Bana Masal Anlatma (2015) Film İncelemesi

4625

Twitter’da Sipsili Marpuç ismiyle tanıdığımız Gökhan Tosun‘dan gelen Bana Masal Anlatma filminin değerlendirmesi sizlerle:

Hazırlanın, Burak Aksak bizi Yeşilçam’a götürüyor…

- Reklamlar -

Bazı filmler vardır, kadrosunda muhakkak; Hulusi Kentmen, Şener Şen, Münir Özkul veya Adile Naşit’in yer aldığı. Üzerinden yıllar geçmiş de olsa, repliklerini ezbere de bilsek, televizyonda her gördüğümüzde ekran başında keyifle izlediğimiz filmler. İşte o filmlere bir yenisi daha eklendi, hem de 2015 yapımı.

Senaryosunu yazdığı Leyla ile Mecnun‘la birlikte dizi sektörüne yeni bir soluk getiren Burak Aksak, uzun zamandır beklenen filmini nihayet görücüye çıkarttı. Üstelik bu kez yönetmen koltuğunda da kendisi var. Bir filmi, hem yazıp hem çekmek büyük avantaj. Haliyle, hayalini kurduğun her şeyi gerçekleştirme fırsatın oluyor. Bu avantajı çok iyi değerlendirmiş olan Aksak, ilk filminde yıldızlı pekiyi aldı denebilir.

Bana Masal Anlatma Filminin Oyuncuları

Behzat Ç. dizisinde “Harun” karakteriyle sempati toplayan ve dönemin en önemli oyuncularından olmaya aday Fatih Artman, izlerken “bizden biri” hissini yaşatıyor. “Behzat Ç.’deki Harun ve Ali Atay’ın canlandırdığı Mecnun karakterinin etkisinde kalabilir.” diye düşünmeme rağmen, kesinlikle beni yanılttı.

Bana Masal Anlatma (2015) Film İncelemesi

Son dönemin parlayan yıldızı Hande Doğandemir ise, tüm sempatisiyle karşımızda. Ben onu izlerken Gülşen Bubikoğlu’nu anımsadım bir kez daha. Güzelliği, zarafeti, sempatikliği ve yeteneğiyle kendisini izletiyor, bulunduğu sahnelere enerji katıyor.

Filme gelecek olursak; bir baba oğul hikayesi karşılıyor bizi aslında. Başarılı animasyon sahneleri ile desteklenen bir masalla açıyoruz. Ve filmin henüz başında, salondan kahkahalar yükselmeye başlıyor. Gerisi ise çorap söküğü gibi geliyor zaten.
Çocukluğu sokaklarda geçmiş neslin, aşina olduğu pek çok hoş detay ve tabi ki hepimizin bir şekilde tanıdığı esnaf abilerimizle birlikte insan kendinden bir şeyler yakalamaya başlıyor.

Kimilerine göre absürt, kimilerine göre fantastik olarak nitelendirilen mizah türü, hiçbir şekilde hikayeden kopmamıza neden olmuyor.
Bir anda baba oğul hikayesinden, abi/rol model hikayesine geçiyoruz. Ardından sürprizlerle dolu bir aşk filmi. Hemen akabinde ise macera, aksiyon sahneleri. Evet hepsi sadece 1 filmde art arda karşılıyor bizi. Ve Cengiz Bozkurt-Erdal Tosun ikilisi sergiledikleri oyunculukla filmi bir üst klasmana taşıyor.

Bana Masal Anlatma (2015) Film İncelemesi

Gürkan Uygun ve Gökçe Bahadır‘ın yer aldığı sahnelerde ise, o Yeşilçam tadı tam olarak hissettiriyor kendini.

Bir paragraf da Yılmaz Erdoğan için açmak gerekiyor kesinlikle. “Bir filme konuk oyuncu olacaksan, böyle olacaksın işte arkadaş!” dedirtti bana. Her projesinde bambaşka biri olabilen Erdoğan, Bana Masal Anlatma’da da “bambaşka” biri olmuş.
Sonuç olarak; ailecek gidilebilecek film arayanlar, sevgilisiyle romantik zaman geçirmek isteyenler, gülmeye ihtiyacı olanlar, eğlenmek isteyenler… Bu film tam olarak size hitap ediyor. Kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Can Alıcı Replik

Şehirler de insanlar gibidir, değişirler. Ve şehir ölüyor, gökdelenler de mezar taşları…

Bana Masal Anlatma Fragmanı

Bana Masal Anlatma (2015) Film İncelemesi

Müzik - 7
Görsellik - 7
Oyuncu Performansları - 8
Yönetmen - 8
Senaryo - 8

7.6

Çok iyi

Ailecek gidilebilecek film arayanlar, sevgilisiyle romantik zaman geçirmek isteyenler, gülmeye ihtiyacı olanlar Bana Masal Anlatma tam size göre!

User Rating: 5 ( 1 votes)
Önceki İçerikThe Lazarus Effect Fragmanı Yayınlandı
Sonraki İçerikNike Back to the Future’daki Ayakkabıyı Doğruladı
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)