The Double / Öteki (2014) Film İncelemesi

2403

Sıra geldi The Double‘a… Film arkadaşımın önerisi üzerine izlediğim ve acayip etkilendiğim sıra dışı bir yapım.

Türkiye’deki ilk gösterimi,!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali‘nde yapılmış ve Öteki ismi ile gösterime girmiştir.

- Reklamlar -

Filmde René Magritte’nin 1937 yılına ait Not to be Reproduced eserine de göndermeler bulunmaktadır. Yine detaylar ile sizi biraz boğacağım ama bu detaylara da girmezsem ölürüm…

Örneğin filmin hemen başında Simon metroda kendi halinde otururken yanı başında dikilen adamın elinde tuttuğu gazetenin manşetine dikkatinizi çekmek istiyorum:

The Double / Öteki (2014) Film İncelemesi

Evet, Collapse yazıyor. Çevirisine baktığımızda ise ilk planda “Çökmek, göçmek” gibi anlamları olsa da bir başka çeviride ise “Cesaretini kaybetmek” şeklinde çevirilmiştir.

Bu da bize filmin ana temasını vermektedir ki bana göre bu şekilde çevrilmesi daha uygun görünüyor. Zaten adamın gazeteyi tutuş şeklinden de bize burada bir mesaj gönderildiği de açıktır.

Ayrıca Simon’ın aldığı bu not da epey ilgi çekicidir:

The Double / Öteki (2014) Film İncelemesi

Sayın ilgili/ ilgilinin dikkatine; Hayatıma son vermeye karar verdim çünkü artık yaşamıyorum (artık yokum) İnsanın bir değeri olmalı; hayalet gibi etrafta dolaşmamalı.

Size bir iç hesaplaşma yaşatacak kalitede olan The Double, sürpriz sahneleri ile de sizi sıkça şaşırtacaktır.

İyi seyirler.

The Double / Öteki Fragmanı

The Double / Öteki (2014) Film İncelemesi

Müzik - 6
Görsellik - 7
Oyuncu Performansları - 8
Yönetmen - 7
Senaryo - 8

7.2

Çok iyi

The Double, Dostoevsky'nin yine aynı isimli romanından sinemaya uyarlanmış ve size bir iç hesaplaşma yaşatacak kalitede ilgi çekici bir filmdir.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikEnemy / Düşman (2014) Film İncelemesi
Sonraki İçerikInterstellar / Yıldızlararası (2014) Film İncelemesi
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)