X-Men: Age of Apocalypse Fragmanı Geldi

0
1054

X-Men: Age of Apocalypse fragmanına geçmeden önce X-Men ile ilgili biraz bilgi vereyim: Marvel crossover çizgi romanları arasında en çok beğenilenler genellikle X-Men serisi olmuştur. 95-96 senesinde çıkan Age of Apocalypse bu çizgi romanlar arasında en önemlilerinden birisini konu alıyor. Konu Magneto‘nun kötülüklerinden sıkılan Xavier‘in oğlu Legion, geçmişe dönerek hiçbir şey yaşanmadan önce Magneto’yu öldürmeye karar vermesiyle başlar. Ancak Xavier ve Magneto’nun henüz dost olduğu zamana döndüğünde, Xavier Magneto için kendisini feda eder. Xavier’in ölümünden sonra Legion kaybolur ve yeni bir zaman çizgisi oluşur. Yeni oluşan zamanda Magneto ölen arkadaşının fikirlerine sahip çıkarak X-Men’i oluşturur. Dünyayı fethetmek için doğru zamanı kollayan Apocalypse bu boşluktan yararlanarak Kuzey Amerika’yı ele geçirerek kendisine bir mutant imparatorluğu kurar. Apocalypse, en güçlünün yaşaması gerekliliği fikrine bağlı , doğal seçilime faşizm derecesinde bağlı dünya üzerinde doğmuş ilk mutantdır. Bunun da en iyi yolunun kendisi gibi mutantların yaşayan tek ırk olması ile çözüleceğini düşündüğünden, yarattığı imparatorlukta milyonlarca insanı öldürerek soykırım yaratır. Asıl savaş bundan sonra başlar.

Konu böyle karışık ve derinken filme bu şekilde uygulanamayacağı zaten belliydi; ama sanmıyorum ki ilk X-Men ve X-Men: Days of the Future Past filmleriyle bize gerçek X-Men tadını yaşatan Bryan Singer bu konudan uzakta bir filmi bize sunsun. Kendince yeni bir X-Men evreni yarattığını, önceki X-Men serilerini sıfırlayacak X-Men: Days of the Future Past filminden ve oluşturduğu yeni ve genç ekipten de anlayabiliyoruz. Umarız biz X-Men severler için bu kararlar iyiye gider.

Fragmandan Göze Çarpanlar

Moira McTaggertfilminebandim_AOA_moira

Eğer hatırlıyorsanız X-Men: First Class filminin sonunda Xavier, Moira’nın zihnini tamamen silmişti. Zihninin ne kadarı kendisinde, ya da Xavier tüm zihnini ona geri mi bahşetti bilemiyoruz; ama fragmanda gördüğümüz kadarıyla filmin büyük bir kısmında kendisi ekibe dahil ve yardımcı konumunda.

Mısırfilminebandim_AOA_apocalegpyt

X-Men Days of the Future Past filminin sonunda En Sabah Nur isminin bir tapınma şeklinde çöldeki bir grup insan tarafından söylendiği duyulduğundan beri ismi tanıyanlar zaten heyecan içinde. Apocalypse karakterini bilenler bu ismin karakterin ilk çıktığı zamanlarda yaşadığı Mısır’da kendisine verilen bir isim olduğunu biliyor. Bilmeyenler için ise fragmanda açıkça belli edilmiş. Piramidin çevresine dikkat ettiğimizde görülen boy boy Apocalypse heykelleri En Sabah Nur’un geçmişte Mısır’da bir tanrı olarak tapınıldığını gösteriyor.

Four Horsemen of Apocalypsefilminebandim_AOA_4horsemen

Apocalypse, çizgi romanlarda her gözüktüğünde kendisiyle birlikte yanında getirdiği, güçlendirilmiş ve Apocalypse’ye itaat etmesi için zihinsel olarak değiştirilmiş dört mutant bulunur. Dilimize Mahşerin Dört Atlısı olarak geçen bu Four Horsemen of Apocalypse fragmanda ilk gözüktüğünde hangi mutantların Atlılardan olacağı belli oluyor. Storm, Famine(kıtlık); Angel’in dönüştüğü Archangel, Death(ölüm, çünkü kendisi çizgi romanlarda da her zaman bu karakter olur); Psylocke, Pestilence(salgın); Magneto ise War(savaş). Storm ve Psylocke karakterlerininki kesin değil; ama şimdilik böyle duruyor. Apocalypse’nin bu karakterleri nasıl kendi tarafına çektiği ise şimdilik bir sır.filminebandim_AOA_4horsemen2

Yeni Bir X-Menfilminebandim_AOA_xmen

Savaşın ortasında yeni ve genç bir ekibin tecrübesiz halleriyle ne yapacaklarını bilemiyoruz; ama durumun ciddiyetinin ve güçlerinin getirdiği sorumluluğun farkında oldukları belli. Jean Grey ve Scott Summers gibi X-Men ekibinin iki temel taşını bu şekilde yan yana görmek heyecan verici. Genç oyuncuların bu karakterleri nasıl taşıyacağı ve geliştirecekleri ilerideki X-Men filmlerinin geleceği için çok önemli. Fragman ise geleceğin parlak olduğunu kanıtı.

Apocalypse!filminebandim_AOA_apocal

“İnşa ettikleri her şey, bir bir düşecek. Ve onların küllerinden, daha iyi bir dünya yaratağız!” cümlesini kuran, bilinen evrenin en güçlü mutantlarından birisi olan Apocalypse’ye karşı X-Men ekibinin neler yapabileceği merak konusu. Çünkü Xavier’in de belirttiği gibi: “Daha önce böylesine bir güç ile karşılaşmamıştım”filminebandim_AOA_charlvapocal

Charles Xavier
filminebandim_AOA_charles

Görüntü olarak ne kadar sevenlerini heyecanlandırsa da Xavier neden bir anda kelleşiyor, bilemiyoruz. Apocalypse ile girdiği savaş sonrası mı, yaşadığı bir kayıptan dolayı mı, yoksa gördüğü bunca şeyden sonra içinde bir şeylerin değiştiği mi bu görüntüye sebep oldu belirsiz; ama Xavier’in geldiği noktadan mutlu olmadığı belli.X-Men: Age of Apocalypse

Bryan Singer her zaman X-Men serisini sırtlayan ve tekrar kendisine getiren kişi olarak bilinir, kendisinin elinde olan X-Men filmlerinde de başarısını gördük. Bunun yanı sıra James McAvoy (Professor Xavier), Michael Fassbender (Magneto), Oscar Isaac (Apocalypse), Jennifer Lawrence (Mystique) gibi sağlam oyuncularla Sophie Turner (Jean Grey), Tye Sheridan (Scott Summers) gibi genç ve yetenekli oyuncularla dolmuş bir film eminim ki başarısız olmayacaktır. Umarım birkaç sahnede eski oyuncularımız Patrick Stewart ve Ian Mckellen‘i de görebiliriz.

X-Men: Age of Apocalypse, 27 Mayıs 2016‘da sinemalarda.

X-Men: Age of Apocalypse Fragmanını Tekrar İzlemek İsteyenler İçin:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir