Tarantino’nun son filmi hakkında bilmen gereken 8 şey

0
1257

The Hateful Eight, Quentin Tarantino’nun sekizinci filmi olma özelliği taşıyan ve ülkemizde 8 Ocak 2016 tarihinde vizyonda olacak filmidir. Şimdiden 3 Altın Küre ödülüne aday olarak gösterilen filmin sekizinci olmaktan ziyade başka hangi önemli özellikleri var merak ediyor musun? Cevabın “Evet” ise çayını ya da kahveni hazırla ve arkana yaslan!

The Hateful Eight Tarantinonun son filmi hakkında bilmen gereken 8 şeyTarantino’nun son filmi The Hateful Eight hakkında bilmen gereken 8 şey

1- İlk defa bir Tarantino filmi için Roadshow yapılacak

The Hateful Eight 1 Tarantinonun son filmi hakkında bilmen gereken 8 şey

Bu konu tabii ki Amerika için geçerli. Toplamda 44 büyük şehir ve 100 sinema salonunda 70mm yüksek çözünürlüklü olarak gösterime girecek olan film Roadshow için 185 dakika Dijital gösterimler için 167 dakika olarak sunulacak. Bu özelliğiyle de sınırlı yerde gösterime girecek filmler arasında yerini alıyor. Nedeni ise bu kalitede gösterim yapabilecek sinema salonunun azlığı…

2- Roadshow gösterimi

The Hateful Eight 2 Tarantinonun son filmi hakkında bilmen gereken 8 şey

Roadshow’a katılanlar için özel olarak üretilen Tshirtlere “The Hateful Eight filmini izledim” yazacağının da sözünü vermiş Tarantino. Bu da garip bir özelliği. Roadshow’un nerelerde yapılacağını merak edenleri de şöyle alalım.

3- Django Unchained ile bir bağının olması

Django Unchained Tarantinonun son filmi hakkında bilmen gereken 8 şey

Bir Tarantino hayranı iseniz aradaki bağlantıyı çok kolay bir şekilde fark edebilirsiniz. Ancak henüz farkı fark edememiş dostlar için; Her iki filmin de Amerika’daki ırklar arasındaki çatışmalar ile ilgili bir karışım olduğu ortadadır.

4- Tarantino’nun bu filmin boykot edilebileceği endişesi taşımaması

Tarantino Tarantinonun son filmi hakkında bilmen gereken 8 şey

New York’un Manhattan semtinde toplanıp, Washington Meydanı’na kadar yürüyen ve Polis şiddetini, cinayetlerini protesto eden grup ile birlikte toplamda 3 km yol yürüyen Tarantino “Bizim orada katile katil, öldürülene de öldürüldü derler” diyerek Polis cinayetine kurban gidenlerin yanında olmuş ve bu davranışı dünya çapında geniş yankı bulmuştu. Ünlü yönetmen Amerika’da The Hateful Eight filminin boykot edilmesinin konuşulduğu şu sıralarda bu konuyla ilgili herhangi bir endişesi olmadığını açıklamış.

5- 2014 yılında sızdırılan senaryo değişti

The Hateful Eight 3 Tarantinonun son filmi hakkında bilmen gereken 8 şey

2014 yılında sızdırılan senaryo ile “Ehe ben filmin sonunu biliyorum ki” diye ortada dolaşan arkadaşlarınıza gerekli hareketi çekip “Değişti ki o” diyebilirsiniz. Sızdırılan senaryoya buradan ulaşabilirsiniz.

6- Oyuncular soğuğu hissetsin diye Rocky Dağlarında çekim yapmak

The Hateful Eight 4 Tarantinonun son filmi hakkında bilmen gereken 8 şey

Tarantino stüdyoda film çekmek yerine oyuncuların soğuğu en küçük noktalarına kadar hissetmeleri ve mimiklerini sergilerken rolden çok gerçeği oynamalarını istemiş. Filmde göreceğiniz tüm mimiklerin -30 derecede soğuğu içine içine yiyen ekip tarafından gerçekten öyle hissettikleri için yapıldığını bilmeniz gerekiyor.

7- Anamorfik Lens kullanımı

The Hateful Eight Anamorphic Lens Tarantinonun son filmi hakkında bilmen gereken 8 şey
Görüntü Yönetmeni ROBERT RICHARDSON
Fotoğraf: Andrew Cooper, SMPSP
© 2015 The Weinstein Company. All Rights Reserved.

50’li ve 60’lı yıllarda kullanılan Anamorfik lensleri bu filminde tercih eden Tarantino farklı bir deneyim yaşatacağa benziyor. Geniş görüş açısıyla çekim yapabilme imkanı tanıyan bu lensler ile sinemaskop filmler de çekilebilmektedir. Bu lensler kullanılarak çekilen bazı filmler ise şöyle; Raintree County (1957), Ben-Hur (1959), Mutiny on the Bounty (1962), It’s a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963), The Greatest Story Ever Told (1965) ve  Khartoum (1966).

8- The Hateful Eight bir korku filmi olarak kodlanmış

The Hateful Eight 6 Tarantinonun son filmi hakkında bilmen gereken 8 şey

Bir Western filmi olarak düşündüğümüz ve hissettiğimiz filmin müzikleri İtalyan korku filmlerinden esinlenilerek yapılmış. The Good, the Bad and the Ugly ve Once Upon a Time in the West gibi filmlerin de müziklerini yapan Ennio Morricone‘nun The Hateful Eight’in de western’den çok korku filmi olarak bestelendiğini söylemiş.

Daha fazlası için