Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Aşk Filmi

3
277517

Aşk filmi izlemek çoğu zaman dışarıdan biraz tuhaf karşılanır. Ama bazen de bu filmlere muhtaçtır insan. O yüzden biz de böyle bir liste yapalım istedik.

Başlığa ‘mutlaka’ ile başladım çünkü; gerçekten bu filmleri henüz izlemediyseniz bir yanınız eksik demektir. Özellikle klasikleşmiş olan kışın yapılacak en güzel şey ‘kahve, film, pijama’ diyenlerdenseniz, haydi bakalım. Hem ağlamalı, hem gülmeli hem de sizi yaşadıkları aşkla kıskancınızdan çatır çatır çatlatmalı filmler listesi sizinle.

Aşk filmi listesine Not: Seni Seviyorum, Söz ve Müzik, Kasımda Aşk Başkadır ve Cesaretin Var Mı Aşka filmlerini eklemiyorum çünkü izlemeyen yoktur diye düşünüyorum.

Aşk Filmi” Denildiğinde Aklıma Gelen Filmler

10Definitely, Maybe / Kesinlikle, Belki

Basitçe, bir adamın hayatının aşkını aramasının hikayesidir. Ama filmi bu kadar basite almayın. Mükemmel işlenmiş bir düzen ve farklı açılardan konuyu irdeleme söz konusu. Will, 30 yaşında ve bir kız çocuğuna sahip, kafası karışık bir babadır. Bir gün kızı ile birlikteyken ona annesiyle nasıl tanıştığını ve geçmişte yaşadığı olayları anlatmaya başlar. Fakat hikaye biraz gizli saklıdır. Will sevgililerinin ismini kızı Maya‘dan saklar. Böylelikle hikayedeki hangi kadının annesi olduğunu Maya tahmin edecektir. Maya‘nın annesi Will’in kolej aşkı Emily mi, uzun süre dostu olan April mi, yoksa özgür ruhlu idealist gazeteci Summer mı? Filmin sonunda öğreniyoruz. Hem de gerçek aşkla birlikte. Bakalım sizin tahmininiz doğru çıkacak mı? (Ben hemen bulmuştum)

9Friends with Benefits / Arkadaştan Öte

2011 yapımı filmin başrollerinde iyi performansları ile dikkat çeken Justin Timberlake ve Mila Kunis var. Geçmişlerinde çok yara almış iki genç, artık aşk insanı olmayacaklarına kendi kendilerine söz vermişlerdir. Peki bu sözü ne kadar tutabilecekler? Birbirlerini oldukça çekici bulan ‘arkadaşlar’, duygusal ve aynı zamanda bilimsel bir deneye girişirler. Arkadaşlıklarına ‘cinsellik katmak!’

8Warm Bodies / Sıcak Kalpler

Hem korku hem romantizm diyorsanız, buyurun Sıcak Kalpler’e.. Hayatınızda görüp görebileceğiniz en komik, en romantik ve en korumacı zombiler bu filmde birleşmiş. Fazla reklamı yapılmayan filmde; insan ırkını, insanlığa yakın zombileri ve kendini tamamen kapatıp vahşileşmiş zombileri göreceğiz. R isimli zombi hava alanında yaşamakta ve diğer zombilerle beslenip zaman geçirmektedir. Bir gün yine beslenmeye çıktıklarında, hala insan olan Julie ile karşılaşır ve ona aşık olur. Onu diğer zombilerden korumak artık onun asli görevidir. Filmin sonu da pek romantik. Benzeri pek görülmemiş bir film olarak benim listeme girdi.

7How to Lose a Guy İn 10 Days / Bir Erkek 10 Günde Nasıl Kaybedilir?

Biraz eski de olsa gayet izlenesi olan romantik-komedide bir kadının ne kadar itici olduğuna şahit oluyoruz. Tabi bir erkeğin ne kadar sabırlı olabileceğine de. (Aslında imkanı yok) Kadınların erkeklerle ilişkilerinde yaptığı ve onların kaçmasına sebep olan hataları birinci elden deneyimleyerek yazmak isteyen bir yazarın hikayesi konu edilmektedir. Ben şahsen kendi cinsimden soğudum. Aynı zamanda kendi patronuyla iddiaya giren erkek karakterimiz, istediği kadını 10 gün içinde kendisine aşık edebileceğini ileri sürmektedir. Büyük kapışmaya hazırlanın!

