Hastalıklara ilaç gibi gelen 18 film

1
9717

Kim ne derse desin hastalıkları büyük küçük diye adlandırmaktan nefret ederim. Hastalık hastalıktır, her insanın acı eşiği farklıdır!

Hasta olduğum vakitlerde nazlı olmasına oluyorum fakat çok ilgi göremiyorum. Benim de tutunacak sağlam tek dalım filmler oluyor. Bir insanın içine umut serpen, iyiliği, özgürlüğü, özgünlüğü, sevgiyi, aşkı, inanmayı en iyi şekilde yansıtan; benden başkalarını görmemi, daha kötülerinin –ya da daha doğru bir tabirle- benim hastalığımda yaşadığım acının bir kat daha fazlasını yaşayan insanları görmemi sağlayan, insanlara vazgeçmemeyi aşılayan, iyisini kötüsünü her yönünü gösteren bu filmlere tutunuyorum. Size de bir tavsiye film listesi hazırladım.

Ne olursa olsun, küçümsemeyin. Ne olursa olsun tek taraflı görmeyin ve tek taraflı düşünmeyin çünkü öyle yapmak işleri daha da zorlaştırır. Bu küçümseme olayını sadece başkaları için söylemedim, en önemlisi kendinizi küçümsemeyin. Herkesten önce kendinizi düşünmelisiniz elbet, sınırları aşmadan.

Eğer sizin de fikirleriniz varsa, bilmek isterim. İyi seyirler. ^^

19. Lorenzo’nun Yağı

Yönetmenliğini George Miller’ın yaptığı gerçek bir olayı anlatan filmde, Augusto (Nick Nolte) ve Michaela Odone (Susan Sarandon) çiftinin oğulları Lorenzo’nun (Noah Banks ve Zack O’Malley Greenburg) yakalandığı ALD isimli hastalığın pençesinde günden güne ölüme sürüklenmesine karşı yaptıkları mücadeleyi anlatıyor. Oğulları için bir ilaç yapacak kadar tıp öğrenen çiftin bulduğu ilaç Lorenzo’s Oil adıyla piyasaya sürülmüştür.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0104756/

18. Sybil

Şiddet ve istismarla dolu bir çocukluk dönemi geçiren genç bir kızın ilerleyen yaşlarda yaşadığı kişilik sorunlarına değinen filmin yönetmenliği Joseph Sargent yaparken oyuncu kadrosunda Tammy Blanchard, Jessica Lange ve Ron White gibi isimler yer alıyor. Kitaptan filme uyarlanmıştır fakat kitabı yasaklanmıştır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0075296/

17. Uçurtmayı Vurmasınlar

Annesinin hapis cezası yüzünden hapishanede büyümek zorunda kalan Barış, bütün mahkumların neşe kaynağıdır. Siyasi mahkumlardan biri olan İnci ile arasındaki yakınlık diğer bütün mahkumlarla olandan çok daha farklıdır.

küçük Barış ile arasında gelişen bu sevgi dolu dostluk, hapishane duvarlarını bile delen koskoca bir dünya yaratmalarını sağlayacaktır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0098573/

16. İçinde Yaşadığım Deri

Gerilim türündeki film, Fransız polisiye yazarı Theierry Jonquet’in ”Tarantula” isimli 2005 tarihli romanından uyarlandı. Yönetmenin 20 yıl sonra Antonio Banderas’la tekrar bir araya geldiği The Skin That I Live In, kızına tecavüz eden bir adamdan intikam almaya çalışan psikolojisi bozuk bir plastik cerrahın saplantılarını ve hücrelerle ilgili yaptığı araştırmalar sayesinde yeni bir insan derisi yaratmasını konu alıyor.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1189073/

15. Büyük Balık

William Bloom, babası kanser nedeniyle ölüm döşeğinde olduğu için, aile evine geri döner. Gezgin bir satıcı olan babasını yakından tanımak için, efsanevi bir kişilik olan adamın gençliğinde yaşadıklarına dair öyküler toplamaya başlar. Babasının yaşadıklarına dair efsaneler ve mitler, bir puzzle’ın parçaları gibi yerine oturacak ve anlaşılması güç olan adamın yaşamını zaferleriyle ve zaaflarıyla ortaya dökecektir.

Daniel Wallace’nin kitabından uyarlanan, Tim Burton’ın yönetmeliğinden olan harika bir film.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0319061

14. Yağmur Adam

Las Angeles’da yaşayan ve bir ithal araba satıcısı olan Charlie (Tom Cruise), başkalarının düşüncelerine saygı duymayan bencil, üçkağıtçı ve fırlama bir şehir çocuğudur. Senelerdir görmediği ve uzak kaldığı babasının öldüğünü ve 3 milyon dolar miras bıraktığı haberini alır. Babasının cenazesine gittiğinde, kendisine sadece 1949 model bir Buick Roadmaster marka araba bıraktığını ve tüm mirasını daha önce varlığından bile haberdar olmadığı ağabeyi Raymond’a (Dustin Hoffman) bıraktığını öğrenir. Raymond özürlülerle ilgilenen bir klinikte bakıma muhtaç, Otistik bir dahidir.

