2015 BAFTA adayları açıklandı!

0
722

İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) ödüllerinin bu yılki adayları belli oldu.

Peki nedir bu BAFTA?

BAFTA (British Academy of Film and Television Arts) İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisidir. Oscar‘ın Birleşik Krallık’taki dengi olan bu akademi her yıl film, televizyon, çocuk film ve televizyon eserleri ile iletişim ödülleri verir.

11 kategoriyle en fazla dalda aday gösterilen film “Büyük Budapeşte Oteli” oldu. Ödüller 8 Şubat‘ta sahiplerini bulacak. Aday gösterilen filmler, oyuncu ve yardımcı oyuncular, senaristlerin  tam listesi şu şekildedir.

En iyi film kategorisi adayları

1- Birdman

Birdman

2- Boyhood

0828c9f1 87a2 4e46 8a40 babc23b5e64c e1408074726279

3- The Imitation Game

the imitation game

4- The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

5- The Theory of Everything

The Theory of Everything

En iyi İngiliz Filmi kategorisi adayları

1- The Imitation Game

the imitation game

2- Paddington

%name

3- Pride

Pride

4- The Theory of Everything

The Theory of Everything

5- Under the Skin

under the skin

6-  71

71

En iyi Yönetmen kategorisinin adayları

1- Wes Anderson / The Grand Budapest Hotel

Wes Anderson

2- Alejandro González Iñárritu / Birdman

Alejandro Gonzalez Inarritu

3- Damien Chazelle / Whiplash

Damien Chazelle

4- James Marsh / The Theory of Everything

James Marsh

5- Richard Linklater / Boyhood

Richard Linklater

En iyi Erkek Oyuncu kategorisindeki adaylar

1- Benedict Cumberbatch / The Imitation Game

the imitation game

2- Eddie Redmayne / The Theory of Everthing

The Theory of Everything

3- Jake Gyllenhaal / Nightcrawler

Jake Gyllenhaal

4- Michael Keaton / Birdman

Birdman

5- Ralph Fiennes / The Grand Budapest Hotel

Ralph Fiennes

En iyi Kadın Oyuncu kategorisindeki adaylar

1- Amy Adams / Big Eyes

Amy Adams

2- Felicity Jones / The Theory of Everything

Felicity Jones

3- Julianne Moore / Still Alice

Julianne Moore

4- Reese Witherspoon / Wild

Reese Witherspoon

5- Rosamund Pike / Gone Girl

Rosamund Pike

En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisindeki adaylar

1- Edward Norton / Birdman

Edward Norton

2- Ethan Hawke / Boyhood

Ethan Hawke

3- J.K. Simmons / Whiplash

JK Simmons

4- Mark Ruffalo / Foxcatcher

Mark Ruffalo

5- Steve Carell / Foxcatcher

Steve Carell

En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisindeki adaylar

1- Emma Stone / Birdman

Emma Stone

2- Imelda Staunton / Pride

Imelda Staunton

3- Keira Knightley / The Imitation Game

Keira Knightley

4- Patricia Arquette / Boyhood

Patricia Arquette

5- Rene Russo / Nightcrawler

Rene Russo

En iyi Senaryo kategorisindeki adaylar

1- Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo / Birdman

Alejandro Gonzalez Inarritu

2- Richard Linklater / Boyhood

Richard Linklater

3- Damian Chazelle / Whiplash

Damien Chazelle

4- Dan Gilroy / Nightcrawler

Dan Gilroy

En iyi Uyarlama Senaryo kategorisindeki adaylar

1- Gillian Flynn / Gone Girl

Gillian Flynn

2- Graham Moore / The Imitation Game

Graham Moore

3- Paul King / Paddington

Paul King

4- Anthony McCarten / The Theory of Everything

Anthony McCarten

5- Jason Hall / American Sniper

Jason Hall