2 Ekim’de Vizyona Giren Filmler ve Haftanın Filmi

1527

Havalar soğudu, Sonbahar geldi, yapraklar döküldü derken yine dışarı çıkmaları bırakıp emektar film izleme seanslarına gömüldük. ‘Amaan n’apcaz dışarıda sinemaya gidelim‘leriniz geldiyse, haydi başlayalım. Bu hafta vizyona giren film sayısı  yedi. Ortalama bir sayı olarak görüyoruz. Fakat bakalım izlenesi film var mı, varsa hangisi? Önce filmlerin tamamını bir görelim.

  1. Marslı
  2. Kafes
  3. Şah Mat
  4. Efsane
  5. Vesvese: Cin Tuzağı
  6. Bulantı
  7. Tuhaf Bir Sihir

Filmlere şöyle bir baktığımızda bir filmi direkt Haftanın Filmi olmaktan eleyebiliriz. Bunu daha önceki vizyon yazılarını okuyanlar çok iyi bilir. Okumayanlar için de (bundan sonraki vizyon yazılarına dikkat edin) söyleyelim: kim ki bir korku filmi çekip beyaz perdeye taşımıştır, o kişi bizim gözümüzde öcüdür. Korku ve gerilim filmlerini eleyen bir ben varım. O yüzden hayalleriniz yıkılmadan söyleyelim: haftanın filmi Cin Tuzağı değil.

- Reklamlar -

İşte Haftanın Film Tavsiyesi Niteliğindeki Filmleri

Cin Tuzağı

Cin Tuzağı, izlemek isteyenler için Türk yapımı bir korku filmi. Sümeya Kökten filmin hem yapımcısı hem yönetmeni hem de senaristliğini üstlenmiş. Alev ile Murat’ın gayet yolunda giden ilişkileri vardır. Ta ki Ceren’le tanışana kadar. Ceren kendisinden hoşlanmayan Murat’a bir büyü yapar ve bunu bozmak Alev’e düşer.

Strange Magic

Strange Magic, George Lucas’ın Lucasfilm’inin yapımcılığını üstlendiği yapım. Goblinler, periler ve diğer fantastik yaratıkların sihirli bir iksir uğruna verdikleri mücadele konu ediliyor. Hem müzikal hem animasyon olan yapımda, Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası eserinden de temalar kullanılıyor.

Kafes

Kafes, Mahmut Kaplan yönetmenliğinde beyaz perdeye gelen film. İsmail Hacıoğlu, Barış Küçükgüler, Erdal Cindoruk, Şefik Onatoğlu, Melda Arat gibi tanıdık isimleri kadrosunda görebileceğiniz dramda konu: 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında bazı sağ görüşlü insanların hapislerde yaşadığı olayları ve işkencelerdir. Haftanın filmi için biraz daha beklemeniz gerek.

Şah Mat

Şah Mat, gerçekten izlenmeye değer olan filmlerden biridir. Fragmanını korkusuzca tadın, sonrasında da gidip izleyin. Filmde, 1972 Satranç Dünya Şampiyonası’nın İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te oynanan finali, Amerikalı Bobby Fischer ile Sovyet Boris Spassky’nin klasikleşmiş maçı anlatılıyor. Baş rollerde Tobey Maguire, Liev Schreiber, Peter Sarsgaard, Seamus Davey-Fitzpatrick, Sophie Nélisse. Filmin IMDB puanı 7.4

Efsane

Efsane, izlerseniz pişman olmayacağınız bir film daha. Imdb puanı 7.5 olan film 20. yy’ın 2. yarısında Londra yeraltı camiasını alt üst eden ikiz kardeşler Ronald ve Reginald Kray’in gerçek öyküsünü anlatıyor. Biyografi, gerilim ve suç unsurlarını bir arada barındıran filmin baş rollerinde Tom Hardy, Emily Browning, Taron Egerton, Christopher Eccleston, David Thewlis var. Baş roldeki kişi için bile izleyebilirsiniz. Benden oy gider.

Bulantı

Bulantı, Zeki Demirkubuz filmi deyip kenara çekilmek isteriz ama yine biraz bahsedelim. Yine bir dram izliyor olacağız. Baş rollerinde iyi oyunculukları ile Zeki Demirkubuz, Çağlar Çorumlu, Öykü Karayel, Ercan Kesal, Şebnem Hassanisoughi var. Bulantı Demirkurbuz’un 10.filmi. Filmin isminin esin kaynağı Jean-Paul Sartre’ın ünlü eseri Bulantı (La Nausée).

The Martian (Marslı)

IMDB puanı 8.5 olan ve efsane olabilecek yapım. The Martian, Andy Weir’in ödüllü ve çok satan bilim-kurgu romanından beyaz perdeye aktarıldı. Filmin senaryosunu kaleme alan Drew Goddard, filmin yönetmenliğini de üstlenecekti ancak Sinister Six filmi için vazgeçti. Onun yerine yönetmen koltuğu senaryoyu okuyan Ridley Scott’a teslim edildi ve oldukça iyi iş çıkardı.

Marsta mahsur kalan maharetli astronot Mark’ın günlüklerinden derlenen çetin bir hayat mücadelesini anlatan filmin başrolünde Matt Damon yer alırken kadroda kendisine Sean Bean, Kate Mara, Jessica Chastain, Jeff Daniels ve Michael Pena gibi isimler eşlik ediyor. Mars gezegenine astronotların gönderildiği bir görevde, Mark Watney isimli astronot şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilir. Fakat Watney hayattadır ve kendisini Mars’ta yapayalnız bulur.

Önceki İçerikThe Hunger Games: Mockingjay – Part 2’nin İlk Klibi Geldi
Sonraki İçerikJ.K. Rowling’in Harry Potter’ı Hakkında Bilinmeyen 18 Şey
ohmonvie
Gerçek hayatta bulamadığımız her şeyi tek tek bulduğumuz yerin; filmlerin içine daldım.