Bu yaz vizyona giren ve Oscar’ın en büyük adayı 13 film

0
4669

2015 yılı henüz bitmemiş ve birçok güzel film yılın sonunda vizyona girecek iken bu yaz vizyona giren filmler gerçekten övgüyü hak ediyordu. Siz ne düşünürsünüz bilemem ama özellikle bu yaz dönemi filmleri önceki yıllara göre epey iddialı.

Son 2 Oscar töreninden ödülle dönen filmlerin yalnızca bir tanesi (The Grand Budapest Hotel) haricindeki diğer tüm filmler yaz döneminde vizyona girmişti. Her yeni tören yeni filmler demek olduğu için bizleri yepyeni bir heyecanın beklediği de ortada. Geçen sene yapılan töreni Barney Stinson karakteriyle tanıdığımız Neil Patrick Harris sunmuştu hatırlayacağınız üzere. Bakalım bu sene töreni kim sunacak?

İşte bu yaz vizyona giren ve Oscar’ın en büyük adayı 13 film

16. Inside Out

Kaynak: Disney•Pixar

Tahminimiz: En iyi Film, En iyi Yönetmen, En iyi Animasyon, En iyi Senaryo

Dünya çapında 344 milyon dolar gişe geliri elde eden Inside Out, Pixar ve Disney’in animasyon dünyasına hediye ettiği harika yapımlardan bir tanesi. Beynimizde karar alma mekanizmalarını anime edilmiş şekilleriyle karşımıza çıkan filmde, öfke, aşk, mutsuzluk, korku ve eğlence gibi karakterler ile bu duyguları harika bir şekilde işlenmiştir.

15. Mission Impossible: Rogue Nation

Tahminimiz: En iyi Film

Aksiyon filmlerinin vazgeçilmez ve efsanevi oyuncusu Tom Cruise’un Görevimiz Tehlike serisinin son filmi olan Rogue Nation En iyi Film olmaya aday filmler arasında. Kariyeri boyunca 3 defa (Magnolia, Jerry Maguire ve Born on the Fourth of July) Oscar’a aday olarak gösterilen ve henüz bu ödülü alamamış olan Tom Cruise bu sefer umarız ödülü avuçlarının içerisine alabilir. Filmdeki bazı teknik hataların dışında kusursuza yakın görülen ve bu ödülün en ciddi adayı olan Mission Impossible: Rogue Nation, belli ki bu kategoride kavga çıkartacak!

14. The Diary of a Teenage Girl

Tahminimiz: Bel Powley (En iyi Kadın Oyuncu), Alexander Skarsgard (En iyi yardımcı oyuncu) ve En iyi uyarlama senaryo

1970’ler San Francisco’sunda yaşayan Minnie genç bir sanatçıdır. Annesinin erkek arkadaşıyla ilişki yaşamaya başlar ve ortalık birbirine girer…Marielle Heller‘ın yönetmenliğini yaptığı filmin bu ödüllerden en az 1 ya da 2 tanesini kazanacağına eminim.

13. Amy

Tahminimiz: En iyi Belgesel

Senna belgeseliyle BAFTA’da En iyi Belgesel ödülünü kaldıran Asif Kapadia’nın yönetmen koltuğunda oturduğu ve İngiltere’nin ünlü şarkıcılarından Amy Winehouse’un belgeseli ise En iyi Belgesel ödülünün en ciddi adayı bize göre! Kazanmayı sonuna kadar hak eden Amy, kazanacaktır da…

12. Grandma

Tahminimiz: En iyi Kadın Oyuncu (Lily Tomlin)

Komedi türünde bir film olan Grandma, Lily Tomlin’in başrolde Elle karakteriyle olduğu filmde torununun kız arkadaşından ayrılmasının ardından gün batımına kadar 600$’a ihtiyacı olduğunu öğrenir ve eski arkadaşı Sage’den yardım ister. 1975’te Nashville filmi ile En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne aday olarak gösterilen Lily Tomlin bakalım bu sene En iyi Kadın Oyuncu ödülünü kapabilecek mi?

11. I’ll See You in My Dreams

10. Tahminimiz: Blythe Danner (En iyi Kadın Oyuncu)

Bu yaz döneminde görülebilecek en iyi kadın oyuncu performanslarından birini sergileyen Blythe Danner, I’ll See You in My Dreams filminde dul ve eski bir şarkıcının hayatı yeniden yaşamaya karar vermesini konu olarak almaktadır. Ek bilgi: Yalnızca film festivallerinde gösterime giren bu film 7.5 milyon dolar gişe elde etmiş…Helal!

