Gizli Dünya / Room Film İncelemesi

2342

Gizli Dünya (Room) filmi, Anne (filmde ve kitapta bu şekilde geçiyor) ve 5 yaşındaki Jack’in her yeri kapalı, sadece bir tane Tepe Pencere’si olan odada geçirdiği günleri konu alıyor.

Gizli Dünya / Room Film İncelemesi

- Reklamlar -

Gizli Dünya / Room Film İncelemesine Başlayalım

7 yıl önce, Yaşlı Nick adını verdikleri Nick tarafından kaçırılan Anne, 7 yıldır küçük, içinde banyosu, televizyonu, yatağı, mutfağı olan tek odalı bir kulübeye kapatılıyor. Duvarları yıkılmaz betonla çevrili, sadece tavanında Tepe Penceresi bulunan bu oda, Anne ve Jack için mecburi bir yaşam alanı haline gelmiş. 11 adımlık bir odada dünyaya gelen Jack, 5 yaşına kadar bu kare hücreden başka hiçbir şeyi tanımıyor. Dış dünya için dış uzay tanımı yapıyor. Annesi Jack’e dışarıda başka hayatlar olmadığını söylediği için televizyonda gördüğü her şeyin ise kurgu olduğuna inanıyor. Televizyon insanlarının, ormanların, hayvanların, arabaların gerçek olmadığını düşünüyor. Oda’nın ve kendi ihtiyaçlarını Yaşlı Nick, Pazar İkramı (her hafta Pazar günü getirdiği için bu ismi veriyorlar) olarak karşılıyor. Yaşlı Nick geldiği zaman Anne Jack’i gardırobun içine saklıyor, onun görmesini ve dokunmasına izin vermiyor.

Gizli Dünya / Room Filmin Detayları

Jack 5 yaşına bastığında Anne için her şey daha çok değişiyor, Oda’da kalmak daha da zorlaşıyor. Bir de Yaşlı Nick’in işten atıldığını öğrenince, bunun Jack ve kendisinin yaşamını etkileyeceğini anlayınca daha çok çaresizleşiyor ve oğluna söylediği tüm yalanların gerçeğini anlatıyor. Bir ailesi olduğunu, ailesinin evinin bahçesinde olan hamağı, gerçek insanları, arabaları, kaçırıldığını… Her şeyi anlatıp, odadan kurtulmak için Jack’ten ölü taklidi yapmasını istiyor. Bir gün boyunca bunun provasını yapıyorlar. Jack’e uygulayacağı adımları anlatıyor Anne; kamyonet hareket ettiği an, sarılı olduğu halıdan yuvarlanarak çıkmasını ve durduğu an kasadan atlamasını söylüyor. Nitekim Jack sonunda başarılı oluyor ve akıllı bir komiser yardımıyla ile annesini de kurtarıp Oda’dan kurtuluyorlar.

Oda’nın içinden çok dışına çıktıktan sonra daha çok travma yaşanıyor, sanırım doğal olan da bu ama filmi Oda’nın içi ve Oda’nın dışı olarak 2’ye ayıracak olursak 1. bölüm daha etkileyiciydi. 2. bölüm daha etkisiz kalmış gibi geldi, dış dünyaya çıktıktan sonra Anne daha çok içine kapanıyor, çocuk yalnızlaşıyor. Kitabın yazarı ve senaryo yazarının aynı kişi olması aslında bir avantaj ama sanki burada o avantaj kullanılmamış. En azından 2. bölümde ben çok eksiklik hissettim. Seyirciyi daha çok vuracak, etkileyecek bir çok sahne yer değiştirebilirdi.

Emma Donghue’nun çok satan kitabını okumuş ve gerçekten çok etkilenmiştim. Kitapta film gibi Jack’in ağzından anlatılıyordu. Dram ve gerilimin bir arada olması insanı bayağı etkiliyor. Bir de konu gayet çarpıcı, ortada kaçırılan, esir tutulan kadın ve çocuk olunca insan daha da etkileniyor.

İster istemez kitap&film arasında ki farklar gözüme battı. Film kitaba göre bayağı eksik işlenmiş. Elbette tüm ayrıntılarıyla işlenecek değildi ama bence kitapta ki birkaç sahne çok başarılı bir şekilde ekrana aktarılabilirdi. Oyuncuları çok başarılı buldum, 5 yaşındaki Jack’i canlandıran Jacob Tremblay bu işin üstesinden gelmiş! Yönetmene tek kelime lafım yok, ba-yıl-dım! Oda’nın içerisindeki sahneler çok güzel yansıtılmış, çok başarılı.

Filmi izlemenizi ve kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. :)

28 Şubatı 29 Şubata bağlayan gecede 88.’si düzenlenen Oscar 2016 Akademi töreninde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü; Gizli Dünya / Room filmiyle Brie Larson‘un oldu! :)

Room / Gizli Dünya Fragmanı

Önceki İçerikOscar Kırmızı Halı 2016 En Güzel Fotoğrafları
Sonraki İçerikMaggie’s Plan Filminden Fragman Geldi
ayipamabu
Biraz kitap, biraz film, biraz müzik, biraz fotoğrafla bir ömür yaşatıyorum kendime.