Bilinmeyen gerçekler / 25 Film

0
9217

Her geçen gün büyük bütçeli filmlerle ilgili bir gerçek ortaya atılıyor. Okurken “aaaa nasıl ya!” derken buluyoruz kendimizi. Bazı gerçekler karşısında şok yaşarken, bazıları da arkadaş ortamlarında “bak o filmde aslında şöyle olmuş” şeklinde kullanabileceğimiz ve karizmamıza karizma katacak malzeme olabiliyor.

Bakalım bu gerçekler sonrasında ilgili filmler ile ilgili düşünceniz nasıl değişecek? Ya da değişecek mi? Göreceğiz.

İşte Bilinmeyen gerçekler ile 25 Film

26. Jurassic Park Serisindeki dinazorların sesleri

Jurassic Park serisindeki dinazorların birbirleriyle iletişim kurmak için çıkardıkları ses, 2 kaplumbağanın sevişirken çıkardıkları sesten ibaretmiş. (OHA!)

Kaynak

25. Paranormal Activity’nin gişe başarısı

Paranormal Activity filmi 15.000$’a mal edilip, 193.000.000$ gişe yaparak tarihi bir başarıya imza atmış. (Vauv!)

Kaynak

24. 3- Titanic filmi ve gemisi

Titanic filmi, 1910-1912 yılları arasında üretilen Titanic gemisinden daha pahalıymış. 1.5 Milyon Sterline mal edilen gemi, 1997 yılında 120 ila 150 Milyon Dolar arasında bir maliyete patlayan filme çüş dedirtmiş olmalı. 200 Milyon Dolar gişe getirmiş olması bu gerçeğin üzerine bir örtü örtülmesine sebep olmuş olabilir tabii ki.

Kaynak

23. Gravity filmi ve Hindistan’ın Mars Görevi

100 Milyon $ bütçeli Gravity filmini, Hindistan’ın Mars’a gönderdiği uydu görevinden daha büyük bütçeli bir iş olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca Hindistan, Mars’a en ucuz ve başarılı uydu gönderen ülke olduğu da bambaşka bir gerçekmiş.

Kaynak

22. Peki Rocky filmi kaç günde çekilmiş?

Rocky serisinin ilk filmi (1979) sadece 28 günde çekilmiş.

21. DeLorean aslında ne olması gerekiyormuş?

Indiana Jones filminde olduğu gibi DeLorean ilk önce Nuke Buzdolabı olarak planlanmış. İyi ki olmamış.

Draft (Taslak) senaryo ile ilgili link kırık olduğu için sizinle paylaşamıyoruz.

Kaynak

20. Neo olması için ilk görüşülenler kimmiş?

“Matrix” denildiğinde aklınıza gelen ilk karakter muhtemelen Neo’dur. Keanu Reeves ile efsaneleşen bu karakter için ilk önce düşünülen isimler şunlarmış; Will Smith, Tom Cruise, Nicolas Cage and Leonardo DiCaprio. Nicolas Cage ne abi?

Kaynak

19. Tüm zamanların en çok gişe hasılatlı filmi peki?

Rüzgar Gibi Geçti filmi tüm zamanların en çok gişe hasılatı getiren filmiymiş.

Kaynak

18. Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Ryan’ı Kurtarmak filminin galasına davet edilen Normandiya Gazileri filmin gerçekçi savaş sahneleri yüzünden yaşadıkları travmayı tekrar hatırlayarak filmi tamamlayamadan salonu terk etmek zorunda kalmışlar. Bazılarının hastanelik olduğuyla ilgili de bazı yerlerde ufak bilgiler mevcut.

Kaynak

17. Fight Club ve Starbucks aşkı

Starbucks bardaklarının her karesinde bulunduğu tek film; Fight Club’tır. Dikkatli bir izleyici filmin zaten tüketim çılgınlığı ile ilgili olduğunu net biliyordur diye düşünüyor ve bu Starbucks bardaklarının kullanımının da bu yüzden olduğunu düşünüyorum.

16. Aylar süren renderlar

Transformers 2’deki toplamda 2 ya da 3 saniye süren yukarıdaki gibi sahnelerin render’ı toplam 3 ay sürmüş. (OHA!)

