Age of Ultron Gelmeden İzlenmesi Gereken 10 Film

1
26008

Her dönem mutlaka bir süper kahraman filmi izleme şansımız olsa dahi bu türde ortalamanın üstüne çıkabilen bir filmi bulmak gerçekten zor(istisnalar hariç DC hemen kızma.); ama Marvel 2008’den bu yana kendine çok güzel ve başarılı bir yol tutturdu. Başarısının arkasındaki nedenleri, hikâyeleri, atılan adımları başka bir konuşma konusu olarak kenara not edip Marvel’in çıkacak en son filmi Avengers: Age of Ultron’a kadar kronolojik olarak izlemeniz gereken on adet filmden bahsetmek istiyorum ki siz de benim gibi bu güzel evrenin dipsiz kuyusuna düşüp mutluluktan dört köşe olun. Spoiler vermemek için çok uğraşacağım.
Not: Her filmin creditsten sonra mutlaka bir sahnesi oluyor. Bunları izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum, çünkü 2008 sonrası hakları Marvel’e ait olan tüm filmler birbiriyle bağlantılı ve aynı evrende geçiyor. Hiçbir sahneyi kaçırmak istemezsiniz.

iron-man

Efsanenin başladığı nokta. Sanırım Marvel’in şirket hayatında verdiği en iyi kararlardan birisi Robert Downey Jr.’yi Anthony “Tony “ Stark nam-ı diğer Iron Man olarak oyuncu kadrosuna katmış olmasıdır. Çünkü az da olsa çizgi romanlara aşinalığınız varsa Tony Stark karakterinin muhtemelen Downey Jr. için yazıldığı fikrine çok rahat kapılabilirsiniz. Dahi, milyarder, playboy ve hayırsever Tony Stark kendisine miras kalan şirketiyle babasının kaldığı yerden ülkesi adına silah üretimine devam eden bir mucittir. Kibri ve kadınlara düşkünlüğü de eksik değildir, ta ki hayatı film şeridi gibi gözlerinin önünden geçmeye yaklaştığı sırada yaşadığı aydınlanmaya kadar. Bir orijin hikâyesi olan bu filmde demirden bir efsanenin nasıl oluştuğunu izliyoruz. Kendisi benim de en sevdiğim Iron Man filmi olur.

IMDb: 7.9  Metacritic: 8.3  Rotten Tomatoes: 93%

2008-incredible_hulk-1

Captain America’yı yaratan Super Soldier Serum’u tekrardan oluşturmak adına hükümet için deneyler yaparken kendisini denek olarak kullanmaması gerektiğini kötü bir dersle öğrenen Bruce Banner evrenimize katılıyor. Yakın zamanda çekilmiş bir diğer filmiyle karıştırmadan bu filmde Edward Norton’u yeşil kalpli, yeşil ciltli, genel olarak yeşil bir dev(#saynotorasicm) olarak görüyoruz. Orijin hikayesinden ziyade artık sinirlendiğinde ergen irisi gibi gezmekten sıkılan Bruce’nin Hulk’tan kurtulmaya çalışmasına şahit oluyoruz. Çünkü kendisi de biliyor, kontrol edilemez ve silah olarak kullanılamaz. Yine yeşillendi fındık dalları. HULK SMASH!

IMDb: 6.9  Metacritic: 7.4  Rotten Tomatoes: 72%

Iron_Man_2_Poster

Silah sektöründen çekilmesi ardından zırhını da kendisine saklamasını çok içerlemiş olacaklar ki Amerikan hükümeti Stark’ın peşini bırakmıyor. Peşini bırakmayanlar bununla sınırla kalsa demirden bir kalbe ihtiyacın olmaz değil mi? Zırhın yan etkileri, Stark’ın alkolikliği ve geçmişte kalan hesaplaşmalardan doğan Whiplash başa bol bol iş açıyor. Neyse ki yalnız değiliz. İlk defa aktif olarak S.H.I.E.L.D’yle de tanışıyoruz. Güzeller ama tehlikeli Black Widow da bizlerle.

IMDb: 7.1  Metacritic: 6.6   Rotten Tomatoes: 72%

7. THOR

Thor_1

İskandinav tanrıları şimdilerde efsaneleşmiş olsa dahi her zaman evrenlerimizin bağlılığıyla bizi gözlediler. Peki kaderinde krallık yatan bir İskandinav tanrısı baba sözü dinlemezse ne olur? Hem de herkesin babasını? Odin sözü dinlemeyip biraz da Loki’nin aldatmalarıyla itaatsizlik gösteren God of Thunder Thor’un Mjolnir’i tekrar taşımaya değerli olması için biraz uğraşması gerekiyor. Orijin hikayesinden daha çok bir yeniden doğuş gibi. Tabii arada ortalarda üstsüz gezip Jane Foster’i de etkilemeyi unutmuyor. E o kadar vücut var, yapsın. Kıvanç Tatlıtuğ severler mutlaka izlemeli. Dikkatli bakarsanız Hawkeye’yi de ilk defa burada görebilirsiniz. HAMMER TIME!

IMDb: 7.0  Metacritic: 6.9  Rotten Tomatoes: 76%

MPW-62140

Evet, ilk Avenger. Önemli olan iç güzellik; ama biraz yardımla iç güzelliği bir süper kahramana çevirebilir miyiz? Eh, özünde öyle ama Steve Rogers Super Soldier Serum’dan daha öte bir insan. Bunu İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Naziliğin de sınırlarını aşmış Red Skull’un kontrol edemeyeceği bir güç olan Tessaract ile mücadelesinde görüyoruz. Captain’in günümüze kadar nasıl gelebildiğini konu alan bu filmde asıl dikkat etmemiz gereken nokta Tesseract objesi, çünkü bu daha başlangıç. Kendisi bundan sonraki tüm filmlerde daha büyük işlere hizmet edecek.

