Oynadığı rol ile tanınmaz hale gelen 15 oyuncu

1
4696

Oyunculuğun temelde bir başkasının yerine geçmek, onun gibi davranmak gibi kendinizden çok şey vermeniz gereken bir meslek olduğu tartışılmaz bir gerçek. Hele rolünü oynadığı karaktere öylesine giren oyuncular var ki tam anlamıyla ayakta alkışlanası.

Bakalım tanıyabilecek misin?

İşte karşınızda oynadığı rol ile tanınmaz hale gelen 15 oyuncu!

15. Glenn Close

1991 yapımı Hook (Kanca) filminde Kaptan Hook’un kutuya ittiği erkek korsanı oynayan Glenn Close, bu rol için gerçek anlamda tanınmaz hale gelmiş.

14. Willem Dafoe

Wes Anderson filmlerinde sıkça gördüğümüz Willem Dafoe, 2000 yapımı Vampirin Gölgesi filminde canlandırdığı vampir rolüyle “aaa bu o muymuş?” dedirtti. Willem Dafoe gibi usta bir oyuncuya da bu yakışırdı zaten. Hastasıyız.

13. Tim Roth

2001 Tim Burton yapımı olan Maymunlar Cehennemi filmindeki Thade’i Tim Roth’un oynadığını öğrendiğimde resmen şok oldum. Fiziksel olarak bu kadar değişim geçirmek için nasıl bir cesarete sahip olmak gerekiyor tam anlamıyla büyük bir soru işareti.

12. Robert De Niro

Dünyanın en başarılı aktörlerinden biri olan Robert De Niro, Mary Shelley’den Frankenstein filminde oynadığı The Creature rolüyle yolda görsen altına yapacağın bir hale gelmiş. Bir adama her rol yakışır mı? Konu Robert De Niro ise yakışır abi.

11. Nick Stahl

Sin City’deki Yellow Bastard rolüyle hafızalarımıza kazınan karakter aslında şu sağda duran şeker adam nasıl olabilir?

10. John Rhys-Davies

Gimli’yi gördüğünde tüyleri diken diken olup “Abi bu hafta bi’ Yüzüklerin Efendisi yapalım mı?” demeyen yoktur herhalde. John Rhys-Davies’in ayrıca Indiana Jones serisinde Sallah rolüyle de oynadığını biliyor muydunuz? Bu arada Peter Jackson adamı ne hale getirmiş ya? Bu arada John Rhys-Davies’in 1.85 boyunda olduğunu biliyor muydunuz?!?!?!?!

9- Ralph Fiennes

Ralph Fiennes Oynadığı rol ile tanınmaz hale gelen 15 oyuncu

Ralph Fiennes ile biraz geç tanıştım. Oynadığı her filmde izleyenlere bir kalıcı izler bırakan Ralph, Wes Anderson’ın The Grand Budapest Hotel filmiyle de ününe ün katmıştı. Geç oldu belki ama kısa süre içinde kendisine epey ısındım. Voldemort’u da oynuyor olması epey sevindirmişti beni. Neyse efenim yine bir soldakine bakıyoruz bir de sağdakine değişim yine ayakta alkışlanası. (Sağdakini seçiyorum tabii ki)

9. Halle Berry

Bir zamanlar herkesin rüyalarını süsleyen ve her yaptığıyla gündeme oturan Oscar Ödüllü, Eski Güzellik Kraliçesi Halle Berry, Bulut Atlası filminde farklı zaman dilimlerindeki 4 ayrı karakteri canlandırırken Halle Berry’likten çıkmıştı hatırlarsınız. Hele yukarıdaki fotoğrafta sağdan ikinci karakteri rüyanda görsen altına pislersin net olarak. Ama o rolünde hakkını vermişti. Olsundu biz onu böyle de severdik. (Emin olamadım tam)

8. Eric Stoltz

Tanımayanlar “bu adam kim?”, “bu tip ne lan!” gibi triplere girebilir o yüzden Eric ile ilgili kısa bir bilgi vereyim isterim. Eric Stolz, Robert Zemeckis tarafından Geleceğe Dönüş serisinde Marty McFly’ı oynaması için seçilen ilk erkek oyuncuydu. Aşağıda görebileceğiniz gibi Geleceğe Dönüş serisinin ilk filminde henüz çekimler yeni başlamışken Zemeckis’in ani karar değişikliği sonrasında Eric ile yolları ayırıp Michael J. Fox ile bu filmi yapmak istemesi sonucunda kadrodan çıkarılmak zorunda kalmıştı.Eric de 1985 yılında Mask (Günahlar) filminde yukarıda gördüğünüz efsane makyaj ile 1986 yılında filme En iyi Makyaj Oscar’ını getirmiş. Adamın suratın tüp patlamış gibi Allah korusun ya!