9. Love & Mercy

Kaynak: Roadside Attractions

Tahminimiz: Paul Dano (En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu)

60’ların ünlü Rock’n Roll ve Surf Rock grubu olan Beach Boys’un lideri olan Brian Wilson’ın hayatının anlatıldığı Love & Mercy filminde, Wilson’ın avangart pop türünde bir başyapıt ortaya koymak için sarf ettiği güç ve hırsı sebebiyle psikoza girer. Bu problemlerinin öncesinde ise 6 ay ve 3 farklı stüdyoda çalışmalarını sürdüren Wilson bir dönem Beatles’ın tahtını sallamışlığı da vardır. Paul Dano bu filmde Brian Wilson’ın geçmişini muhteşem bir şekilde canlandırarak bu ödüle aday olduğu göstermiş.

8. Spy

Kaynak: Larry Horricks / 20th Century Fox

Tahminimiz: Melissa McCarthy (En iyi Kadın Oyuncu), En iyi Özgün Senaryo

Şüphesiz yaz dönemimin en eğlenceli filmlerinden biri olan Spy, CIA’de gönüllü olarak masa başında analist olarak çalışan Susan Cooper’ın (Melissa McCarthygizli ölümcül bir silah tüccarının dünyasına sızmak, şeytani ve küresel felaketi önlemek için gitmesini konu alır. McCarthy’nin muhteşem bir performans sergilediği film ile En iyi Kadın Oyuncu ödülüne aday olarak gösterilmesi sürpriz olmaz.

7. Mistress America

Tahminimiz: Greta Gerwig (En iyi Kadın Oyuncu)

Üniversitenin ilk yıllarında yalnızlıktan kırılan bir genç kızı canlandıran Brooke (Greta Gerwig) üvey kız kardeşinin yüzünden hayatının alt üst olmasını konu alan Mistress America filminde başrolde oynayan Greta Gerwig, En iyi Kadın Oyuncu ödülüne adaylardan biri olabilir bizden söylemesi.

6. The End of the Tour

Tahminimiz: Jason Segel (En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu)

5. The End of the Tour 1024x578 Bu yaz vizyona giren ve Oscarın en büyük adayı 13 film

Rolling Stone ile beş günlük bir röportaj yapan David Lipsky’nin (Jesse Eisenberg) dönemin ünlü yazarlarından David Foster Wallace (Jason Segel) ile bu röportajı paylaşması ve son yılların en iyi romanlarından biri olan Infinite Jest’in yazılmasını sağlamasını konu alan The End of the Tour filminde How I Met Your Mother filmindeki Marshall rolüyle tanıdığımız Jason Segel, En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne layık olarak gösterileceğine adım gibi eminim.

4. Cartel Land

Tahminimiz: En iyi Belgesel

Michoacán isimli bir doktorun Meksikalı uyuşturucu kartellerinin mahvettiği Meksika’yı bu insanlardan temizlemek için halkı cesaretlendirmesini konu alan Cartel Land izlenilesi bir belgeseldir. Umarız En iyi Belgesel ödülüne aday olarak gösterilir…

3. Me and Earl and the Dying Girl

Kaynak: Anne Marie Fox

Tahminimiz: En iyi Uyarlama Senaryo

Zamanının çoğunu iş arkadaşı Earl’ün yanında klasik filmlerin taklitleri yaparak geçiren Liseli Greg, sınıfında kanser tanısı konulmuş biriyle arkadaşlık etmeye başlar ve hayatı sonsuza kadar değişecek bir döngüye girer. Komedi ve Dramı bir arada sunan Me and Earl and the Dying Girl filmi En iyi Uyarlama Senaryo ödülüne aday olarak gösterilebilir. Bu arada filmi de kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

2. Straight Outta Compton

Tahminimiz: En iyi Film

1980’lerin ortasında Hiphop kültürünü bizlerle tanıştıran ve müzikte bir devrim yapan adamların hikayesinin anlatıldığı Straight Outta Compton filmi Hiphop kültürüne ve Rap müziğe bu kadar aşık benim için en iyi filmlerden biri! Oscar’da En iyi Film ödülüne aday ya da ödülü alamasa bile kalbimdeki yeri çok ayrı olacağı kesin.