Hayranı olduğunuz filmlerin çekildiği 10 gerçek mekan

1
12425

Sinema dünyası dijitale kayarken izlediğimiz birçok filmde “yok abi gerçek değildir ya!” yorumları yaparken kendimizi buluyor olmamız tabii ki bizim suçumuz değil 🙂

En son gerçek olduğunu düşündüğüm (olmasını istediğim) The Grand Budapest Hotel’in aşağıdaki fotoğrafı sonrası “ya bu da gerçek değilmiş!” diye kendi kendime üzülmüştüm.

The Grand Budapest Hotel Produktion Hayranı olduğunuz filmlerin çekildiği 10 gerçek mekan

İşte böyle hayal kırıklıklarından uzak filmlerden bildiğimiz “aa gerçekmiş!” diyeceğiniz 10 gerçek mekan

10. Alnwick Kalesi / Harry Potter Serisi – Hogwarts

Kimilerinin çocukluğuna kimilerinin de gençlik dönemine denk gelen Harry Potter serisinin efsanevi okulu Hogwarts’ın gerçek dünyada da var olduğunu söyleyerek listemize başlıyoruz.

İngiltere’nin sayılı ikonik kalelerinden biri olan Alnwick KalesiNorthumberland şehrinin Alnwick kasabasında yer alıyor. Yolunuz Northumberland’a düşerse mutlaka uğrayıp Hogwarts atmosferini canlı olarak yaşamanızı tavsiye ederiz.

Not: Düğün-Nişan, Yemek ve Tur gibi imkanları mevcut.

9. Bourne Wood / Birçok filmin çekimi burada yapılmış

İngiltere’nin Surrey şehrinin Farnham kasabasında yer alan Bourne Wood, birçok yönetmenin tercihi ve ilk aklına gelen yer olarak tarihe geçmiş. Bourne Wood’da çekilen filmlere buradan göz atabilirsin.

Gladiator, Harry Potter, Captan America, War Horse, Thor: The Dark World ve Avengers: Age of Ultron bu filmlerden sadece birkaç tanesi.

8. Doune Kalesi / Monty Python And The Holy Grail – Kutsal Kadeh

İskoçya tarihinin koruma seviyesi en yüksek kalesi olan Doune Kalesi, 1975 yapımı Monty Python And The Holy Grail – Kutsal Kadeh filmi de bu kalede çekilmiş.

7. Mentmore Kuleleri / Batman Begins – Men of Steel

1852-1854 yılları arasında Baron Mayer de Rothschild tarafından Buckinghamshire‘da inşa edilmiştir.Batman Begins filminde Wayne Manor olarak bildiğimiz Mentmore Kuleleri Birleşik Krallıkta, tarihi veya mimari açıdan özel öneme sahip yapılardan biridir.

Ayrıca Eyes Wide Shut, Johnny English, Ali G Indahouse gibi filmlere de ev sahipliği yapmıştır.

6. Neuschwanstein Şatosu / Uyuyan Güzel

Disney‘in efsanevi Uyuyan Güzel filmindeki şatonun oluşmasında ilham kaynağı olan Neuschwanstein Şatosu, Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı Füssen yakınlarındaki Hohenschwangau kasabası yakınında bulunan sarp bir tepeye kurulmuş. 6 katlı, 19. yüzyıl Neo-romantisizm mimari stiliyle yapılan kaledir.

5. Angel Şelalesi / Up – Yukarı Bak

2010 yılında En iyi Animasyon Filmi ödülüne layık görülen Up (Yukarı Bak) filminde sıkça gördüğümüz bu şelale, Venezuela’da bulunan Dünyanın en yüksek şelalesidir. 1949 yılındaki ölçümlere göre 979 metre olan Angel Şelalesini Yukarı Bak filminden hatırlayamayanlar için;

angel falls yukari bak 1024x572 Hayranı olduğunuz filmlerin çekildiği 10 gerçek mekan

4. Henry River Mill Köyü / The Hunger Games – Açlık Oyunları

The Hunger Games filmindeki 12. Mıntıka çekimlerinin yapıldığı Henry River Mill Köyü, Kuzey Karolina eyaletinin Hildebran kasabasında yer almaktadır. Set alanına ve köy sakinlerine verilen rahatsızlıklar sebebiyle ziyarete kapatılmış.

3. Martha’s Vineyard / Jaws

Martha’s Vineyard, ABD’nin Massachusetts eyaletine bağlı Atlantik Okyanusu’nda yer alan ada. Güneybatıda yer alan ada 15.000 nüfusa sahiptir. Beyaz Köpekbalığı saldırılarının bolca olduğu bu ada, Steven Spielberg‘in de dikkatini çekmiş olacak ki efsanevi Jaws filmini de bu adada çekmeye karar vermiş. Martha’s Vineyard çevresinde boyutları 15-20 metreyi aşan yaklaşık 420 köpekbalığının yaşadığı rivayet edilmektedir.

2. Timberline Locası / The Shining – Cinnet

Stanley Kubrick’in dünya sinemasına miras olarak bıraktığı The Shining / Cinnet filmine ev sahipliği yapan Timberline Locası (Diğer adıyla  Overlook Hotel) Amerika’nın Oregon eyaleti sınırları içerisinde yer almaktadır. Cinnet filminden sonra meraklıları tarafından ziyaretçi akınına uğramış sonra da kayak ve dağ evi olarak işletilmeye başlamıştır. Fırsatım olursa gideceğim ikinci yer olarak aklımın bir köşesinde yer almaktadır.

1. Matamata / The Lord of the Rings @Shire

Yüzüklerin Efendisi filmindeki Shire gerçek evet! Yeni Zelanda’nın Matamata kasabasında yer alan bu bölge Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinden sonra Matamata meclisi tarafından Hobbiton olarak tarihe geçmiş ve kasabanın girişine “Hobbiton’a hoşgeldiniz!” tabelası asılmış.

Hobbiton Matamata Hayranı olduğunuz filmlerin çekildiği 10 gerçek mekan

Yolum düşerse gideceğim ilk yer olarak kafamın bir köşesinde yer almaktadır. Umarım ölmeden görme şansım olur.