Forrester’ı Bulmak / Finding Forrester (2000) Film İncelemesi

3439

Jamal Wallace, Bronx, New York’da yaşayan 16 yaşında siyahi bir genç. Her gün arkadaşlarıyla evinin önündeki parkta basketbol oynuyor ve karşı apartmanda evinden hiç çıkmayan ve onları izleyen gizemli bir adam yaşıyor. Bu gizemli adamla ilgili efsaneler var, mesela birini öldürdüğü için evinden çıkamadığı gibi. Jamal bir gün arkadaşlarının gazına gelip gizimli adamın evine girmeye karar veriyor, yangın çıkışını kullanarak pencereden tabi ki. İçeri girdiğinde ise hiç beklemediği bir şeyle karşılaşıyor.

Forrester'ı Bulmak / Finding Forrester (2000) Film İncelemesi

- Reklamlar -

Herkes Jamal’ı çok iyi bir basketbolcu olmasıyla tanıyor ama onun bilinmeyen bir yönü daha var, edebiyata olan ilgisi. Bu ilgisi ve yeteneği okulda zorunlu olarak düzenlenen yetenek testinde ortaya çıkıyor ve New York’un en iyi özel okullarından biri bunu fark ediyor.

Film orijinal adı “project” olan devlet tarafından inşa edilmiş bir mahallede geçiyor. Bu mahalleler genelde çalışmayan ya da çok düşük gelirli aileler, büyük çoğunlukla da siyahi aileler için kurulmuş yerler. Ne kadar kötü koşullar altında olduklarını açıkça görebiliyoruz. Bu konuya da dikkat çekilmek istenmiş diye düşünüyorum.

Forrester’ı Bulmak filminde dramın yanında güldüren sahneler de var bu şekilde akıcılık sağlanmış sıkıcılıktan uzaklaşmış. Rob Brown’ın ve Sean Connery’nin performansını başarılı buldum. Rob Brown’ı Coach Carter (2005) filminden hatırlayabilirsiniz, ayrıca True Blood hayranlarının yakından tanıyacağı Anna Paquin ve hip-hop şarkıcısı Busta Rhymes filmde rol alıyor. Birazcık Matt Damon‘ı da görüyoruz. Sean Connery ile ilgili pek bir şey söylemeye gerek yok zaten. İyi bir film, bence izleyin.

İlginç Bilgiler

  • Rob Brown başta figüran olmak için seçmelere katılmış. Oyuncu olmak gibi bir amacı yokmuş, sadece 300 dolarlık telefon faturasını ödeyebilmek için paraya ihtiyacı varmış, ama Gus Van Sant onun Jamal Wallace rolü için denemelere katılmasını istemiş ve doğal yeteneğini çok beğenmiş.
  • Yazar William Forrester karakteri J.D. Salinger’dan esinlenerek yaratılmış.

Forrester’ı Bulmak / Finding Forrester Fragmanı

Forrester'ı Bulmak / Finding Forrester (2000) Film İncelemesi

Müzik - 7
Görsellik - 7
Oyuncu Performansları - 8
Yönetmen - 8
Senaryo - 8

7.6

Çok iyi

William Forrester karakteri J.D. Salinger'dan esinlenerek yaratılan başrolünde Sean Connery'nin oynadığı Forrester'ı Bulmak filmini değerlendirdik.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikYukarı Bak Filmi Bir Gerilim Filmi Olsaydı?
Sonraki İçerikEntourage Filminden 2. Fragman Geldi