Foxcatcher / Foxcatcher Takımı (2014) Film İncelemesi

2427

Mark (Channing Tatum) ve Dave (Mark Ruffalo) Schultz kardeşler olimpiyatlarda altın madalya kazanmış güreşçiler. Gelecek turnuvalar için de beraber antrenman yapmaya devam ediyorlar ama hemen aralarında bir soğukluk olduğunu hissediyoruz. Mark küçüklüğünden beri Büyük Dave Schultz’un gölgesinde kalmaktan biraz sıkılmış kısacası. Mark sorunlarıyla uğraşırken bir telefon alıyor ve Bay John E. du Pont‘un (Steve Carell) onunla yüz yüze görüşmek istediğini öğreniyor.

Foxcatcher / Foxcatcher Takımı (2014) Film İncelemesi

- Reklamlar -

Peki kim bu adam? Bu adam Amerika’nın en zengin ve en güçlü ailelerinden birinin varisi ve güreş sporunu çok seviyor. Mark’ı kendi ailesinin takımı olan Foxcather Takımı’na getirmek istiyor. Her türlü imkanı sağlayıp bir de üstüne oldukça cömert bir ücret ödemeyi teklif ediyor. Mark da bu fırsatı kaçırmıyor tabi ki, ama abisi Dave’in de ona sorduğu gibi bundan John du Pont’un kazancı ne olacak?

Güreşten anlamamakla birlikte, çoğu spor filminin aksine gerçekçi spor sahneleri vardı bence. Tabi güreş deyince ülkemiz de birkaç kez gözükmüş filmde. Sürekli komedi filmlerinde gördüğüm Steve Carell’i böyle bir rolde görmek biraz garip ama kesinlikle kötü anlamda değil, iyi bir iş çıkarmış bence. Genel olarak oyunculuk performanslarını çok beğendim. Steve Carell Oscar adaylığını kesinlikle hak etmiş bence ve film bununla beraber 5 dalda Oscar’a aday gösterilmiş (Steve Carell- En İyi Erkek Oyuncu, Mark Ruffalo- En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Makyaj). Bunlarınn dışında da bir sürü ödüle aday gösterilmiş ve bir sürü ödül kazanmış. Kaçırılmaması gereken filmlerden biri, iyi seyirler.

İlginç Bilgiler

  • Bir sahnede Channing Tatum senaryoda olmamasına rağmen kendini rolüne çok kaptırıp bir aynaya kafa atarak kırmış ve alnı kesilmiş.
  • Bir güreş sahnesi sırasında Channing Tatum’un ısrarı üzerine Mark Ruffalo ona çok sert tokatlar atmış ve bunun üzerine Tatum’un kulak zarı patlamış.
  • Mark Schultz bunun gerçeğe uygun bir film olduğunu söylemiş.
  • Yönetmen Bennett Miller’ın isteği üzerine Steve Carell diğer oyuncularla hiç zaman geçirmemiş ve yakınlaşmamış, çekimler arasında şaka bile yapmamışlar.

Foxcatcher / Foxcatcher Takımı Fragmanı

Foxcatcher / Foxcatcher Takımı (2014) Film İncelemesi

Müzik - 7
Görsellik - 8
Oyuncu Performansları - 8
Yönetmen - 7
Senaryo - 8

7.6

Harika

5 dalda Oscar adayı olan Foxcatcher'da olimpiyatlarda altın madalya kazanmış Mark ve Dave Schultz kardeşlerin aralarındaki çatışmalara şahitlik ediyoruz.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikFilm Afişleri Neden Hep Böyle?
Sonraki İçerikOscar Adayı Filmlere Lego Yorumu