Rain Man (Yağmur Adam) En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında Oscar Ödülü kazanan filmin yönetmenliğini Barry Levinson yapıyor.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0095953/

13. Gizli Pencere

Karısından acı bir şekilde ayrılan korku-gerilim yazarı Mort Rainey, göl kenarındaki evinde hiç beklenmedik bir biçimde John Shooter adındaki tehlikeli bir yabancıyla karşılaşır. Rainey’in onun kısa hikayesini çaldığını iddia eden psikopat Shooter adalet istemektedir. Shooter’ın talebi tehditlere ardından cinayetlere dönüştüğünde Rainey yardım için özel bir dedektife başvurur. Kontrolden çıkan olaylar zinciri ve korku dolu anlar durdurulmaz bir hale gelir ve Rainey artık hiç kimseye güvenemeyeceğini anlar. Hatta kendine bile…

Gerilim ve korku romanlarının dünyaca ünlü, usta yazarı Stephen King’in ülkemizde ‘Gece Yarısını 2 Geçe’ ismiyle yayımlanmış kitabında yer alan ‘Gizli Pencere/Gizli Bahçe‘ adlı, kısa öyküsünden sinemaya uyarlanmıştır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0363988/

12. Mozart ve Balina

Donald (Josh Hartnett) ve Isabelle (Radha Mitchell) ender görülen bir otizm olan Asperger Sendromlu iki gençtir. Taksi şoförlüğü yapan Donald, bir hasta buluşmasında Isabelle’le tanışır. Daha ilk buluşmalarında gerçek dünyadan ne kadar farklı dünyalarda yaşadıkları ortaya çıkar.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0392465/

11. Ghajini

Hindistan’da bir telefon şirketinin sahibi olan Sanjay Singhania ayrıca Hindistan’ın en zenginlerinden birisidir. Şöhretinden ve isminden yararlanmak isteyen bir kadın Sanjay Singhania adı ile birçok işe imza atacaktır. Daha sonra Sanjay Singhania, o kadınla tanıştığında ona aşık olup sanki büyülenmiş gibi ne istiyorsa yapacaktır. Aşkları git gide büyüyen ikilinin başına daha sonra; Sanjay Singhania düşmanlarından olan mafyalar gelip Singhania’ı akıl almadık bir şekilde hafızasını kaybedercesine dövüp öldü diye bir kenara atacaklardır. Singhania yaşamaktadır ancak hafızasını kaybetmiş sevdiği kadını gözlerinin önünde öldüğünü hatırlayarak, her on beş dakikada bir hafızası sıfırlanarak yaşamaktadır. Onu ayakta tutan tek şey aşık olduğu kadındır. İşin ilginç yanı Sanjay Singhania bütün mirasını ve güzel yaşamını reddetmiştir çünkü intikamını almak için her şeyi yapacaktır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1166100/

10. 23 Numara

23 sayısını koyu bir saplantı haline getiren Walter Sparrow, gerek kendisinin gerekse sevdiklerinin hayatını ölüme yol açabilecek bir psikolojik işkence cehennemine dönüştürür. Walter bir türlü elinden bırakamadığı 23 Numara adlı gizemli romanın etkisiyle, karısı Agatha ve ergenlik çağındaki oğlu Robin’le geleceğine devam edebilmek için geçmişindeki sırların kapısını açmaya mecbur kalır. 23 sayısına duyduğu saplantı Walter’ı kontrol etmeye başlar. Günlük hayatında her gün bu sayıyı görmektedir. Walter, 23 sayısının ardındaki gücü çözebilirse geleceğini de değiştirecektir.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0481369/

9. Umudunu Kaybetme

İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıda olan ve aynı zamanda iyi bir eş olan bir adamdır. Ancak ne yazık ki eşi sıkıntılara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder. Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Karısının terk edişi de yetmezmiş gibi bir de ev sahibi dışarı atar baba-oğlu. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır. Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir. Ve sevgiye eklenen bir var olma savaşı hiç şüphesiz, vakti geldiğinde en mükemmel kapıları açacaktır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0454921/

8. Benim Adım Sam

Sam Dawson beyninde bir gelişme problemi olan, bu nedenle 7 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip olan, karısı tarafından terk edilmiş, kızıyla birlikte yaşayan bir babadır. Tüm zihinsel engellerine rağmen iyi bir sosyal çevresi ve mutlu bir ailesi olan Dawson’ın asıl sorunları kızı 7 yaşına geldiğinde başlar. Kızı Lucy’nin doğum günü partisinde eve gelen bir sosyal güvenlik çalışanı baba ve kızı trajik bir sona sürükleyecektir.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0277027/

