Yaz çoktan gelmişken: Yolculukla ilgili 10 film

1
4068

Yaz çoktan geldi, tatil planları yapıldı, hatta tatilini yapıp dönen bile var. (skandal!) Tatil denilince akla yolculuklar ve yolculuk geçen filmler geliyor. Ya da biz öyleyiz, tam bilemedim. Bizde hazır tatil moduna girmişken, size içinde yolculuk geçen filmleri listeleyip, belki de tatil öncesi ilham verir veya iyice heveslendiririz dedik.

Filmler tamamen spontane sıralanmıştır. Daha iyi ya da daha yeni gibi kategorileştirilmemiştir. Bilginize.

İşte yolculukla ilgili 10 film:

10. Stand By Me

stand by me

Yolculuk denince akla yakın tarihli bir çok film gelebilir fakat uzak tarihlere gidersek? 1986 yapımı Stand By Me (Benimle Kal) filmi, ‘When Harry Met Sally’ ve ‘This Is Spinal Tap’ gibi kültleriyle tanınan yönetmen Rob Reiner tarafından ortaya çıkarılmıştır. Stephen King’in aynı isimli kısa bir öyküsünden uyarlanan film, kayıp bir cesedin ardına düşen bir grup ufaklığın macera dolu yolculuğunu anlatır.

River Phoenix, Richard Dreyfuss, Corey Feldman, Jerry O’Connell, Kiefer Sutherland ve John Cusack gibi isimlerin baş rolünü paylaştığı macerayı, izlemeden geçmeyin derim. Film aynı zamanda arkadaşlık bağları, gizem, yolculuk deneyimleri gibi bir çok konuyu işleyen ve bir arada tutan bir yapım olma özelliğini de taşıyor. IMDB puanı; 8.1

9. Into The Wild

into the wild

Tarihimize çok az daha yaklaşıp 2007 yapımı İnto The Wild filmine gidiyoruz. Ünlü oyuncu Sean Penn‘in yönetmen koltuğunda oturduğu ve iki dalda Oscar’a aday gösterilen filmin baş rollerinde ise; Emile Hirsch ve Vince Vaughn bulunuyor.

Bir şehirden vahşi hayata, kirlilikten saflığa ve temizliğe dönüş hikayesi olarak nitelendirilen yapımın konusu şöyle; Güzel bir üniversiteden mezun olan ve aynı zamanda atlet de olan Christopher, mezuniyeti sonrası bir yolculuğa çıkmaya karar verir. Bu yolculuk sırasında hayatın anlamını çözecektir. IMDB puanı 8.2 olan filmi, bakış açınızı genişletmek için izleyebilirsiniz.

8. Rain Man

rain man

Dört adet Oscar ödülü yönetmen Barry Levinson’a, senarist Ronald Bass’a, baş roldeki Dustin Hoffman’a ve elbette Yağmur Adam filminin kendisine layık görülen film, tam bir usta işi. Hala daha izlemeyen var mıdır bilmiyorum ama listeye eklenmezse çok ayıp olurdu. IMDB puanı 8.0 ve film 1088 yapımı.

Filmde Los Angeles’ta maddiyata dayalı bir hayat süren Charlie ile otizmli Raymond’un dramatik ama aynı zamanda komik olan yolculukları anlatılıyor. Babasından yüklü miktarda miras kaldığını düşünen Charlie, aslında mirasın tamamını daha önce haberi olmadığı dahi ama otizm hastası abisine bıraktığı anlaşılır. Charlie, abisini de alıp as Vegas’a doğru yola çıkar. Filmin en garip yanı ise, bir dünya ödül almasına rağmen Tom Cruise’un bu filmle Oscar alamaması.

7. Eat, Pray, Love

eat pray love

2010 yılında Ryan Murphy‘nin yönetmenliğinde beyaz perdeye aktarılan film, Elizabeth Gilbert’in filmle aynı ismi taşıyan kitabından uyarlandı. Her ne kadar IMDB puanı 5.6 olarak belirlense de benim hayatımı değiştiren filmlerden biri olmuştur.

Film İtalya, Hindistan ve Bali’yi kapsayan uzun bir gezi turuna çıkan Elizabeth’in, kocasından boşanmasının yükünü ve sonrasında ilgi duyduğu adamlardan kurtulmanın ve arınmanın gücünü anlatıyor. Julia Roberts, Richard Jenkins, Javier Bardem gibi isimlerin baş rolleri paylaştığı yapım, izlenmeye değer.

6. The Motorcycle Diaries

motorsiklet günlüğü

2004 yapımı film hem motorsiklet sevenler için bir numara hem de yolculuk sevenler için tam tadında. IMDB puanı 7.8 olan yapımın yönetmenliğini Walter Salles üstlendi ve ABD, Arjantin, Brezilya, Peru, Şili gibi ülkelerin tamamını içeriyor.

1950’li yılların başlarında Ernesto ve Alberto adlı iki genç, Buenos Aires’ten bir motosiksiklet ile yola çıkarlar fakat araçları bir süre sonra arızalanır. Latin Amerika’yı böylece keşfetmeye başlarlar. Yaşanan acıları, çarpık kentleşmeyi, insanların zor yaşantılarını gözler önüne seren film, dram sevenler için birebir.

5. The Road

the orad

2009 yapımı The Road, yolculuk içeren filmlerin içinde garanti ilk 10a girenlerden. Yönetmen koltuğunda John Hillcoat oturuyor ve film bilim-kurgu ve dramı bir arada tutuyor. Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee, Guy Pearce gibi isimlerin baş rollerde olduğu yapım, aslında aynı isimli kitap uyarlaması.

Bir baba ve oğulun Amerika’yı bir uçtan bir uca geçerken, ellerindeki basit tüfekle yaşadıkları macera konu ediliyor. Kıyamet senaryoları içeren bu bilim-kurgu, aynı zamanda Western öğeleri de taşıyor. Soluksuz bir yolculuk filmidir ve şiddetle tavsiye edilir.

4. Little Mis Sunshine

lms

Daha film afişi ile bizi bizden alan, sevimli ötesi filmimiz Küçük Gün Işığım, yolculuk filmleri denince akla ilk gelenlerden. İzlemiş olma ihtimaliniz yüksek. Jonathan Dayton, Valerie Faris‘in yönetmenliğini yaptıkları film, komedi ve dramı iç içe tutuyor. Özellikle Steve Carell‘in enfes oyunculuğuyla ve tatlı mizahıyla vazgeçilmez olan yapımın diğer oyuncuları Abigail Breslin, Greg Kinnear, Paul Dano…

2006 yapımı filmin konusu; dışarıdan bakıldığında normal gibi gözüken ama içlerine girdiğinizde birbirine tamamen zıt karakterlerin bir araya geldiğini gördüğünüz bir ailenin ufak kızları, ülkenin diğer ucundaki bir güzellik yarışmasına katılmak istemektedir. Aile ilk defa topluca bir hareket edip, onu yarışmaya yetiştirme kararı alır ve yola çıkarlar. Filmin IMDB puanı 7.9

3. The Bucket List

the bucket list

2008 yapımı olan film, Türkçe’ye Şimdi ya da Asla olarak çevrildi. IMDB puanı 7.4 olan yapımın gerçekten ama gerçekten izlenmesi gerekiyor. Rob Reiner‘ın yönetmenliğini yaptığı ve Jack Nicholson ile Morgan Freeman‘ın baş rolleri üstlendiği film, macera, yolculuk, aile, dram içerikleri ile tam not alıyor.

İki farklı hayat yaşayan insan nasıl olur da bir anda böyle iyi anlaşmaya başlar? Onları bir arada tutan şey aslında acıdır. Sahip oldukları hastalık. Ölümün pençesinde olduklarının farkındalar fakat daha yapmak istedikleri çok şey var. Birinin ihtiyacı olan para, diğerinin ise bir arkadaş. Kendilerine mutlu bir son oluşturmak için yolculuğa çıkan iki kişinin yaşadıkları konu ediliyor.

2. Before Sunrise

before sunrise

Bildiğimiz ve alışık olduğumuz romantik filmlerin ötesinde bir üçlemenin ilk filmi. 1995 yapımı olan filmin IMDB puanı 8.1. Richard Linklater yönetmenliğinde oluşturulan 3 filmlik bir seridir. Diğer filmler; Before Sunset ve Before Midnight da bu listenin içinde diye kabul edelim.

Ethan Hawke ve Julie Delpy‘nin baş rolleri paylaştığı bu yapım, öyle beğenildi ki bir hayran kitlesi oluştu. İkinci film ilk filmin ardından dokuz yıl geçtikten sonra yapıldı. Aynı şekilde beğenildi. Sıradan bir Avrupa yolculuğu sırasında trende karşılaşan iki farklı insan, Jesse ve Celine’in macera ve aşk dolu yolculukları konu ediliyor. Sıradan ve kendini tekrarlayan romantik filmlerden sıkıldıysanız mutlaka fırsat yaratıp seriyi tamamlayın.

1. Limonata

limonata

Ali Atay’ın kamera arkasına geçtiği ilk yönetmenlik deneyimi olan film 2015 yapımı yani daha çok taze.  Baş rollerini Serkan Keskin ile Ertan Saban’ın paylaştığı yapım, tam anlamıyla bir yolculuk filmi. Üslup olarak, oyunculuk olarak, konu olarak ve daha bir çok sebepten mükemmel olduğu için izlenmesi gereken film, ”bizden”.

Konusu şöyle; eski bir tır şoförü olan ve Makedonya’da yaşayan Suat bey, ölüm döşeğindeyken, İstanbul’da başka bir çocuğunun olduğunu ve ondan helallik almak istediğini oğlu Sakip’e söyler. Sakip daha önce haberi olmadığı kardeşi Selim’i İstanbul’dan alıp Makedonya’ya babasının yanına götürmek zorundadır. Bu yüzden yola çıkar, abisini bulur ve değişik bir biçimde macera başlamış olur. Mutlaka izleyin derim.