Enemy / Düşman

2
2028

Enemy-posterVİZYON TARİHİ: 16 Mayıs 2014

TÜR: Gizem, Gerilim

SÜRE: 91 dk

YÖNETMEN: Denis Villeneuve

SENARYO: José Saramago, (Roman) Javier Gullón

OYUNCULAR: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Sarah Gadon

ÜLKE: Kanada | İspanya | Fransa


Enemy, şimdiye kadar izlediğim en dolu dolu, en gizemler ve sembollerle dolu filmlerden biri.

Olay örgüsü üniversitede tarih öğretmenliği yapan ve içinde bulunduğu yaşamdan sıkılmış Adam ile başlıyor. Derste anlattıklarını dinleyince “anaaa bunlar şu an yaşadığımız ülkede yaşanan şeyler lan!” derken buluyorsunuz kendinizi. Güzelce vurgulamak için de bu sahneyi iki kere çekmiş Villenueve.

Öğretmenlerimizin yaşantıları herkesin de bildiği üzere belirli rutinler üzerine kurulmuştur. Adam’da bu rutin yaşam ve mevcut rejimden sıkılmış olacak ki öğretmenler odasındaki bir arkadaşının tavsiyesi üzerine bir DVD film satın alır ve hayatı bu saniyeden sonra değişmeye başlar.

Enemy

Değişimi örümcekli sahnelerde iliklerinize kadar yaşıyorsunuz. “Ya abi o örümcek neydi Allah aşkına!” deme çünkü örümceğin sembolize ettiği şey, “Seçimlerimizin hayatımızı inşaa ettiği”dir. Burada daha detaylı olarak bulabilirsin.

Filmi izlerken her şey normaldir fakat öyle bir sahne gelir ki kendisine tıpa tıp benzeyen bir Lobbyboy’u görür. Beyninden vurulmuşa döner. Geri-İleri yapar tekrar tekrar izler, evet kendisidir. Ardından cast bölümünü açar ve Google Search ile bu adamı aramaya başlar.

Bulduğunda ise olaylar tersine döner…

Eski başarılı günlerini arayan bir aktör olan Anthony ile karşılaştığında filmimizin ana temasının ne olduğu devreye girer. Buluşma sahnesindeki (otelde) Adam ve Anthony, kıyafetleri ile bize bir şeyler anlatmaktadırlar.

Değişim, her zaman iyi sonuçlar doğurmaz. Değişimi kabullenmek her birey için kolay değildir.

Enemy, bu yapısı ile sizi ekrana kitleyecektir.

İyi seyirler.

Fragman

Enemy / Düşman Filminin Fotoğrafları