Eric Stoltz gelecege donus Oynadığı rol ile tanınmaz hale gelen 15 oyuncu

7. John Leguizamo

1997 yapımı Spawn filmini hatırlayan var mıdır aramızda? İşte John Leguizamo bu filmindeki Violator rolündeki kişiymiş. Çok şaşırdım öğrendiğimde. Film az çok hafızamda kalmış ama John Leguizamo’nun bu filmde olduğunu hiç bilmiyordum. Şimdi “Nerden hatırlayacaz bu adamı bu da kim?” diye düşünebilirsin. Hatırlatayım. Geçen sene SXSW’de de gösterilen Chef (Şef) filminde Martin rolüyle Carl Casper’ın yardımcısı rolündeydi. Kafanda canlanması için aşağıdaki fotoğrafa gözatabilirsin 🙂

John Leguizamo Chef Oynadığı rol ile tanınmaz hale gelen 15 oyuncu

6. Tom Cruise

Eyes Wide Shut ile gönlümdeki tahtını sarsılmaz bir seviyelere çıkartan Tom Cruise’un, o kızların hayallerini süsleyen erkek Tom Cruise’un Tropic Thunder filmindeki tanınmaz hali bende bir şok etkisi yarattıysa acaba kızlar bu konuda ne düşünüyordur kim bilir? He kızlar? Bu arada Matthew McConaughey’e ne demeli ahahhasdklajsdklja

5. Tim Curry

The Rocky Horror Picture Show, 1975 yılında gösterime giren Britanya yapımı bilimkurgu ve korku filmlerinin parodisi olan bir müzikal/komedi filmidir. İlk gösterimi 1975 yılında yapılan film, sinema salonlarında en uzun süre gösterilen filmlerden biridir. Tim Curry’nin filmde canlandırdığı Dr. Frank rolü ile resmen evrim geçirmiş olduğunu söyleyebilirim. Şimdi dönüp bir Tim Curry’e bir de Dr. Frank’e tekrar bak. İnanılmaz değil mi?

4. John Hurt

V for Vendetta filminin Adam Sutler’ı, efsanevi Fil Adam’ın John Merrick’i John Hunt da rol icabı şekil hatta evrim geçirenler derneği yönetim kurulu başkanı olmaya aday. Ayrıca şöyle bir detay da vereyim bu makyaj ile Fil Adam filminde nasıl Oscar’da En iyi Makyaj ödülünü alamamış gerçekten garip. Bu arada araştırmalarım sonucu bu ödüle aday bile gösterilmemiş olması John Hunt’ta bir hayal kırıklığına yol açmış.

3. Charlize Theron

Charlize Theron hastası olmayan kaç kişi vardır merak eder dururum mesela arada bir. Bana göre “Kadın” kelimesinin tam olarak karşılığıdır Charlize Theron. Ama 2003 yapımı Monster (Cani) filminin yönetmeni Patty Jenkins’e bir sorum var. “Ne istedin bu kadından be adam!” güzelim kadın gitmiş yerine torbacı bir kadın gelmiş. “Patty Jenkins’in bir bildiği vardır” diye düşünüyorum ki boşuna da En iyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünü de Charlize’e kazandırmış. Helal olsun ama yok ya bu kadın Charlize olamaz abi dublör falandır inşallah. Yok yok o değildir umarım 🙁

2. Gary Oldman

Gerçek bir Gary Oldman hastası olan benim için bu listeyi onunla bitirmemiş olmak olmazdı. Her filmiyle kendine hayran bırakan bu adam Hannibal filmindeki Mason Verger rolündeki makyajıyla “Vay anasını!” dedirtir. Sen ne güzel bir adamsın ya!