunda tekrar aynı pistte yarışmaya başlayan ezeli rakiplerden Niki Lauda’nın başına gelen vahim olay, hikayeyi bir anda tersine çevirmiş ve beni derinden yaralamıştır.

Ama bu olay bile Niki Lauda’yı pistlere olan sevdasından uzaklaştıramamıştır.

Bu epik arkadaşlık ve ezeli rekabet filmini kaçırmamanızı, “ya yarışlı film sevmiyom ben” gibi yorumlarınızı bir yana bırakarak izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Şimdiden iyi seyirler.

Fragman

Rush / Zafere Hücum Filminin Fotoğrafları