7. Yerdeki Yıldızlar (Her Çocuk Özeldir)

Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan Ishaan çevresi ve ailesi tarafından tembel geri zekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra tanıştığı resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film. Ishaan derslerinde başarısız, yaptığı işlerin çoğunda tutarsız bir çocuktur, yazı yazmayı ve okumayı 3. sınıfta olmasına rağmen öğrenememiştir, kitabı her açtığında kelimeler sanki dans ediyor gibi gelir ona. Bu başarısızlığın sonucunda içine kapanık ve karamsar bir ruh haline bürünür, mutluluğu ve özgürlüğü insanlardan uzaklaşmakta bulur. Annesinin ilgisine karşın babasının katı tutumu Ishaan’ın zihinsel dünyasında gidiş gelişler yaşamasına sebep olur. Tam her şeyden ümidini kesmişken resim öğretmeni Ishaan’ın hayatını tam anlamıyla değiştirir.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0986264/

6. Benim Adım Khan

Rızvan Khan (Shahrukh Khan) küçüklüğünü annesiyle (Zarina Vahab) ıssız bir yerde geçiren bir müslümandır. Annesi öldükten sonra Amerika’ya küçük kardeşinin yanına gider. Orada tanıştığı ve aşık olduğu Mandira (Kajol) adında dul ve Hindu bir kadın ile evlenir. Rızvan Khan aynı zamanda da Asperger Sendromu hastasıdır. Bu hastalık Otizm hastalığının bir çeşididir ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan, beynin gelişimini engelleyen bir davranıştır. 11 Eylül saldırılarından sonra Mandira’nın oğlu faşist kesimler tarafından öldürülür. Öldürülme sebebi annesi evlendikten sonra Khan soyadını almış olmalarıdır. Bunun üzerine Mandira Rızvan’ı terk eder ve ona gitmesini söyler. Rızvan ne zaman geri gelebileceğini sorunca, Mandira ona Amerika Birleşik Devletleri Başkanına gidip, adının Khan olduğunu ama bir terörist olmadığını açıklamasını ve ondan sonra geri gelmesini söyler. Rızvan hastalığı dolayısıyla bunu ciddiye alır ve yolculuğuna başlar. Başkan ile buluşmadan geri dönmeyecektir ve ona diyecektir ki: ”Sayın Başkan, benim adım Khan ve ben bir terörist değilim.”

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1188996/

5. Sol Ayağım

Sol Ayağım, 1989 yapımı sinema filmidir. Doğuştan beyin felçli doğduğu için sadece sol ayağını kullanabilen İrlandalı yazar Christy Brown’un aynı adı taşıyan kitabından uyarlanmış gerçek bir yaşam öyküsüdür.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0097937/

4. Guguk Kuşu

Orijinal ismi ”One Flew Over the Cuckoo’a Nest” ve aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, akıl hastası numarası yaparak güvenlik önlemleri daha az olan bir akıl hastanesine sevk edilen bir mahkumun (Jack Nicholson) geçirdiği zamanı konu alıyor. Mahkum, bu süre içerisinde hem kaçma planları yapıyor hem de akıl hastanesinde hastalarla farklı bir diyalog kuruyor. Terapilerde ki kendi başına buyruk hareketleri ve özgürlüğe olan düşkünlüğü nedeniyle diğer hastalara kötü örnek olduğunu düşünen başhemşire Mildred (Louise Fletcher) ile de büyük sorunlar yaşıyor. Milos Forman tarafından yönetilen film, tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösteriliyor.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0073486/

3. Wilbur Ölmek İstiyor

30’larında iki kardeş olan Wilbur ve Harbour, babalarından kalma kitapçıyı işletmektedirler. Kardeşi Wilbur’ın hayata bağlarını yitirmiş olması ve sürekli intihar girişimlerinde bulunması, Harbour’u çok tedirgin etmektedir.

Bir gün, dükkanlarına yakındaki bir hastanede temizlikçi olarak çalışan Alice ve kızı Mary girer ve hayatlarını değiştirir. Harbour, Alice’e aşık olur ve aralarında bir ilişki başlar. Öte yandan Wilbur ile Alice’nin küçük kızı Mary arasında bir bağ olmuştur. Hepsinin aynı evi paylaşmaya başlamasıyla her şey yoluna girmiş gibi gözükmektedir. Ancak Harbour’un ölümcül bir hastalığının olduğunun ortaya çıkması tatsız bir sürpriz olacaktır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0329767/

2. Sen Sen Değilsin

Başarılı bir yazar olan Kate (Hilary Swank) kendisine konan ALS teşhisi sonrası bir yardımcıya ihtiyaç duyar. Bu iş için delifişek, sorumsuz bir üniversite öğrencisi olan Bec (Emmy Rossum) bulunur. Kate’in eşi Evan’la sorunları vardır. Bec ise ilişkilerinde istikrarı bulamamıştır. Bu iki kadın tuhaf ama fazlasıyla dürüst bir bağla birbirlerine bağlanırlar.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1198156/

  • cengiz mergen

    bence 4 film daha eklenmeliydi 1-crash 2-yeşil yol 3-note book 4-umut