Enemy / Düşman (2014) Film İncelemesi

2515

Enemy, şimdiye kadar izlediğim en dolu dolu, en gizemler ve sembollerle dolu filmlerden biri. Olay örgüsü üniversitede tarih öğretmenliği yapan ve içinde bulunduğu yaşamdan sıkılmış Adam ile başlıyor. Derste anlattıklarını dinleyince “anaaa bunlar şu an yaşadığımız ülkede yaşanan şeyler lan!” derken buluyorsunuz kendinizi. Güzelce vurgulamak için de bu sahneyi iki kere çekmiş Denis Villeneuve.

Enemy / Düşman (2014) Film İncelemesi

- Reklamlar -

Öğretmenlerimizin yaşantıları herkesin de bildiği üzere belirli rutinler üzerine kurulmuştur. Adam’da bu rutin yaşam ve mevcut rejimden sıkılmış olacak ki öğretmenler odasındaki bir arkadaşının tavsiyesi üzerine bir DVD film satın alır ve hayatı bu saniyeden sonra değişmeye başlar.

Değişimi örümcekli sahnelerde iliklerinize kadar yaşıyorsunuz. “Ya abi o örümcek neydi Allah aşkına!” deme çünkü örümceğin sembolize ettiği şey, “Seçimlerimizin hayatımızı inşaa ettiği”dir. Burada daha detaylı olarak bulabilirsin.

Filmi izlerken her şey normaldir fakat öyle bir sahne gelir ki kendisine tıpa tıp benzeyen bir Lobbyboy’u görür. Beyninden vurulmuşa döner. Geri-İleri yapar tekrar tekrar izler, evet kendisidir. Ardından cast bölümünü açar ve Google Search ile bu adamı aramaya başlar.

Bulduğunda ise olaylar tersine döner…

Eski başarılı günlerini arayan bir aktör olan Anthony ile karşılaştığında filmimizin ana temasının ne olduğu devreye girer. Buluşma sahnesindeki (otelde) Adam ve Anthony, kıyafetleri ile bize bir şeyler anlatmaktadırlar.

Değişim, her zaman iyi sonuçlar doğurmaz. Değişimi kabullenmek her birey için kolay değildir.

Enemy, bu yapısı ile sizi ekrana kilitleyecektir.

İyi seyirler.

Enemy / Düşman Fragmanı

Enemy / Düşman (2014) Film İncelemesi

Müzik - 6
Görsellik - 7
Oyuncu Performansları - 8
Yönetmen - 7
Senaryo - 7

7

Çok iyi

Enemy, Jake Gyllenhaal'in başrolde oynadığı kurgusu, sembolizm ve yaşadığımız dünyaya yaptığı müthiş göndermeleri ile nefis bir filmdir.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikCoherence / Paralel Evren (2013) Film İncelemesi
Sonraki İçerikThe Double / Öteki (2014) Film İncelemesi
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)