Yönetmen evleri filmleri gibi dizayn edilirse ne olur?

1
13776

Filmleriyle kimi zaman hayatımıza yön veren, kimi zaman yaşantımızı sorgulatan, kimi zaman ise yaşadığımız zaman diliminden bizleri alıp götüren yönetmenlere karşı hislerimiz hep doruklardadır.

Federico Babina isimli Art Director “efsanevi yönetmenlerin evleri filmleri gibi olsa nasıl olurdu?” diye çıktığı yolda müthiş bir çalışma ortaya çıkarmış. Ayakta alkışlayarak paylaşıyoruz efenim.

İşte 28 efsanevi yönetmen ve evleri

Oscar ödüllü La dolce vita filminin yönetmeni  olan Fellini’ye yakışır bir ev olmuş. Işıl ışıl.

26. George Lucas

Star Wars serisinin yaratıcısı olan George Lucas bu evi görse kalbi yerinden fırlardı eminim 🙂

25. Charles Chaplin

Gelmiş geçmiş en iyi oyunculardan biri olan Şarlo özellikle Modern Zamanlar filmiyle dizayn edilmiş bu evde huzurlu bir hayat diliyorum.

24. Alfred Hitchcock

Pscyho filmi ile bir devri kasıp kavuran ve ardından metiyeler dizilen efsanevi yönetmen Alfred Hitchcock’un evi de fena görünmüyor. Bu arada bu adam nasıl Oscar alamaz ya? Oscar ödüllerine güvenmemeyi gerektirecek ilk şey bu bak. Unutma, unutturma.

23. Stanley Kubrick

Tüm yönetmenler bir tarafa, Kubrick bir tarafadır benim için. Ayrıntılara olan merakı, simetri takıntısı ve verdiği mesajlarıyla imzasını taşıyan tüm filmleriyle adını dünya sinema tarihine altın harflerle atmış olan üstat Kubrick’in evine bir göz atalım. Direkt olan göze çarpan HAL 9000 ve A Clockwork Orange ayrıntıları mevcut. Yeri gelmişken “Niye erkenden gittin be usta” diyor ve devam ediyorum.

22. Fritz Lang

Metropolis filmiyle ününe ün katan efsanevi Avustralyalı yönetmen Fritz Lang’in eviyle sizleri baş başa bırakıyorum.

21. David Lynch

Filmleri “kendim için yapıyorum” diyecek kadar farklı bir adamdır Lynch. Bir çok filmi de eleştirmenler tarafından “Yönetmen orgazmı” olarak nitelendirilen değişik bir abimizdir. Gizemli evinde onu tek başına bırakıp devam ediyorum.

20. Tim Burton

Beetlejuice’un (Beter Böcek) yaratıcısı olan Tim Burton’un evi de kendisi gibi mükemmel olmuş.

19. Andrei Tarkovsky

Sergei Paradzhanov’la birlikte Glasnost öncesi kuşağın en iyi yönetmeni olarak kabul edilen ünlü yönetmen Andrei Tarkovsky, şiirsel sinemanın efsanevi karakterlerindendir.

18. Peter Greenaway

İngiltere’nin önemli yönetmen ve roman yazarlarından biri olan Peter Greenaway’in evi de Greenaway esintileri taşıyor.

17. Jacques Tati

Tati, görsel komedi sanatını yenir yoğunluk, detay zenginliği ve yeni bir kompozisyon netliği getirerek yorumladı; görselliğe yeni bir bakış açısı getiren bir avuç sinema sanatçısından biridir.

16. Zhang Yimou

Beşinci kuşağın efsanevi yönetmenlerinden biri olan Zhang, fotoğrafçılığa olan merakı sonrası sinema dünyasına girişiyle birçok festivalden ödülle dönmüş ve adını akıllara kazımayı başarmıştır.

15. Aki Kaurismäki

Geçmişi Olmayan Adam (Bourne Serisi değil) ile adından söz ettiren ve 2002 yılında En iyi Yabancı Film ödülüne layık görülen Aki Kaurismäki’nin evi de kendisi gibi tatlış mı tatlış ^^

14. Ingmar Bergman

Mizahi hicvi sinemaya nakış gibi işleyen yönetmen Bergman’ın ihtişamıyla göz kamaştırıyor.

