8 Mart Dünya Kadınlar Günü için izlenmesi gereken 10 film

0
2228

8 Mart Dünya Kadınlar Günü geldi hellö! Bütün kızlar toplandık mı acaba? Bugün her gün olduğu gibi yine bizim günümüz ama bugün ekstra bir ilgiyi hakettik mi? Evet. Günün anlam ve önemine ilişkin olarak bir liste hazırlayalım dedik. Hazır toparlanmış, günün yorgunluğunu atmış ve film izlemeye hazırken.. Kadınların daha çok ilgisini çeken, hoşuna gidebilecek ya da kadın izleyicilerine daha fazla şey ifade eden yapımlara da böylece bir göz atmış olalım. Haydi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için size en güzelinden on (10) film:

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel Filmler

1- Kadın Aklı Erkek Aklı

The Ugly Truth olarak bildiğimiz yapım oldukça keyifli ve komik. Bildiğimiz Romantik-Komedi filmlere taş çıkartan filmin konusu şöyle; bir sabah programının yapımcısı olarak yaşamını sürdüren Abby Richter, gerçek bir romantizm insanıdır. Programı sunmaya abartılı bir tip olan Mike başlayınca keyfi kaçacaktır çünkü kendisinin tam tersine çapkın ve hovarda bir tiptir. Ancak birbirlerine öğretecekleri çok şey vardır.

kadın aklı erkek aklı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için izlenmesi gereken 10 film2- Bir Alışverişkoliğin İtirafları

2009 yapımı tatlıların tatlısı bir yapım var. Her ne kadar IMDB puanı 5.8 olsa da o gönüllerin 7.2’si. Hele ki moraliniz bozuksa, gülmeye ihtiyacınız varsa ve alışverişle aranız fazlasıyla iyiyse buyurun. Filmin konusu; hayatın anlamını alışveriş yapmakta bulan Rebecca Bloomwood’un hayattaki en büyük gayesi idol olarak gördüğü moda dergisine kapağı atmaktır. Bu dileğine çok yaklaşır ve aynı yayın grubundan olan bir finans dergisinde köşe kapar. Bu köşenin konusuysa az parayla çok alışveriştir. Fakat bu konu onun için gerçekten zordur..

bir alışverişkoliğin itirafları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için izlenmesi gereken 10 film3- Şeytan Marka Giyer

Zorluklarla başa çıkmanın kolay ve komik yolları bu filmde birleşmiş. New York’ta yaşayan sade ve naif bir genç kız olan, henüz gazetecilikten mezun Andrea Sachs bir işe girer. Runaway Magazin’in acımasız yöneticisi Miranda Priestly adlı güçlü ve sofistike bir kadının ikinci asistanı olarak görev almıştır. Andrea’nın hayali iyi bir gazeteci olmaktır ancak bu yolda ilerlerken arkadaşları, ailesi ve dahasının yeri nerededir?

şeytan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için izlenmesi gereken 10 film4- Çikolata

2001 yapımı eski ama dünya şahanesi yapım. IMDB puanı 7.3 olan film tontişlikten ölüyor. Genç bir kadın ve kızı bir Fransız kasabasına taşınırlar. Kasabanın tüm sıradanlığına karşı olan bu iki kadın, oldukça farklı ve sevimli bir çikolata dükkanı açarlar. Bu tip zevklerden habersiz olan kasaba halkı, bu küçük dükkanın onlara sunduğu dünya ile bugüne kadar yaşamadığı, yeni bir hayatı keşfeder. İzlenemenizi şiddetle tavsiye ederim.

çikolata 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için izlenmesi gereken 10 film5- Ölü Gelin

Belki de listenin en favori filmi. Hala izlememiş olan varsa mutlaka bu filmden başlasın. 1800’lerin sonlarına doğru bir Victorian kasabasında Victor Van Dort ile Victoria Everglot nişanlanırlar. Everglotlar’ın paraya ihtiyacı vardır. Van Dortlar ise sosyetede adlarının geçmesini seven insanlardır. Yalnız düğün provası esnasında bir şey yanlış gider. Victor, koruluğa girer ve orada bulduğu bir iskeletin parmağındaki yüzüğü kendi parmağına geçirir. O anda da kendisini ölü gelin Emily ile evlenmiş bulur. Buyurun buradan yakın.

emily 1024x553 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için izlenmesi gereken 10 film6- Uzaktaki Anılar

A Walk to Remember olarak duyulan filmin IMDB puanı 7.4. ‘Aşkımız rüzgar gibi, göremiyorum ama hissedebiliyorum’ repliğinin yaratıcısı olan yapım tam hüngür şakır ağlamalık. Filmde Jamie ve Carter isimli iki gencin aşkları konu ediliyor. Romantik film sevenlerdenseniz, hemencik başlayın.

uzaktaki anılar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için izlenmesi gereken 10 film7- Tiffany’de Kahvaltı

New York Sosyetesinin renkli simalarından Holly, yan dairesine taşınan genç bir adama ilgi duymaya başlar. Holly aslında canı istediği her erkeği kendisine aşık edebilen bir kadındır. Gönlünce geçirdiği gecelerin sabahında mücevher dükkanı Tiffany vitrini önünde kahvaltısını yapar. Yalnız bir sabah işte bu genç adam Paul Varjak ortaya çıkar ve bu kez bir duygusallık yaşanır. Bu zamanla platonik bir aşka dönüşür. Audrey Hepburn efsanesi konuşuyor burada herhalde! Herkes haddini bilsin.

tiffany 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için izlenmesi gereken 10 film8- Karmakarışık

Listeye br de animasyon eklemezsek olmazdı. Belki de şuan tam o moddasınız. Bildiğimiz Rapunzel masalını güncellemiş olan ve günümüze daha yakın bir şekilde sunan animasyon 2010 yapımı. 20 metrelik saçları ile hal ve davranışlarından kadınlık akan bir dişi prenses izleyeceğiz. Bence kaçmaz.

rpunzel 1024x540 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için izlenmesi gereken 10 film9- Persepolis

Filmde Marjane’nın gözünden büyüme çağının kendine has sorunları, Şah döneminin son günleri, İslam Devrimi, Irak-İran Savaşı gibi önemli bir tarihsel süreçler harika bir şekilde işlenerek, İran’daki o dönemin bireylerde yarattığı sorunları gösteriyor. Toplumun işleyişini, değişimleri, baskıları ve yansımalarını çok net bir biçimde ve bazen de espiri ile karışık anlatan filmi sakın kaçırmayın. Öğreteceği çok şey var.

persepolis 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için izlenmesi gereken 10 film10- Sil Baştan

Dişilerin kimi zaman nasıl hırçın, nasıl düşünceli, nasıl fedakar, nasıl nasıl nasıl bir şeyler olduğunu bu filmde anlayabilir aynı zamanda da beninizi yakabilirsiniz. Hala izlememiş olan var mıdır bilmiyorum ama ben filmi buraya bırakıyorum ve üzerine konuşmuyorum. Lütfen bir yerlere not edin ya da kahvenizi alıp filmi izlemeye koyulun. Haydi bakalım.

sil baştan 1 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için izlenmesi gereken 10 film

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırladığımız listenin sonuna geldik. “Bu film neden yook?” diye içinizden geçiriyorsanız yorum olarak yazabilirsiniz.