Uluslararası Barikat Film Festivali başlıyor

1124

Engellilerin beklentilerini, duygularını, hayata bakışlarını, yaşama katılımlarını, hayatın içinde aktif rol alarak üretici bir düzeye erişebilmelerini, çağın en etkili ve en yaygın iletişim aracı olan sinema yoluyla ortaya koyabilecek ilk “uluslararası” film festivalidir.

Bu sene beşincisi gerçekleştirilecek olan Barikat Film Festivali’nde pek çok ülkeden kısa ve uzun metrajlı filmin gösterimi yapılacaktır. Festivalde gösterilecek filmler, görme engeliler için sesli betimleme, işitme engelliler için Türkçe alt yazılı olarak engellilere göre düzenlenecektir. Bu yöntem sebebiyle dünyada ve Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olması Uluslararası Barikat Film Festivali’ni diğer Film Festivallerinden ayıran en büyük özelliktir.

- Reklamlar -

Uluslararası Barikat Film Festivali Hakkında

1-6 Aralık tarihleri aralığında İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu gerçekleştirilecek olan festivalin ilk gününde Galatasaray Lisesi’nin önünde çok sayıda sanatçı, akademisyen, kültür ateşesi ve engellinin katılımıyla bir yürüyüşün ardından yapılacak basın açıklaması ile başlayacaktır.

Festival ile ilgili şöyle bir video da mevcut izleyiniz.

2 ve 5 Aralık tarihleri aralığında gerçekleştirilecek olan filmler ise şöyledir:

  • Kayıp Balık Nemo
  • Türk Sinemasının Engellilere Baskısı
  • Yo Tam Bien
  • Arabalar
  • Engelliler ve Müzik
  • Lorenzonun Yağı

6 Aralık saat 14:00’den sonra İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü’nden Engelli Bisiklet Kulübü’nün Beyazıt Kampüsüne bisiklet gezintisi yapılacağı bilgisi de mevcuttur.

Vakti olanların katılmasını önerdiğimiz bir Festival olup detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikYeşil Ekran Kısa Film Yarışması Başladı
Sonraki İçerikBlind / Körlük (2014) Film İncelemesi
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)