25 Eylül’de Vizyona Giren Filmler ve Haftanın Filmi

1749

Sonbahara girdikçe vizyona giren filmler güzelleşiyor mu yoksa bize mi öyle geliyor? Sanki havaların soğuması ile güzel filmlerin gelmesi doğru orantılı. Bu hafta vizyona giren filmler de geçen hafta vizyon filmleri gibi tatlı tatlı.. Tam tadında. Bu arada geçen hafta Kara Bela için çok heyecan yaptık, bu hafta da yine bizi aynı şekilde heyecanlandıracak bir film var. 25 Eylül’de vizyona giren yedi film var. Öncelikle sıralamayı yapalım, sonra haftanın en şıkır şıkır filmini seçelim.

  • Madımak: Carina’nın Günlüğü
  • Yok Artık
  • Küçük Prens
  • Stajyer
  • 45 Yıl
  • Aşk Nerede?
  • Adana İşi

Türk filmlerinin atakta olduğu zamanlardayız. Bu da bize keyif vermiyor değil. Her şey yolunda giderken, çayımızı kahvemizi alıp, mısırımızı da yanında eksik etmeyip izleyebileceğimiz filmlerimize biraz göz atalım.

- Reklamlar -

İşte Haftanın Film Tavsiyesi Niteliğindeki Filmleri

Aşk Nerede

Aşk Nerede, senaryosu ve yönetmenliği Semra Dündar’a ait olan yapım. Ayça Erturan, Faik Ergin, Eylül Öztürk, Oya Aydoğan, Kadir Çöpdemir gibi isimleri baş rolde görebileceğimiz eserde romantizm ve komedi ögeleri birleşiyor. Film, artık evlenmek ve bir aile kurmak isteyen ama kendisine uygun dahası kafasında çizdiği ideal erkek profiline uygun bir koca adayı bulamamış bir kadın ile yakışıklı bir taksi şoförü arasında ansızın ortaya çıkan aşkı konu ediyor. Esas kızı BKM’den tanır ve severiz. Sevimli bir yapıma benziyor lakin bu haftanın favori filmi değil.

45 Yıl

45 Yıl, İngiliz yapımı film. Bazen çok sıkıcı olabilse de genelde güzel yapımlar izliyoruz kendilerinden. 95 dakikalık bir dram olan 45 Yıl’ın yönetmeni Andrew Haigh. David Constantine’in kısa hikayesinden uyarlanan filmin oyuncu kadrosunda Charlotte Rampling, Tom Courtenay ve Geraldine James yer alıyor. Kate Mercer ve kocası evliliklerinin 45. yılını kutlayacak olan bir çifttir ve bir partiye hazırlanmaktadırlar. Ancak beklenmeyen bir mektup alırlar. Bu mektupta Geoff’in eski kız arkadaşının cesedinin bulunduğu yazar ve bu durum ailenin dağılmasına kadar ilerleyecektir.

Madımak: Carina’nın Günlüğü

Madımak: Carina’nın Günlüğü, başka bir dramla daha karşı karşıyayız. Senaryosu ve yönetmenliği Ulaş Bahadır’a ait olan yapımın baş rollerinde Denise Ankel ,Füsun Demirel, Altan Erkekli ,Rıza Akın, Mustafa Alabora var. Gerçek bir yaşam öyküüsünü anlatan filmde; 1993 yılında kadınların toplumdaki yerini araştırmak için Türkiye’ye gelen Carina Cuanna, 2 Temmuz’da Sivas’a gider ve Madımak Oteli katliamında yaşamını yitirir. Bu esnada ölümüne kadar tüm olan bitenleri yazıp not etmiştir. Madımak’ta olanları net bir gözle ileten film, izlenmeye değer.

Adana İşi

Adana İşi, Ali Adnan Özgür yönetmenliğinde vizona giren film komedi türünde. Gülmeye ihtiyaç duyanlar ve Türk komedilerinden hoşlananlar tabi ki filmi ziyaret edebilir. Ama ben genelde Türk komedi yapımlarına olabildiğince uzak durmaya çalışıyorum. Çok belirgin ve kafa dengi bir yönetmen ya da mükemmel bir oyuncu kadrosu olmadığı sürece, bu iş olmaz. 90’lı yıllarda Adana’da gerçekleştirilmiş bir banka soygunundan esinlenerek hazırlanan film; dürüst ve çalışkan ama bir o kadar da saf iki Adanalı arkadaşın maddi zorluklar içinde geçen yaşamlarından kurtulma çabasını konu alıyor.

Stajyer

Baş rollerinde Anne Hathaway, Robert De Niro, Rene Russo, Christine Evangelista, Nat Wolff gibi dev isimleri gördüğümüz yapım Stajyer vizyona giren iddialı filmlerden. Nancy Meyers yönetmenliğindeki filmin konusu; 70 yaşında dul bir emekli olan Ben Whittaker hala yapabileceği bir şeyler olduğunu göstermek için güzel Jules Ostin tarafından kurulmuş bir moda sitesine stajyer olarak katılır. Macera ve komedi de burada başlar. Tavsiye edilebilir bir film.

Küçük Prens

Le Petit Prince (Küçük Prens), kitabı yıllarca almış yürümüş, dünyaları peşinden sürüklemiş, hala çok satılanlarda duran ve basımları sanırım hiç durmayacak olan eserin animasyonu geldi! Hem de ne geliş! Mark Osborne yönetmen koltuğunda oturuyor ve Irena Brignull senaristliği götürüyor. Fransız yapımı olan film Türkçe seslendirme ile vizyonda. Seslendirmeler ise; Ahmet Taşar ,Elif Acehan ,Hakan Vanlı ,Özden Ayyıldız ,Ender Yiğit‘e ait.

Antoine de Saint-Exupery’nin unutulmaz çocuk klasiği Küçük Prens’in 2015 yapımı animasyon uyarlamasında, baş rolde ufak bir kız var. Annesi tarafından yarış halinde hayata hazırlanan kızın aslında hayal dünyasını genişletmeye ihtiyacı var. Bu da komşusu Pilot amca ile tanışınca gerçekleşiyor. Fazlaca detay vermeyelim, mutlaka izleyin. Ama mutlaka.

Yok Artık!

Geçen hafta Kara Bela için favori filmimiz demiştik. Bu hafta yine bir komedi filmi ile devam ediyor ve sonbaharın bize depresyonu getirmesine izin vermiyoruz. Demet Evgar ,Serkan Keskin ,Murat Akkoyunlu ,Ceren Moray ,Şebnem Bozoklu gibi tanınmış isimlerin yer aldığı filmin yönetmeni Caner Özyurtlu.

Senaryosunu karikatürist Serkan Altuniğne‘nin kaleme aldığı Yok Artık’ın konusu ise şöyle; ‘Taksici Fikret’ bir sabah işe gitmek için evden çıkarken ayağını merdivenlerde burkar. Seke seke taksi durağına, arkadaşlarının yanına gider. Müşteri gelmeden önce muhabbet ederken, Fikret Almanya’da yeni evlenen amcaoğlunun komik hikayesinden başlayarak binbir türlü, Yok Artık! dedirtecek öykü anlatır. Kimisini şoförlere, kimisini müşteriye, kimisini karısına… Peki gerçek aslında öyle midir? İzleyip göreceğiz.

Önceki İçerik18 Eylül’de Vizyona Giren Filmler ve Haftanın Filmi
Sonraki İçerikAngry Birds Fragmanı Yayınlandı
ohmonvie
Gerçek hayatta bulamadığımız her şeyi tek tek bulduğumuz yerin; filmlerin içine daldım.