IMDb: 6.8  Metacritic: 6.9  Rotten Tomatoes: 74%

AVG_Payoff_1-Sht_v13

Elimizde çok büyük bir sorun var? Ne yapıyoruz? Sinir kontrolü olmayan yeşili, İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir askeri, demirden zırhı olan bir dâhiyi, sayılı suikastçilerden ikisini ve sarı saçlarını deli gönlünüze bağlayabileceğiniz bir tanrıyı bir araya getiriyoruz. Neden olmasın? Loki bu sefer sınırlarını aştı ve filmin sonunda ufak da olsa görebileceğiniz birisiyle anlaştı. Kendisine verdiği asa ve Tesseract’a ulaşmasıyla hedeflerine adım adım ilerleyen Loki’yi tabii ki sadece bu ekip durdurabilir. Sadece bize görsel şölen sunmakla kalmayıp bizi Earth’s Mightiest Heroes ile tanıştırmasıyla Marvel’in başyapıtı diyebileceğimiz film. Tesseract ve asanın içindeki taş arasındaki bağ gözden kaçmasın. AVENGERS ASSEMBLE!

IMDb: 8.2  Metacritic: 7.9  Rotten Tomatoes: 91%

tt1300854_iron_man_3_11

Extremis! Mandarin! Çizgi romanlarını okuyan birisi için her halde olabilecek en iyi Iron Man filmidir değil mi? Değil. New York savaşından sonra bitkin haldeki Tony psikolojik sorunlarına yenik düşmüştür. Kendisinin bile açıklayamadığı şeyleri arkaya itip her zaman yaptığı işi, yani tamirciliğe döner. Tabii demirden uzaktan kontrol edilebilir bir zırh yapmaya tamircilik demeye utanmazsanız. Geçmişteki hataları hayatına tekrardan dönüş yapan Tony en bilindik düşmanı Mandarin’le uğraşmak zorundandır. Neyse ki tamirciliği her zaman yardımına yetişiyor. Ben yine de daha iyi bir film çekilebileceğini düşünüp “keşke” demekten kendimi alıkoyamıyorum.

IMDb: 7.3  Metacritic: 6.4  Rotten Tomatoes: 79%

thor_1375421402_540x540

Herkes New York kalıntılarıyla uğraşıyor, Thor’un işi daha zor. Dokuz diyarın tümüne barış getirmekle yükümlü Thor kendisini aşkı uğruna Dünya’da buluyor; ama işler olması gerekenden daha da karışık. Işıktan önceki yaşamda karanlıklarda hüküm süren Dark Elf’ler amacına ulaşmak için Aether’in tekrar canlanmasını bekliyordu. Tekrar fırsatlarını yakaladıklarında bu objenin Jane Foster içinde uyanması hem dünya için hem de Thor için pek iyi olmadı. Aether kendisinden önceki Tesseract gibi özel bir obje. Gözden kaçırmamak gerekiyor.

IMDb: 7.1  Metacritic: 7.4  Rotten Tomatoes: 78%

Captain_America_The_Winter_Soldier_poster_005

New York savaşının üzerinden iki sene geçmiştir ve Steve Rogers artık S.H.I.E.L.D adına operasyonlara çıkmaktadır. Operasyon sırasında aldığı bilgiler Nick Fury’nin dikkatini çeken şeyler sonucu işler kızışır. Macera boyu gizemli bir Rus ajanı Steve’nin başını ağrıtır. S.H.I.E.L.D düştüğü bataklıktan yine Amerika’nın sembolü Captain’le kurtulacaktır. Marvel ‘ın sunduğu en iyi devam filmi olduğunu düşündüğüm bu film damağınızda çok başarılı bir aksiyon tadı bırakacak. Afiyet olsun.

IMDb: 7.8  Metacritic: 8.2  Rotten Tomatoes: 92%

18b149286ca6f2920e017bd5d2ffcbf5

Bu filmi sadece sinemada dört kere izledim. Bana güvenebilirsiniz. Avengers’tan daha iyi olduğunu düşündüğüm bu filmde Peter Quill nam-ı diğer Starlord ile başlayan hikayemiz hiçbir kahramanın tek başına halledemeyeceği kadar büyük bir tehlikeyi evrendeki en tehlikeli kadın Gamora, sıfatına uygun kişiliği ile Drax the Destroyer, genetiğiyle oynanmış ve geliştirilmiş bir rakun olan(evet rakun) Rocket Racoon ve konuşabildiği tek kelime kendi ismi olan asil ağaç(evet ağaç) Groot ile oluşturduğu Guardians of the Galaxy ekibiyle önlemeye çalışıyor. Peki neden galaksinin bir ucundaki bu karakterler dünyadaki kahramanlarımıza nereden ve nasıl bağlı? Çünkü bu filmde önceki filmlerde de olduğu gibi bir obje var, her şey bu objeyle başlıyor. Neden bu kadar önemliler? Çünkü Thanos bile bu obje için yüzünü ilk defa filmlerde gösteriyor. WE ARE GROOT!

IMDb: 8.1  Metacritic: 8.5  Rotten Tomatoes: 93%

Bu objelerin ve getireceklerinin önümüzdeki beş sene boyunca Marvel’in çıkaracağı filmlerde de büyük bir önemi var; ama şu anki beklentimiz Age of Ultron. Heyecanınızı yüksek tutun, kendinizi geçmiş filmlerle alıştırın. Marvel dünyasında kendinizi kaybedin. Çünkü Age of Ultron’un şu ana kadar çekilmiş en iyi çizgi roman adaptasyonu olacağı kesin.

Avengers: Age of Ultron 1 Mayıs’ta sinemalarda: