İzlenmesi gereken öğretmenler ile ilgili en iyi 5 film

0
3759

Bir öğretmenin görevi topluma faydalı ve erdemli nesiller yetiştirmektir.

Tohumları fidana çevirmeyi görev bilmiş öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü‘nü kutlar ve onlara bu güzel günlerinde izlemeleri için 5 muhteşem film tavsiyesi hediye ederiz.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nüz kutlu olsun.

Filmlerin sıralaması karışık olarak verilmiş. “Bence bu film de olmalıydı!” diye düşündüğünüz filmi lütfen yorum olarak yazınız 🙂

İşte öğretmenler ile ilgili en iyi 5 film

5. Short Term 12

20 yaşının altındaki çocukları eğitmek için gönüllü olmuş bir grup öğretmen tarafından işletilmekte olan Short Term 12, konusunun barındırdığı dram ile izlerken “Ulan!” diyerek bu gönüllü insanları ayakta alkışlayacağınız bir film olma özelliği taşıyor. Eğitimcilerden bir tanesinin Mr. Robot dizisinden tanıdığımız Rami Malek olduğu film öğretmenlere ve sabırlarına şahit olabileceğiniz kalitede. Kesinlikle pişman olmayacağınız Short Term 12 filmini henüz izlemediyseniz listenize almanızı öneririz.

4. Like Stars in Earth

Hastası olduğumuz oyunculardan biri olan Aamir Khan‘ın Like Stars in Earth (Her Çocuk Özeldir) filmi bu kategoride kesinlikle olması gereken filmlerden bir tanesi. Ailesi tarafından yaramazlığı ve tembelliği ile sürekli şikayet edilen Ishaan Awasthi’nin resim öğretmeni Ram Shankar Nikumbh tarafından hayatının değişmesini konu olarak işlenen filmde Ram Shankar’ın sabrı ve şefkati hayata bakışınızı değiştirecek kalitede.

3. Freedom Writers

Gerçek bir hikayeden beyaz perdeye uyarlanan Fredoom Writers (Özgürlük Yazarları) filmi 23 yaşında idealist ve yeni bir öğretmen olan Erin Gruwell’in (Hilary Swank) öğretmenlik mesleğine ilk adımında tam anlamıyla kaotik bir ortamı andıran ve her türden öğrencinin olduğu sınıfta birbirine düşmanlıkla bakan bu öğrencileri cesaret, umut ve hoşgörü ile nasıl yola getirdiğine şahit oluyoruz.

2. Dead Poets Society

Karizmasıyla herkesi etkilemeyi başarmış hocamız John Keating (Robin Williams) farklı eğitim taktikleriyle öğrencilerine yepyeni bir dünya açmayı hedeflemiş müthiş bir öğretmendir. Herkesin şikayetçi olduğu müfredata yeni bir bakış açısı getiren John, öğrencilerine tutkularının peşlerinden gitmesi gerektiğini öyle bir aşılar ve idol haline gelir ki…Tüylerinizi diken diken yapacak, farklı ve örnek alınası hikayesiyle Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği) kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi!

1. Good will Hunting

Zeki ama çalışmıyor” denilebilecek bir öğrenci olan Will Hunting’in (Matt Damon) potansiyeli Profesör Sean Maguire (Robin Williams) tarafından keşfedilir. İki şartı olan Sean Maguire, Will’in matematik derslerine ve terapilere katılmasını ister. İyi hamurun, bir usta tarafından nasıl yoğurulduğunu göreceğimiz Good Will Hunting (Can Dostum) iki Oscar’lı ve ölmeden izlemeniz gereken filmlerden bir tanesi! Yeri gelmişken Robin Williams‘ı da yad edelim isterim. Huzur içinde uyu RW!

Bonus olarak;

“Peki bizden hiç hikaye yok mudur hocam?” diye içinden geçiriyorsan “Tabii ki var!” diyor ve devam ediyorum.

Hababam Sınıfı

Hababam sinifi filmi İzlenmesi gereken öğretmenler ile ilgili en iyi 5 film

7’den 70’e fark etmeksizin günün hangi saatinde yayınlanıyor olursa olsun izlemeye koyulduğumuz Türk Sinema Tarihi’mizin en iyi serisi olan Hababam Sınıfı ve Mahmut Hoca’ya değinmeden bu listeyi bitirmek ayıp olurdu. Mahmut Hocam senin ve Eğitim-Öğretim’e gönül veren herkesin tekrar Öğretmenler Günü’nü kutlarız.