Kaynak

15. Öyle gerçek sanılmış ki

1980 yapımı Cannibal Holocaust filmi ile ilgili enteresan bir bilgi var: Filmdeki mide bulandırıcı katliam sahneleri o denli gerçekçi görünüyordu ki oyunculardan bazılarının kamera karşısında gerçekten öldürülmüş olabilecekleri söylentisi ortaya atıldı, bu nedenle yönetmen Ruggero Deodato’ya bir de cinayet soruşturması açıldı. Deodato filmde rol icabı öldürülen oyuncuları bulup canlı olarak mahkeme heyetine gösterince cinayet davası düştü. Film 3 yıl daha İtalya’da yasaklı kaldı.

Kaynak

14. Matrix gerçekçiliği

Matrix Reloaded’ın bu sahnesinde Trinity Power Station’ın şifresini kırmaya çalışıyordu hatırlarsanız. Karşısına çıkan bu ekran SSH hack ekranıdır. Birebir aynısını yaparak gerçekçiliği arttırmış Wachowski kardeşler.

13. The Doors filmi için 50 şarkı ezberlemek?

Val Kilmer The Doors filmi için The Doors grubunun 50 şarkısını ezberlemiş.

Kaynak

12. 300 Spartalı Filmi

Film süresini toplam ölen insan sayısına bölünce ortaya çıkan “5.13” sayısı ile ortalama her 1 dakikada 5.13 kişinin öldüğü 300 Spartalı filmi Savaş ve Mutluluk temalı bir filmdir. 300 Spartalı’yı sırasıyla Cennetin Krallığı, Kan Kardeşleri, Yüzüklerin Efendisi ve Son Samurai izlemekteymiş.

Kaynak

11. Pi’nin Yaşamı filminin danışmanı

Steven Callahan’ın daha önce başından geçen benzer bir olay sebebiyle Pi’nin Yaşamı filmi için danışmanlık yaptığını biliyor muydunuz? 76 gün Atlantik okyanusunda kalan Steven, toplamda 1.8 mil katetmiş, fırtınalar, köpek balığı saldırıları atlatmış.

Kaynak

10. Godzilla’nın çıkarttığı ses

1954 yapımı Godzilla filminde Godzilla’nın çıkarttığı sesi üretebilmek için yapmanız gereken şeyin elinize deri eldiven geçirip bir Kontrbasın üzerinde gezinmeniz gerektiğini biliyor muydunuz?

Kaynak

9. Alacakaranlık Serisinin yıldızları toplamda kaç dakika göz göze gelmiştir?

8. Tim Burton ve delilikleri

Bu sahnede CGI (Bilgisayar efektli görsel) kullanmak yerine 40 sincaptan bu anı yaşatmalarını beklemiş. (Manyak!) Yalnızca kırdıkları sahne sonrasında CGI ile sahneye müdahale etmiş.

7. Minyonlar

Minyonlara aşık olmayan yoktur aramızda değil mi? Kullandıkları lisanı “Minyonca” olarak adlandıran senarist, bu lisanı oluştururken tamamı İngilizce kelimeleri manipule etmiş. Baya İngilizce konuşuyormuş Minyonlar inanabiliyor musun?

6. Peki ya Hulk?

Stan Lee, Hulk’ı ilk tasarlarken gri olarak planlamış ancak printing sırasında oluşan bir sorun nedeniyle yeşil olmuş Hulk. Sonra da beğenmiş olacak ki bu şekilde bırakmış ^^

5. James Bond filmlerinin ilk karesi

James Bond filmlerini en az 1 kere izlemiş ya da yukarıdaki sahneyi en az 1 kere görmüşsünüzdür. Peki bu sahnede kullanılan malzemenin ne olduğunu biliyor musunuz? Dikkatli bakarsanız bunun bir tabanca namlusunun iç kısmı olduğunu farketmişsiniz.

4. Spider Man’in oturduğu ev

Peter Parker’ın oturduğu adres olan 20 Ingram Street in Forest Hills, Queens gerçek hayatta da Parker isimli bir ailenin oturduğunu biliyor muydunuz?

Kaynak

3. Skyfall’daki bu sahne

Bu sahnenin sadece basit birkaç efekt kullanılarak tamamlandığı ve Daniel Craig’in gerçekten de bir trenin üzerinde giderken bu hareketleri yaptığını biliyor muydunuz?

Kaynak

2. Tutku filmi

Tutku – İsa’nın Çilesi filminin başrolü olan Jim Caviezel’in film çekimi devam ederken üzerine yıldırım düşme tehlikesi geçirdiğini biliyor muydunuz? (YUH!)

Kaynak