Ayrılık sonrası kesinlikle izlenmesi gereken filmler

1
34845

Ayrılıklar elbet zordur. İster terk edin, ister terk edilin. (Evet terk edilmek daha zor tabi) Önemli olan bu süreci nasıl atlatacağınızdır. İlişki sonrası ‘kendini toparlama’ evresinde size yardımcı olacak en güzel şeylerden biri de, kendini film dünyasına kaptırıp gerçek hayattan koşar adım uzaklaşmak. Bunun için size bu şahane, kesinlikle izlenmesi gereken filmler listesini hazırlayayım istedim. Kimi filmlerde kendinizi bulup ‘heh işte aynı ben’ diyecek, kimindeyse rol model belirleyip ‘heh işte böyle olacağım bundan sonra’ diyeceksiniz.

O halde Ayrılık sonrası kesinlikle izlenmesi gereken filmler listesine başlayalım:

10. 500 Days Of Summer – Aşkın 500 Günü

500-Days-Of-Summer

‘Erkek sever, kadın sevmez’ temalı nadir film örneklerinden biridir. Genelde kadın sever erkek sevmez, kadın gider erkek pişman olur konulu filmlerle karşılaştığımızdan bu film oldukça dikkat çekici. Aynı zamanda hikayedeki işleyiş olarak da oldukça değişik bir yapım. Bence ‘Aşkın 500 Günü’, ‘ayrılık sonrası kız tarafı filmi‘ kategorisine giriyor. Filmde Summer isimli kadın karakteri gören beyler, oldukça sinirlenebilir. Ama film dengeli sona eriyor. Şiddetle tavsiye edilir.

9. The Break Up – Ayrılık

ayrılık

IMDB puanı pek iyi olmasa da ayrılık sonrası hem gülmeli hem ağlamalı bir film iyi gitmez miydi? Kim ne yapsın puanı? Sağlam ve sevgi dolu bir birlikteliğin zaman içerisinde yıpranmaya başlamasının ardından, ilişkilerini tekrardan yoluna koymaya çalışan çiftin maceralarının anlatıldığı film, sizde de çok fazla yaşanmışlık hissi yaratacak gibi. Bir deneyin bakalım.

8. Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan

sil baştan

Elinizde fırsat olsa ona ait tüm anılarınızı sildirmek ister miydiniz? Bu fırsatı elde etmiş iki kişinin hikayesinin anlatıldığı film, bize aslında neleri yapıp neleri yapmamamız gerektiğini anlatıyor. Clementine tamamen iç güdüleriyle hareket eden ve mantıklı, Joel ise içe kapanık ve duygusaldır. Hemen ‘aynı benim eski ilişkimdeki bizim gibi’ diyorsanız, kaçırmayın.

7. The Wedding Singer – Evlilik Öpücüğü

kxsbktmf-weddingsinger_635x400

Yasak aşk yaşayanlar ekran başına! Hem müzikal tadında, hem romantik hem de komedi olan bir film ile ilişki sonrası bunalımınıza son verin. Robbie dünya tatlısı bir adamdır ve bir düğün şarkıcısıdır. Bir gün bulunduğu düğünlerden birinde Julia‘ya aşık olur. Fakat Julia evlidir. Oldu mu şimdi? Peki sonrasında neler oluyor, siz izleyip görün biz spoiler vermeyelim.

6. Silver Linings Playbook – Umut Işığım

İzlerken Ağlatan Filmler

4 dalda Altın Küre’ye aday gösterilen ve oyuncularının performansları ile ödüllere doymayan yapım, tam bir ilişki rehberi. Kocası ölmüş bir kadın ve karısıyla ayrı yaşayan bir adamın hikayesi.. Ruh halinizi baştan sona değiştirme gücüne sahip olduğuna inandığım film, umudun asla yok olmayacağını bir kez daha içimize işliyor. Ayrıca etrafınızdaki insanları kendinizden uzaklaştırmamanız  adına da gayet net ders veriyor. Hemen şu an izlemeye başlayabilirsiniz.

5. Sleepless in Seattle – Sevginin Bağladıkları

9230e1c1-c03f-401b-8491-4f73c8c20763

Oldukça eski ama her döneme ve ilişkiye örnek oluşturabilecek olan film arıyorsanız, doğru adrestesiniz. Aradan 18 yıl geçmesine rağmen hala ölen karısını unutamayan bir adamın (bu örnek oluşturmasın aman diyeyim), bir radyoyu arayarak kendini ve karısını ne kadar sevdiğini anlatmasıyla; tüm radyo dinleyen yalnız kadınların Sam‘e aşık olmasını anlatır.  Bunlardan biri de Annie’dir. Annie büyük bir adım atarak Sam‘e bir mektup yollar ve… 🙂 Yani diyor ki, adım atın.

4. 50 First Dates – 50 İlk Öpücük

R__50FirstDates1

Azmin zaferini net bir şekilde gördüğümüz yapımlardan biri olan film, tatlılıktan ölecek bir konuya sahip. Özgün senaryosu ve mükemmel oyunculukları ile hiç bitmesin diyeceğiniz türden. Henry ve Lucy birbirlerini gördüklerinde çok etkilenirler ve bir ilişki yaşamaları gerektiğini o an anlarlar. Ertesi gün olduğunda ise kadın bir önceki gün yaşananlardan habersizken, Henry Lucy tarafından neden tanınmadığını anlamaya çalışır. Anladığında ise, hikaye başlar. ‘Ne aşklar var’ ın yanı sıra, ‘ne erkekler var’ı düşündürecek bir yapım daha.

3. High Fidelity – Sensiz Olmaz

main

Rob Gordon, Chicago’da eski moda 45’lik plaklar satan bir plak dükkanının sahibidir. Onun en büyük zevki, bazı konular belirleyerek ‘Top 5’ müzik listeleri hazırlamaktadır. Onun bütün gün müzikle uğraşmasına dayanamayan sevgilisi Laura onu terk edince, bu kez ‘Tüm Zamanların En İyi Terk Edilme Şarkıları’ listesi hazırlamaya başlar. Bu sırada kendi ilişkilerini de sorgulayacaktır. Belki siz de kendinize bir hobi edinseniz fena olmaz?

2. Love Actually – Aşk Her Yerde

01

Noel’e bir hafta kala, aşkın her yerde olduğunun kanıtını gösteren film, tam ‘yaa ne tatlı’ demelik. Ben filmde bir kaç kez kullandım bu cümleyi. Eğer battı balık yan gider modunda ilerlemek isterseniz, film önerim kesin budur. Hikayede hem beklenmedik şeyler yaşıyoruz, hem heyecanlanıyoruz, hem tutkuyu tadıyoruz hem de engellenemezlik nedir tanımını buluyoruz.

1. Psycho – Sapık

psycho-anthony-perkins-as-norman-bates

Şimdi ilişki bitince önünüze iki düşünce yolu açılır. ‘Neyse önümüze bakalım böylesi daha iyi’ ve ‘Kahroldum ölüyorum daha da yaşayamam’. Bence ikinciyi bir daha düşünün. O kadar değil o. İnanmıyorsanız bu filmi öneriyorum. İlk düşünce tarzına sahip olanlar için de aynı şeyler geçerli sapığı var, psikopatı var. Üzmeyin kendinizi. (Bu filmdeki duş sahnesi tam 7 günde çekilmiş, sırf bunun için bile izlenir.) Var mı yalnızlık gibisi be 🙂