Dünya’da 7 garip sebepten dolayı yasaklanan filmler

0
4276

Yasaklanan filmler hep ilgi çekici olmuştur. Bazı filmler cinsel içerikler, bazıları da kötü örnek teşkil eden davranışlar sebebiyle yasaklanır.

Öyle bir listemiz var ki; “Ya bu sebepten dolayı da film mi yasaklanır arkadaş!” diyeceksiniz!

İşte buyrun:

8. Back to the Future / Geleceğe Dönüş filmini yayınlamak Çin’de yasak!

back to the future

Yasaklı olduğu ülke: Çin

Yasaklanma nedeni: Çin’de Zamanda Yolculuk (Time Travel) ile ilgili filmlerin gösterimi 2011 yılından itibaren tamamıyla yasaklanmış. Nedeni ise zamanda geriye giderek tarihi yeniden yazabilen karakterlere yer vermenin Çin mirasına aykırı olduğuymuş. Bu tür fantastik, feodal dönemin anlatıldığı ve zaman yolculuğu gibi konular sinema ve televizyonlarda gösterimi bir yasa ile yasaklanmış.

7. Claire Dannes’in tüm filmleri Filipinler’in Başkenti Manila’da yasaklanmış

Claire Dannes

Yasaklı olduğu ülke: Manila / Filipinler

Yasaklanma nedeni: Claire Dannes, Filipinler’e 1998 yılında yaptığı bir geziyle ilgili “Manila’yı gördüm korkunç ve iğrenç bir yerdi. Heryer Hamamböceği kokuyordu!” açıklamasından sonra Filipinler’in Başkenti Manila’da Claire Dannes’in tüm filmlerinin gösterimi yasaklanmış. Ahlar vahlar 🙂

6. Dövüş Sanatları silahlarıyla ilgili tüm filmlerin gösterimi İngiltere’de yasakmış!

Bruce Lee

Yasaklı olduğu ülke: İngiltere

Yasaklanma nedeni: İngiltere’de Dövüş Sanatlarına ait silahların kullanıldığı tüm filmler yasakmış. Oranın RTÜK’ü zamanında Bruce Lee’nin Ejderin Kalesi filmini gördükten sonra şöyle bir açıklama yapmış:

Bu film aşırı şiddet içerikli! Nunçaku ve Havada uçuşan yıldızlar da dahil olmak üzere bu ve buna benzer malzemelerin kullanıldığı tüm filmlerin gösterimi yasak!” demiş.

E bu açıklamadan sonra bakın başka hangi film de otomatik olarak yasaklanmış:

Ninja-Kaplumbagalar

“Hoooaydaaa” dediğinizi duydum!

5. Myanmar ülkesinde ise bir dönem renk takıntısı varmış o yüzden Simpson’ları yasaklamışlar!

Simpson

Yasaklandığı ülke: Myanmar

Yasaklanma nedeni: Bir dönem aşırı milliyetçi tavırlarıyla dikkatleri üzerine çeken Myanmar hükümeti demiş ki;

Bak bak bak “Bu çizgi filmde kullanılan renkler (Özellikle Sarı) bizim ülke bayrağımızdakine ters! Yasaklansın!” kabul etmişler bir de bunu 🙂 Resmen kabak çekirdeği yerken akıllarına gelmiş bunu yasa olarak çıkartmak! 2007 yılından beri de gösterimi kesinlikle yasakmış!

4. 2012 ve Kıyamet Senaryolu filmler Kuzey Kore’de yasaklanmış!

2012 filmi

Yasaklanan ülke: Kuzey Kore

Yasaklanma nedeni: Kuzey Kore’de yasaklanmamış bir film olması zaten aşırı lüks kaçardı. Nitekim Kim Jong-un, 2011 yılında şöyle bir açıklamada bulunmuş:

2012 bizim yılımız olacak! Tüm Dünya’ya Süpergüç olduğumuzu kanıtlayacağız!

3. Nasıl şanssız bir açıklamaysa artık 2012 Kıyamet Alametleriyle ve bu türde filmlerle dolmuş taşmış. Kim Jong-un, “Millet ürktü!” gerekçesiyle süresiz yasaklamış bu filmlerin gösterimini.

2. Hristiyanlıkla dalga geçilen bir film Dünya’da yalnızca Galler’in küçük bir kasabasında yasaklanmış!

Life of Brian

Yasaklanan yer: Galler’de ismi belli olmayan bir kasaba

Yasaklanma nedeni: Life of Brian filmi Hristiyanlığı biraz tiye alan absürt bir komedi filmidir. Film 1979 yapımı olmasına rağmen 2009 yılında Galler’de bir kasaba ortaya atlayıp “Ya hacı bizimle dalga geçiyorlar bu filmde! Bu film yasaklansın!” demişler ve o tarihten itibaren kimseye izletmemişler. Uyuyanı uyandırıp izletmemişler. Ellerinden geleni yapmışlar. Resmen işsizlik! 😀

1. ve geldik Suudi Arabistan’a! Suudi Arabistan’da sinema ve tiyatro salonları tamamıyla yasakmış!

Sinema

Yasaklanan ülke: Suudi Arabistan

Yasaklanma nedeni: 1980 yılından beri Suudi Arabistan’da her türlü sanatsal aktivite yasakmış! “Ben ille de film/tiyatro izleyecem yea!” derseniz de Suudi Arabistan’ın komşusu Bahreyn’e kadar gitmeniz gerekmekteymiş.

Suudi Arabistan’ı Bahreyn ile bağlayan köprünün adı: Kral Fahd Köprüsü’ymüş. 25 km’ymiş. “Aşkım sinemaya gidelim miiii?” sorusu da otomatik olarak rafa kalkmış.

Yoaaaartık!

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir