A Most Wanted Man / İnsan Avı (2014) Film İncelemesi

2291

Film, John Le Carre’nin aynı adlı romanından alınmıştır. Çeçen bir Müslüman olan Issa Karpov (Grigoriy Dobrygin), Rusya’dan Hamburg’a illegal yollardan göç etmiştir. Rusya’da suçlu olması ve görüntüsündeki terörizme yakınlık CIA’i ve özel istihbarat ekiplerini devreye sokmuştur.

A Most Wanted Man / İnsan Avı (2014) Film İncelemesi

- Reklamlar -

Issa’yı tutuklamak isteyen CIA sürekli takip halindedir fakat Ajan Günther Bachmann (Philip Seymour Hoffman), onlardan Issa’nın masum olabileceğini kanıtlamak için zaman ister. Bu arada, Issa’nın Hamburg’a gelince sığındığı Türk aile, Issa’yı kendini islamofobiye karşı adamış, göçmen avukatı Annabel Richter (Rachel McAdams) ile tanıştırır. Issa’nın babasından kalan yüklü miktarda mirası alması için Annabel, bankanın sahibi Tommy Brue (Willem Dafoe) ile iletişime geçer. Issa, parayı istemediğini ve bağışlamak istediğini söyleyince özel istihbarat, bağış yapmak üzere aldığı paranın bir kısmını gizli bir şekilde teröre yatırdığına inanılan Dr. Abdullah (Hamoyoun Ershadi)’ı suçüstü yakalamak için harekete geçerler.

Filmin çok sağlam bir kurgusu var. İzlemeye alışık olduğumuz ekstrem suçluyu yakalama sahneleri, arabaların havada uçuşması yok bu filmde. Aksiyon bağımlısıysanız fazla durağan gelecektir. Ama gerilim istiyorsanız kurgunun gerçekliği ve oyuncuların doğallıkları ile filme kısa sürede adapte olabilirsiniz. Bu arada film boyunca hissedilen kaçak göçmen Issa ile avukat Annabel arasındaki ufak yakınlaşma da filme keyif katıyor. Filmin en çok eleştirilen yerlerinden biri filmin tamamen İngilizce olması. Arada Türkçe kelimeler de geçiyor ama Almanya’da çekilmesine ve kararakterler Alman olmasına rağmen nedense hiç kullanılmamış. Genel olarak güzel bi kurgu ve güzel oyunculukları izleyebileceğimiz bir film. Ayrıca Hoffman’ı izleyebileceğimiz son filmdi maalesef.

A Most Wanted Man / İnsan Avı Fragmanı

A Most Wanted Man / İnsan Avı (2014) Film İncelemesi

Müzik - 6
Görsellik - 6
Oyuncu Performansları - 8
Yönetmen - 7
Senaryo - 8

7

Çok iyi

Genel olarak güzel bir kurgu ve güzel oyunculukları izleyebileceğimiz bir A Most Wanted Man, Philip Seymour Hoffman'ı izleyebileceğimiz son film maalesef

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerik2014 Yılından Kaçırmış Olabileceğiniz 20 Harika Film
Sonraki İçerikBoychoir Filminden Fragman Geldi
Konuk Yazar
Daimi olmasa da arada bir uğrayıp buralara neşe veren, kurduğu cümleleri ile bizleri mutlu eden nadide yazarların filminebandim için ürettikleri yazıları burada paylaşıyoruz. Sen de "Benim yazımı da yayınlayın" diye düşünüyorsan mail adresimiz aşağıda :)