Hangi Marvel Karakterisin? testi ile karşınızdayız. Kişisel özelliklerin ile bir süper kahraman olsaydın hangisi olabileceğini söyleyeceğiz. Bakalım arkadaş çevrenin, sevdiklerinin ve hissettiklerin neler söyleyecek?

marvel logo wallpaper Hangi Marvel Karakterisin?

Marvel Comics, Aralık 1939‘da Timely Comics adı altında kurulan günümüzün en büyük çizgiroman şirketidir. Şirketin kurucusu yayıncı Martin Goodman genel çizgiroman akımının aksine süper kahraman öyküleri yayınlamak istiyordu. Çizgiroman tarihinde altın çağ olarak adlandırılan dönem Superman’in evsahipliğini yaptığı Action Comics (Macera Çizgiromanı) dizisi ile başlamıştır. Superman karakteri ile büyük başarı sağlayan National Comics isimli yayınevi (daha sonra adını DC Comics olarak değiştirmiştir) başarısını 1939 yayına soktuğu bir diğer süper kahraman Batman ile devam ettirmiştir. 1939 yılında Timely Comics ilk süper kahraman dizisi olan Namor’u yayınlar. Namor’un özelliği mitolojide sular altında kalan Atlantis’ten gelmesi ve insanlardan nefret etmesidir. Bir anlamda Namor çizgiroman tarihinin ilk anti-kahramanı olur. Namor ile başlayan atak Human-Torch (Alev Adam) ile devam eder. Bu iki kahraman ayrı öykülerde yer almasına rağmen aralarındaki sürtüşme ve kavgalar onlara belli bir popülerlik sağlayacaktır.

Amerika’nın II. Dünya Savaşına girmesine Timely evreni de kayıtsız kalmaz. Namor ve Human Torch güçlerini Nazilere karşı kullanmaya başlarlar. Bunun yanında 30’lu yılların çizgiroman anlayışı ile günümüz anlayışı arasında ki en temel fark öykülerde süper kötülere yer verilmiyor olmasıdır. Kahramanlar ya çılgın bilim adamlarıyla ya da bilidiğimiz suçlular ile karşı karşıya gelirler. Amerika’nın savaşa girişinden 6 ay sonra Joe Simon ve Jack Kirby Marvel evreninin en önemli karakterlerinden Kaptan Amerika’yı yaratır. (Üstad Stan Lee’nin ilk Marvel macerası Kaptan Amerika için diyalog yazmak olur.)

Savaşın ardında süper kahraman çizgi romanları ilgi çekmemeye başlamış, piyasanın merkezine western, melodram ve en çok korku öykülerine dayalı çizgiromanlar oturur. Bu yıllarda Timely Comics’in yaptığı bir diğer yenilik de adını Atlas Comics’e çevirmesi olur. Kid Colt ve Two Gun Kid bu dönemin en önemli karakterleri arasında yerini alır. (İlginç detaylardan bir tanesi zaman atlaması sonucu vahşi batıdan günümüze gelen Two-Gun Kid’in İntikamcılar’a katılmış olmasıdır)

Detayları geçip testimize odaklanalım…

Hangi Marvel Karakterisin?