13. Michel Gondry

Ethernal Sunshine of the Spotless Mind ile En iyi Özgün Senaryo ödülünü alan Michael Gondry’nin evinde filmin esintileri var ^^

12. Elia Kazan

Çoğunlukla eleştirel filmleri olan Elia Kazan’ın (Elias Kazancıoğlu) Kayserili olmasına hala ne kadar şaşırıyor olsam da ayakta alkışlanası ödüllü efsanevi yönetmenlerden birisidir. Evine diyecek sözümüz yok vallahi 10 numara olmuş 🙂

11. Wes Anderson

Hastası olduğumuz yönetmenlerden biri olan Wes Anderson’ın evinde biraz daha sarı ve turuncu rengin kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Malum en sevdiği renkler bunlar. Ne kadar çok hoş görünse de sarı ve turuncu eksikliği gözümüzden kaçmadı.

10. Emir Kusturica

Ünlü Sırp yönetmen Emir Kusturica’nın evi yoruma kapalı. Tam anlamıyla EF-SA-NE!

9. Wim Wenders

Yeni Alman Sinema akımının önemli karakterlerinden biri olan Wenders’ın evi de yorum yapılamayacak kadar güzel olmuş.

8. Abbas Kiarostami

Kirazın Tadı filmiyle Cannes’da Altın Palmiye ödülü alan İranlı ünlü yönetmen Kiarostami’nin evinde yine Kirazın Tadı filminden esintiler var.

7. Jim Jarmusch

Modern Bağımsız Sinema dünyasının dönüm noktası olarak kabul edilen Stranger than Paradise filminin yönetmeni olan Jim Jarmusch sıra dışı bir adamdır. Evi de bu filmden esinlenilerek oluşturulmuş. Hoş olmuş doğrusu.

6. Krzysztof Kieslowski

Polonyalı ünlü yönetmenin evi de Fransa bayrağının renkleri olan mavi (özgürlük), beyaz (eşitlik), kırmızı(kardeşlik) ‘dan esinlenerek çektiği Üç Renk serisinin görsel hali olmuş.

5. Michelangelo Antonioni

2 Oscar ödülüne layık görülmüş, Altın Palmiye sahibi ünlü İtalyan yönetmen Antonioni’yi es geçmek olmazdı tabii ki. Diliyle adam dövenler kategorisinde olan abimiz Antonioni’nin kendisi gibi tam anlamıyla bir kapalı kutudur.

4. Ridley Scott

Sir ünvanlı, önünde ceket iliklenesi abilerden olan Ridley Scott’a geldi sıra! Birçok ünlü filmde imzası bulunan Ridley Scott’ın hali hazırda 9 Oscar ödülü bulunuyor. Bakalım The Martian filmi ile ortalığı yine kasıp kavurabilecek mi? (Benim beklentim acayip fazla ama du’ bakalım)

3. Blake Edwards

Pembe Panter’i hatırladınız değil mi? İşte onun yaratıcısı olan Blake Edwards Onur Ödüllü efsanevi yönetmenlerden biridir. Pembişlikler de gözden kaçmıyor tabii ki. 🙂

2. Lars von Trier

Dogma 95 akımının öncülerinden Danimarkalı ünlü yönetmen Lars von Trier’i baş rolünde Björk’ün oynadığı Dancer in the Dark filminden hatırlarsınız. Evi şahane olmuş ama değil mi?

1. Coen Brothers (Coen Kardeşler)

Finali de Coen Kardeşler ile yapalım istedim. Bu adamlara ne söylenebilir gerçek anlamda bilmiyorum. Ölmeden gözümün ucuyla bile görsem gerçek anlamda gözüm açık gitmem. Evleri de kendileri gibi muhteşem olmuş! 2016 yılında vizyona girecek olan Hail, Ceasar! filmini de heyecanla bekliyorum.

Peki bu evler bir şehri oluştursaydı nasıl olurdu?

ARCHIDIRECTOR City Yönetmen evleri filmleri gibi dizayn edilirse ne olur?

Kirası kaç lira olursa olsun komşu olmak isteyeceğimiz bir şehir olurmuş orası kesin! Şehir ya da semt ne olursa olsun ben ismini buldum “Yönetmen Evleri