Kitaplardan filme uyarlanan 25 film

2
132706

Kitap ve filmler bakış açısı yönünden birbirinden çok farklıdır. Film boyunca yönetmenin size aktardığı bakıştan incelersiniz olayları, kişileri, mekanları. Filmin sonunda ise, eğer ucu açık bırakılmışsa, kendi düşünceleriniz ile bir son görüntüsü oluşturabilirsiniz. Kitaplarda ise durum çok daha farklı… Kah kendinizi koyuyorsunuz karakterlerin yerine, kah hayalinizce belirlediğiniz bir kişilik… Bir de kitaplardan filme dönüşenler var ki, insanın düşüncelerini zorluyor.

Kitapların perdeye aktarıldığı filmlere şöyle bir düzenledim. (Karışık olarak, aklımdaki sıra kesinlikle böyle değil.)  Hepsi birbirinden farklı yönleriyle eleştirilebilecek filmler. Filmlerin konusu hakkında bilgi vermedim, yazarları ve yönetmenleri yazmaya çalıştım. Çoğu sevmediğim filmler oldu açıkçası bakalım sizler neler düşüneceksiniz, yorumlarınızı bekliyorum.

Kitaplardan filme uyarlanan 25 film

26. Da Vinci Şifresi

Da Vinci Şifresi, Dan Brown’un aynı adlı romanından uyarlanmış Hollywood yapımı sinema filmi. Başrollerde Tom Hanks, Audrey Tautou ve Jean Reno ve Sir Ian McKellen oynamıştır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0382625/

25. Uçurtma Avcısı

Afgan yazar Khaled Hosseini’nin(Halit Hüseyni) aynı adlı çok satan romanından uyarlanan “Uçurtma Avcısı-The Kite Runner”da, uzun yıllardır Kaliforniya’da yaşayan Amir adlı bir Afgan göçmeninin, çocukluk arkadaşı Hasan’ın oğlunun başının dertte olduğunu öğrendikten sonra ona yardımcı olmak için Taliban yönetiminin kontrolündeki anavatanına geri dönüşünün çarpıcı öyküsü anlatılır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0419887/?ref_=fn_al_tt_1

24. Bir Geyşanın Anıları

Bir Geyşanın Anıları Amerikalı yazar Arthur Golden’ın en çok satanlar sıralamasında yer alan romanından uyarlanan 2005 yılı Hollywood yapımı, bir Geyşa’nın hayatı hakkında sinema filmi.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0397535/?ref_=fn_al_tt_1

23. Twilight (Alacakaranlık) Serisi

Alacakaranlık, aşk, fantezi, gençlik tarzlarında dört kitaptan oluşan, ABD’li yazar Stephenie Meyer tarafından yazılmış roman serisi. İlk film olan Alacakaranlık için senaryo Melissa Rosenberg tarafından yazıldı ve Summit Entertainment tarafından filme uyarlandı. Filmin yönetmenliğini Catherine Hardwicke üstlendi.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1099212/

22. Bulut Atlası

Bulut Atlası 2012 Alman-Amerikan ortak yapımı Wachowski kardeşler ve Tom Tkywer tarafından yazılan ve yönetilen dram ve bilim-kurgu filmi. David Mitchell 2004 yılında yayımlanan filmle aynı ismi taşıyan romanından sinemaya uyarlanmıştır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1371111/

21. Anna Karenina

Anna Karenina, Lev Tolstoy tarafından yazılmış, Rus Habercisi’nin 1873-1877 yılları arasındaki döneminde, bölümler halinde basılmış romandır. 125 farklı yazarın belirlediği bir listede zamanımıza kadar yazılmış en iyi roman olarak görülmüştür.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1781769/

20. Aynı Yıldızın Altında

Josh Boone’un yönetmenliğini üstlendiği film, John Green’in aynı adlı romanından Scott Neustadter ve Michael H. Weber tarafından uyarlandı. Kanser hastası olan Hazel’in yaşantısını konu alan film, Augustus’la yaşadığı aşk ve macerayı anlatmaktadır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt2582846/?ref_=fn_al_tt_1

19. Not Defteri

The Notebook, Nick Cassavetes’in yönetmenliğini yaptığı, Nicholas Sparks’ın aynı isimli romanından uyarlanan, 2004 yılında çekilen romantik filmdir.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0332280/?ref_=fn_al_tt_1

18. Umut Işığım

Umut Işığım, David O. Russell’ın yönettiği ABD romantik komedi-drama filmi. Film Matthew Quick’in aynı isimli kitabından senaryolaştırılmıştır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1045658/

17. Aşk ve Gurur

Film, Jane Austen’in beş kız kardeş, Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia Bennet’i anlatan romanından uyarlanmıştır. Hikaye George dönemi İngilteresi’nde geçer. Ailenin yaşamı, genç ve zengin bir adam olan Bay Bingley’in ve onun en yakın arkadaşı Bay Darcy’nin komşu gelişleri ile tepetaklak olur.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0414387/?ref_=fn_al_tt_3