6Wall-e / Vol. i

Günümüzden çok uzak bir gelecekte geçen filmde, dünya çöplüğe dönüşmüştür ve bunu temizleme görevi Wall-e isimli bir robota verilmiştir. Diğer yandan Eve (Wall-e nin değişiyle İvaaa) isimli robot, dünya üzerinde yaşam belirtisi bulmaya gönderilir. Bir araya gelen robotlar, hem romantik hem de dişli bir maceraya atılırlar. Film Oscar ödüllüdür. Bilginize.

5Walk to Remember / Uzaktaki Anılar

Genç oyuncularla muhteşem bir iş çıkarmış olan yapım, ‘Bizim aşkımız rüzgar gibi.. Onu göremiyorum, ama hissedebiliyorum’ repliğinin sahibidir. Okulun popüler çocuğu Carter, günün birinde içinde bulunduğu grubun başının belaya girmesi sonucunda bir ceza alır. Ancak bu “ceza”, okulda sahnelenecek olan tiyatro oyununda görev alması biçiminde uygulanır. Burada sessiz ve kendi halinde olan Jamie ile tanışır. Bu tanışma hem kendi, hem de Jamie‘nin hayatını değiştirir. Ben filmin sonunda kahroldum. Buna hazırlanıp izlemeye başlayın.

4French Kiss / Fransız Öpücüğü

“Ne varsa eskilerde var” diyenlerdenseniz ve Meg Ryan‘ı en az benim kadar seviyorsanız, bu film kaçmaz. Charlie, Paris’ten arayıp Fransız güzeli Juliette’e aşık olduğunu itiraf ettiğinde nişanlısı Kate, onu geri kazanmak için uçuş korkusunu yenip Paris’e gitmeye karar verir. Bu sırada uçakta yanında oturan Luc, bir hırsızdır ve çaldığı mücevherleri Kate’in çantasına saklar. Sonrasında buyurun maceraya. Konuyu okuyunca film yabancı gelmedi değil mi? Çünkü aslında baş rollerini Cameron Diaz ve Tom Cruise’un Knight Day / Gece ile Gündüz filmine çok benziyor. Onu da listeye almış varsayın 🙂

3The Vow / Aşk Yemini

Diyelim birine aşıksınız. O da size aşık. Ama bir gün geliyor ve sizle olan büyük aşkını hatırlayamıyor. Hatta sizi dahi hatırlayamıyor. ‘Sevdiğiniz kişi sizi artık tanımasaydı neler yapardınız?’ sorusunun cevabına ulaşabileceğiniz film, Aşk Yemini‘nde. Rachel McAdams ve Channing Tatum‘un başrolleri paylaştığı filmde, geçirdikleri araba kazası sonrasında Paige‘in başına aldığı darbe sonucu kocasıyla yaşadığı tüm anılar hafızasından silinir. Paige‘in hafızasını geri kazanması umutsuz bir vaka olunca, Leo her şeye yeniden başlamaya karar verir. Var mı böyle aşk ya?!

2500 Days of Summer / Aşkın 500 Günü

Kendi cinsimden soğuduğum ikinci film, Summer karakteri ile Aşkın 500 Günü. Ödüllü film 2009 yapımı ve hikayesi fazlaca özgün. Aşkın varlığına inanmayan bir kızla, hayatının aşkını bulduğuna inanan bir erkeğin hikayesidir bu. Erkek aşık olur.. Kız aşık olmaz.. Sonrası bir gülmeli, bir ağlamalı.. Filmin en güzel yanlarından biri de, müziği. The Smiths- Please, Please, Please Let Me Get What I Want…

1The Fault in Our Stars / Aynı Yıldızın Altında

Ağlamaktan içimin çıktığı, bir paket selpak harcadığım nadir filmlerden olan Aynı Yıldızın Altında, aşk filmi listedeki favorimdir. 16 yaşındaki Hazel 3 yıldır tiroid kanseriyle boğuşmaktadır ve kanser akciğerlerine de sıçradığı için beraberinde oksijen tüpüyle gezer. Kanserli hastalar için oluşturulan destek grubunun bir terapi seansında Augustus ile tanışır. Kendisi de hastalık yüzünden bacağını kaybetmiştir. Birbirlerine olan destekleri ve aşkları öyle mükemmel işlenmiş ki, mutlaka izleyin derim.

Aşk filmi listesi böyleydi. Umarım hoşunuza gitmiştir…