The Imitation Game / Enigma

1
2521

The Imitation Game poster The Imitation Game / EnigmaVİZYON TARİHİ: 20 Şubat 2015

TÜR: Biyografi, Dram, Gerilim

SÜRE: 114 dk

YÖNETMEN: Morten Tyldum

SENARYO: Andrew Hodges (Kitap), Graham Moore (Senaryo)

OYUNCULAR: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear, Allen Leech, Charles Dance, Mark Strong

ÜLKE: İngiltere | ABD


Film dahi bir matematikçi, kriptograf olan ve bilgisayar biliminin kurucusu sayılan Alan Turing’in hikayesini anlatıyor.

2.Dünya Savaşı sırasında İngiliz hükûmeti Turing(Benedict Cumberbatch) ve birkaç başka akademisyeni gizlice topluyor ve onlara çok önemli bir görev veriyor: Almanların kodlanmış mesajlarını deşifre etmek. Enigma bu mesajları deşifre eden bir makine ama çalışmasını sağlamak için 159 milyon milyon milyon seçenek arasından doğru olana ayarlanması gerekiyor. Turing çoğu dahi gibi kendini beğenmiş, anlaşılması zor bir insan. Öyle olunca da kısa bir sürede çalışma arkadaşlarının nefretini üstüne çekiyor.

the imitation game The Imitation Game / Enigma

Bir yandan savaşı kısa sürede bitirebilmek için zamana karşı yarışırken diğer yandan kendi tarafındaki insanlar onu sabote etmeye çalışıyor. Kısacası önüne sürekli engeller çıkıyor. İşler Bayan Joan Clarke’ın (Keira Knightley) ekibe katılmasıyla değişmeye başlıyor.

Filmde Turing’in hayatının 2. Dünya Savaşı öncesi ve sonrasından olan kısımları da anlatılıyor ve hayatının ne kadar zorluklar içinde geçtiğini görebiliyoruz. Zaten birkaç kez tekrarlanan “Bazen hiç kimsenin bir şey beklemediği kişiler, hiç kimsenin hayal edemeyeceği şeyleri yapan kişilerdir. (Sometimes it is the people who no one imagines anything of who do the things that no one can imagine.)” sözü de gayet yerinde olmuş. Öldükten sonra hak ettiği saygıyı görse de yaşarken Turing’e yapılan ayıplar ortada maalesef.

the imitation game 2 The Imitation Game / Enigma

Benedict Cumberbatch zaten sevdiğim bir oyuncu ve bu filmdeki performansı da çok başarılı bence. Genel olarak da oyuncu performansının iyi olduğunu söyleyebilirim. İngiliz sinemasının efsane oyuncuları Charles Dance ve Mark Strong da iyi yardımcılar olmuşlar. Zaman zaman biraz yavaş ilerlediği hissine kapılsam da etkileyici bir film olmuş. Ben bilimsel kısımlara biraz daha fazla girilmesini isterdim açıkçası, çok yüzeysel açıklamışlar gibi geldi bana. Yine de bu şekilde bu konulara ilgisi olan olmayan herkesin izleyebileceği bir film haline gelmiş.

Tabi Oscar’lardan bahsetmeden olmaz. 8 dalda adaylığı var ve bir tanesinde kazanmış ki bence bayağı önemli bir dalda kazanmış. En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En iyi Yönetmen, En iyi Kurgu, En İyi Film Müziği, En İyi Yapım Tasarımı, En İyi Uyarlama Senaryo(Kazandı)

Kaçırmayın derim ben, iyi seyirler.

İlginç Bilgiler

  • Filmde Turing’in koştuğu gösteriliyor ve hiç bahsedilmemesine rağmen Turing dünya çağında bir uzun mesafe koşucusuymuş, 2:46:03 maraton derecesi varmış.
  • Turing’in genç halini oynayan Alex Lawther ve Benedict Cumberbatch Turing’in orijinal takma dişlerinin kopyası olan takma dişler takarak oynamışlar.
  • James Bond’un patronu olan “M” karakteri, Mark Strong’un karakteri olan Stewart Menzies’den esinlenilerek yaratılmış.
  • Time dergisi Cumberbatch’in canlandırmasını 2014’ün en iyi performansı seçmiş.

Fragman

The Imitation Game / Enigma Filminin Fotoğrafları