16. Beni Asla Bırakma

Japon asıllı İngiliz yazar Kazuo Ishiguro’nun aynı isimli romanından beyazperdeye Alex Garland tarafından uyarlanan ve yönetmenliğini Mark Romanek’in üstlendiği filmin başrollerini Keira Knightley, Carey Mulligan ve Andrew Garfield paylaşıyor. Film, gösterildiği İstanbul Film Festivalinde de ilgiyle karşılanmıştı.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1334260/

15. Not : Seni Seviyorum

İrlandalı yazar Cecilia Ahernin birçok dile çevrilmiş, İrlanda, İngiltere, ABD ve Almanyada çok satanlar listesinin başında haftalarca yer almış romanı Not: Seni Seviyorum yüz binlerce okurla buluştu. 2007 yılında başrollerini Hilary Swank ve Gerard Butlerın paylaştığı sinema filmini de yüz binler izledi.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0431308/?ref_=fn_al_tt_8

14. Boleyn Kızı

The Other Boleyn Girl Philippa Gregory’nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan 2007 yapımı film. Oyuncular arasında Scarlett Johansson, Natalie Portman ve Eric Bana yer almaktadır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0467200/?ref_=fn_al_tt_1

13. Bir Gün

David Nicholls aynı adlı çok satan romanından sinemaya uyarlandı. Filmin senarsitliğini de yazarın kendisi üstlenmiştir.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1563738/?ref_=fn_al_tt_1

12. Sevgili John

Sevgili John, Nicholas Sparks’ın aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanmıştır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0989757/?ref_=fn_al_tt_1

11. Dövüş Kulübü

Dövüş Kulübü, Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli roman üzerinden çekilen kült filmdir. 1999 yapımı olan film, David Fincher tarafından yönetilmiştir ve başrollerde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter rol almıştır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0137523/?ref_=fn_al_tt_1

10. Guguk Kuşu

Guguk Kuşu, 1975 ABD yapımı dramatik filmdir. Özgün adı One Flew Over the Cuckoo’s Nest olan filmin yönetmeni Milos Forman’dır. 1962’de Ken Kesey tarafından yazılan aynı isimli romandan sinemaya uyarlanmıştır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0073486/?ref_=fn_al_tt_1

9. Trainspotting

Trainspotting, 1996 yılında Danny Boyle tarafından yönetilen ve Irvine Welsh’in yazdığı aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan bir filmdir. Film Edinburgh’da yaşayan bir grup eroin bağımlısı genç ve onların hayatlarından bir pasajı anlatır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0117951/?ref_=fn_al_tt_1

8. Açlık Oyunları Serisi

Açlık Oyunları orijinal adıyla The Hunger Games Amerikalı yazar Suzanne Collins tarafından 2008 yılında yazılmış, 2012 yılında filme uyarlanmıştır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1392170/?ref_=fn_al_tt_1

Sadece Açlık Oyunları adlı filmin IMDB adresini yazdım, diğerlerine aynı site üzerinden ulaşabilirsiniz.

7. Harry Potter Serisi

Harry Potter, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından yedi kitap hâlinde yazılan fantastik roman ve kitaplardan uyarlanan film serisi.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0241527/?ref_=fn_al_tt_1

Sadece Felsefe Taşı adlı filmin IMDB adresini yazdım, diğerlerine aynı site üzerinden ulaşabilirsiniz

6. Millennium Üçlemesi

Stieg Larsson’ın aynı adlı romanlarından filme uyarlanmış üçlü seri.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1132620/?ref_=fn_al_tt_1

Sadece Ejderha Dövmeli Kız adlı filmin IMDB adresini yazdım, diğerlerine aynı site üzerinden ulaşabilirsiniz.

5. Ölü Ozanlar Derneği

”Ölü Ozanlar Derneği”, hakikaten devrimci bir bakış açısına sahip olan kitap/filmlerden birisi. Nancy H. Kleinbaum’un aynı adlı romanından filme uyarlanmış, Robin Williams’ın oyunculuğuyla birlikte büyük ses yaratmıştır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0097165/?ref_=fn_al_tt_1

4. Göçebe

Stephenie Meyer’ın romanından bilim-kurgu ve gerilim sinemasının başarılı yönetmeni Andrew Niccol tarafından uyarlanarak beyazperdeye aktarılan filmin başrolünü ise genç oyuncu Saoirse Ronan üstleniyor.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1517260/?ref_=fn_al_tt_1

3. Otomatik Portakal

Otomatik Portakal, Anthony Burgess’in aynı adlı yapıtından uyarlanan 1971 yapımı 137 dk.’lık Amerikan filmi. Filmin yönetmeni Stanley Kubrick’tir.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0066921/?ref_=fn_al_tt_1

2. Uyuyana Kadar

Film, S.J. Watson’un çok satan romanından beyazperdeye uyarlandı.Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Rowan Joffe üstlenirken, başroldeki Nicole Kidman’a kadroda Colin Firth, Mark Strong ve Anne-Marie Duff eşlik ediyor…

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt1726592/?ref_=fn_al_tt_1

  • samet

    Şuraya bir de lord of the rings yazmanızı rica edeceğim ve hobbit serisini .

  • Beyzanur

    Şu an şaşkınım! Çoğu filmin kitabı olduğunu bilmiyordum ve izleyiciden çok okuyucu olduğumdan utandım…
    Diğer yazılarını da sabırsızlıııkla bekliyorum! ♡