if istanbul izlenmesi gereken filmler listesi

0
1607

Bu yıl 12-22 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da, 26 Şubat – 1 Mart arasında ise Ankara ve İzmir’de izleyiciyle buluşacak olan festival olan !f Istabul‘da “Acaba hangisine gitsek?” sorusunu sizler icin cevaplayarak;

if istanbul izlenmesi gereken filmler listesi yaptık!

13. Keş!f Bölümü

Christmas, Again

Christmas Again / Yine Noel

2014’te Locarno ve 2015’de ise Sundance‘de gösterilen Christmas, Again New Yorklu bir Noel ağacı satıcısının neşeli olması beklenen kutlama haftasının kabusa dönüşmesine tanıklık edeceğimiz, yönetmenin ilk uzun metraj filmi.

12. Digiturk Galaları

Big Eyes

Big Eyes / Büyük Gözler

Bu yılın Golden Globe adaylarından olan bu Tim Burton filmi tam bir sosyal eleştiri. Karısının resimlerini satabilmek için elinden geleni ardına koymayan, onları kendi resmetmiş gibi yapan bir kocayı ve her ne kadar sanatçı ruhlu olsa da naif olduğundan sömürülen bir kadının hikayesi.

Birdman

Birdman

Bu zamana kadar hep dramı ağır ve çarpışan hikayeleri olan filmlerinden bildiğimiz Alejandro Gonzales Iñárritu, bu kez bir komediye imza atıyor. Eskilerin ünlü bir süper kahraman filmi yıldızının elden ayaktan düşünce, aktörlükteki başarısını kanıtlamak adına bir Broadway oyunuyla ringlere geri dönmeye çalışmasını konu alan film, En iyi Film dâhil birçok dalda Oscar‘in bu seneki adaylarından.

Love Is Strange / Aşk Başkadır

Love-Is-Strange-Ask-Baskadir

Bu yılın en yumuşak ve kırgın aşk filmlerinden biri olan Aşk Başkadır, bizi 39 yıldır birlikte olan Ben ve George’un hayatının bir kısmına konuk ediyor.

11. !f Music

Pulp- A Film About Life, Death & Supermarkets

Pulp: A Film About Life, Death & Supermarkets / Pulp: Hayat, Ölüm Ve Süpermarketler Üzerine Bir Film

Florian Habicht ve Jarvis Cocker‘ın yaratıcı ortaklığının ürünü olan film efsanevi İngiliz müzik grubu Pulp‘ın 2012’deki duygulu son konserini, grubun öyküsünün başladığı şehrin dokusuyla bir araya getiriyor. Bu fırsatı kaçırmayın, biz kaçırmayacağız!

10. Oyun

What We Do In The Shadows

What We Do In The Shadows / Aylak Vampirler

Bu alışık olduğumuz türden bir vampir filmi değil. Tam özlediğimiz tarz bir vampir komedisi! Flight of the Choncords  dizisinden hatırladığımız Jemaine Clement ise bu muhteşem filmin hem yönetmeni hem de başröllerinden biri. 2014 Toronto Midnight Madness People’s Choice Award, 2014 Berlinale ve Sundance gibi festivallerden festivallere koşan bu filmi “Mutlaka izleyin!” deriz.

9. Aşk & Başka Bi’ Dünya

Tarlabasi-ve-Ben

Tarlabaşı And Me / Tarlabaşı Ve Ben

Değişim programıyla Türkiye’ye gelmiş biri İtalyan diğeri Fransız iki üniversite öğrencisini büyüleyen ve bu filmi yaptırtan şey Tarlabaşı olmuş. Bu belgesel, Adana’dan cezaevinden çıktıktan sonra İstanbul’a sığınan Mustafa’nın çarpıcı hayat mücadelesinin yanında şehirdeki diğer ‘Öteki‘ olanların Tarlabaşı semtinde gecen hayatlarının belgeseli.

8. Gökkuşağı

I Am Michael

I Am Michael / Ben, Michael

Gus Van Sant’in yapımcı olarak yer aldığı film meşhur gazeteci Benoit Denizet-Lewis’in Benim Eski Gay Arkadaşım adlı makalesinden uyarlanmış. James Franco, Zachary Quinto ve Emma Roberts gibi isimlerle dolu bu filmi beğeneceğinizden eminiz.

7. Sanat Hayat İçindir!

Actress

Actress / Oyuncu

Bir kadının yaşam yolculuğundaki en zor dönemlerden birini teşhir eden dürüst ve cesur bir yapım: Evlenip hamile kaldıktan sonra oyunculuk kariyerine geri dönmeye çalışan Brandy Burre‘un hayat hikayesi.

6. Ev

Our Atlantis : Bizim Atlantis'imiz

Our Atlantis / Bizim Atlantis’imiz

1960’larda Tuzla’da çocuklar tarafından inşa edilmiş bir Ermeni kampı…Azınlık kültürünün ve dininin sürdürülmesi amacıyla kurulmuş bu kampa bir süre sonra devlet politik nedenlerden dolayı el koyar. Seneler sonra, bu kampta yıllarını geçirmiş insanlar burayı geri alma çabasıyla bir araya gelir. Geçmişin izindeki bu arayışa ortak olmanızı öneririz.

5. Karanlık ve Köşeli

The Midnight Swim

The Midnight Swim / Gece Yarısı Dalışı

Aktivist Amelia’nın bir gece yarısı gölde kaybolması üzerine üç kızı çocukluklarının geçtiği evde bir araya gelerek, aralarındaki ilişkiyi temize çekmeye koyulur. Gece Yarısı Dalışı adeta akıllardan çıkmayacak türden bir film.

4. !f Kült

Sayat-Nova-Nran-Guyne-Narin-Rengi

Sayat Nova, Nran Guyne / Narın Rengi

!f’in gelenekselleşen ‘Kült‘ bölümü bu yıl Ermeni şair Sayat Nova‘nın hayatını anlatan Narın Rengi ile devam ediyor. 1969 yılında Sovyet sansürüne uğramış Sergei Parajanov‘un avangard ve sembolik filmi, Martin Scorsese‘nin The Film Foundation’ı tarafından yenilenmiş kopyasıyla hiç olmadığı kadar büyüleyici!

3. Özel Gösterimler

Cavalo-Dinheiro-At-Parasi

Cavalo Dinheiro / At Parası

Sokaklarda devrim olduğu sırada Fontainhas halkı ormanda kaybolan Ventura’yı aramaya çıkar.  Ventura’nın iç dünyasında gezineceğimiz At Parası, büyüleyici ve minimalist anlatımıyla bir yolculuk filmi.

2. Aziz(e)ler, Şairler ve Meczuplar

Burroughs- The Movie

Burroughs: The Movie / Burroughs

50’li yıllarda New York’ta ortaya çıkan, başkaldırıdan beslenen ve tüm dünyada sinemadan edebiyata ve müziğe kadar birçok sanat dalına ilham veren yeraltı edebiyat akımı Beat Kuşağı’nın öncülerinden Amerikalı yazar William S. Burroughs’a yakından bakma imkanı sunan 1983 yapımı bu belgesel oldukça sıcak bir atmosfere sahip olacak gibi.

1. !f Kısalar

İsimsiz

1986 doğumlu genç bir yönetmen olan Can Eskinazi‘nin eseri olan bu 28 dakikalık Kısa Film iki oyuncu, bir yönetmen ve bir adam arasında geçen erotik bir gerilim.

Dipnot; Yazıyı bizim için yorulmadan hazırlayan Nora Süren‘e sonsuz teşekkür ederiz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir