Hologram Teknolojisini Ünlü Filmlerin Sahnelerine Uyarlamak

1141

Hologram denildiğinde aklına Star Wars: A New Hope bölümünde Prenses Leia’nın R2D2’ya yüklediği “Bana yardım et Obi Wan Kenobi” gelenler için kocaman bir kalp hazırladım!

Hologram Teknolojisini Ünlü Filmlerin Sahnelerine Uyarlamak

- Reklamlar -

Bir çok Bilim-Kurgu filmine konu olan Hologram teknolojisi temel olarak; Amerika’da 19. yüzyılda kurulan geleneksel panayırlarda kullanılan “pepper’s ghost” illüzyon gösterisinden geliyor. Oluşan illüzyon, aynada meydana gelen aksin gerçek görüntüyle bir araya gelip 3 boyutlu olarak algılanması temeline dayanıyor. Latince kelime anlamı olarak ışık oyunları ile yaratılan 3 boyutlu görüntü demek olan bu teknolojinin kaynağı da görüntünün havada yansıyarak tutulması üzerine kurulmuştur.

Bir film yapımcısı olan Jeff Desom ise bu teknolojiyi kullanarak oluşturduğu mini stüdyosunda Twin Peaks’ten Apocalypse Now’a, E.T.’den The Big Lebowski’ye ve  Jason and the Argonauts gibi kült filmlerin bazı sahnelerini tekrar yapmış.

Takdire şayan bu hareketi ayakta alkışlıyor ve ülkemizde de bu teknolojinin kült filmlerimiz için yapılmasını rica ediyoruz.

Düşünsene Bir Zamanlar Anadolu’da, Selvi Boylum Al Yazmalım, Yol ve Susuz Yaz gibi filmlerimizi böyle tekrar izlemek istemez miyiz? Ne güzel olur…

İşte Hologram Teknolojisi Kullanılan Holorama

Önceki İçerikThe Revenant İçin Özel Bir Websitesi Açıldı
Sonraki İçerikRidley Scott Efsanevi Dizi The Prisoner’ı Film Yapacak
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)