Filmlerdeki Küfürler ve Geçirdiği Evrim

1342

Filmlerdeki küfürler konusu acayip gerçekten. Şu an komik film yapmaya çalışan küfür ediyor, aile dizisinde küfür ediliyor, küfür hayatımızın her yerinde devam ediyor. Rahatsız edici boyutlarda olmadığı ve düzgün bir şekilde kullanıldığında küfür gerçekten komik ya da taşı gediğine koymalı bir hal alabiliyor.

Filmlerdeki Küfürler ve Geçirdiği Evrim

- Reklamlar -

Geçmişine bakıldığında küfür epey eski bir davranış biçimi olarak da göze çarpıyor. Birçok kaynakta milattan öncesine, bazı kaynaklarda ise Habil ile Kabil’in ilk kavga ettikleri yerde küfür ettikleri bile rivayet edilmiş.

Hal böyle iken “Acaba filmlerdeki küfürler ve geçirdiği evrim nasıl olmuştur?” diye düşünen Movie Munchies isimli Youtube kanalı çok güzel bir video yayınlamış.

Videonun başında da görebileceğiniz gibi sinema tarihinde ilk sesli filmlerin yapılmaya başladığı tarih olan 1927’den tam tamına iki sene sonra ilk küfürlü kelime olan DAMN! kullanılmış. Bu film ise Glorifying The American Girl imiş.

Ardından 1930 yılında Hell’s Angels filminde Son of bitch ile sert girip, ilk Fuck kelimesi 1933 yapımı Bosko’s Picture Show filmiyle herkese “Merhaba!” demiş.

Ardından MPAA (Amerikan Sinema Filmleri Derneği) Damn ve Fuck kelimeleri için bir takım önlemler alarak bu kelimelerin kullanılmaması için sansürler uygulamaya başlamış. Senaristler de boş değil tabii ki henüz yeni olan bu uygulamayı delmek için farklı türde kelimeler de bulmuşlar. Scarface filmi ile zirve yapan bu durum şu an yaş sınırlaması konularak izleyici ile buluşabiliyor. Neyse devamını videoda bulabilirsiniz. Keyifli seyirler.

İşte Filmlerdeki Küfürler ve Geçirdiği Evrim

Videodaki filmler sırasıyla; Glorifying The American Girl, Hell’s Angels, Bosko’s Picture Show, Gone With The Wind, Holiday, In Cold Blood, Midnight Cowboy, The Boys in the Band, MASH, Carnal Knowledge, Scarface, Battleship ve The South Park Movie

Önceki İçerikSuicide Squad Fragmanı Geldi! Kendileri Pek İyi Değil; Ama Fragman Öyle!
Sonraki İçerikStar Wars 8 İçin Biraz Daha Beklememiz Gerekecek
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)