Chappie (2015) Film İncelemesi

2201

Film yakın gelecekte Johannesburg’da geçiyor. Tetravaal isimli bir silah şirketi polislerin yerine geçmeleri için robotlar üretmiş ve çok başarılı bir şekilde insan kaybı yaşanmadan suç oranını azaltmış.

Chappie (2015) Film İncelemesi

- Reklamlar -

Bu robotların mucidi ise Deon Wilson (Dev Patel). Tabi ki bununla yetinmeyen Deon başka bir proje üstünde çalışıyor, bir yapay zeka yaratma projesi. Tabi ki bunda da başarılı oluyor ve tabi ki bunu test etmek için bir silah şirketinin yöneticisi olan patronundan izin almak isteyince alamıyor ve tabi ki deneyi izinsiz bir şekilde yapmaya teşebbüs ediyor. Tam şirketten malları kaçırıp evine götürecekken yolda tuzağa düşürülüyor ve kaçırılıyor.

Chappie (2015) Film İncelemesi Başlasın

Onu kaçıran kişiler de kim olduğunu biliyor ve robot polisleri kapatması için onu kaçırmışlar. Deon onlara robotların kapatılamayacağını açıkladıktan sonra deneyini bir kurtuluş yolu olarak görüyor. Bir taşla iki kuş, en kötü ne olabilir ki? Ben bu robotu yapayım onu eğitirsiniz istediğiniz gibi diyor ve onu kaçıranları ikna ediyor. İşte bu noktada Chappie’nin doğuşuna tanıklık ediyoruz.

Deon bize Chappie’nin bir bebek gibi olduğunu ve çok hızlı öğrendiğini açıkladıktan sonra Chappie’nin yetiştiği çevreyi düşünürsek yukarıdaki fotoğraf pek de şaşırtıcı olmuyor.

İlk bakışta sadece ayrılmaz ikili Neill Blomkamp ve Sharlto Copley’i görmek bile bir merak uyandırıyor. Neill Blomkamp’ın yönetmenliğini yaptığı uzun metrajlı sadece 3. film ama bence çok sağlam adımlarla ilerliyor ve adını bilim-kurgu dünyasına duyuruyor. Sharlto Copley Yasak Bölge 9’daki oyunculuğuyla beni etkilemişti ve bu tür roller için biçilmiş kaftan olduğunu bir kez daha göstermiş.

Film gayet eğlenceliydi, özellikle bilim-kurgu sevenlere tavsiye ederim. Filmin başında sonuna kadar da Neill Blomkamp’ın imzasını gördük. Hatta giriş sahnesinde Yasak Bölge 9’u açtığımı zannettim, sonunda da yine aynı şekilde. Blomkamp’ın ilginç bir stili var, umarım bu tür filmleri görmeye devam ederiz.

Oyuncu kadrosuna gelirsek Milyoner‘den hatırlayacağımız Dev Patel ve Sharlto Copley rolleri için harika seçimler olmuş. Destekleyici rollerde de Hugh Jackman ve Sigourney Weaver iyi iş çıkarmış. Ayrıca yine yan rollerde Die Antwoord grubu da var belki tanıyanlarınız vardır.

Kısacası kaçırılmayacak filmlerden biri.

İlginç Bilgiler

  • Blomkamp Tetra Vaal (2004), Adicolor Yellow (2006) ve Tempbot(2006) adlı kısa filmler çekmiş ve bunlar Chappie’nin çıkış noktası olmuş.
  • Filmin başındaki robot sesleri orijinal Robocop filmindenmiş.
  • Robotların kulakları Blomkamp’ın hayranı olduğu Appleseed’deki Briareos karakterinden esinlenilmiş.
  • Tetravaal ismi Yasak Bölge 9 filminde gözüküyormuş.

Chappie (2015) Fragman

Chappie (2015) Film İncelemesi

Müzik - 7
Görsellik - 8
Oyuncu Performansları - 9
Yönetmen - 8
Senaryo - 8

8

Çok iyi

Başrollerinde Sharlto Copley, Dev Patel, Hugh Jackman'ın rol aldığı Chappie filmini sizin için değerlendirdik. Keyifli okumalar.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikThe Shining’i Wes Anderson Çekseydi?
Sonraki İçerikCosplay Yapayım Derken Fosplay Yapan 10 Kişi