Kadınlara Özel: Moda İle İlgili Filmler

0
1455

Heyo. Bütün kızlar toplandıysak yazıya şöyle rahatça bir giriş yapalım. Nasıl olsa biz bizeyiz. Film izlemeye bayılanlar olarak birleştiğimiz tam da burada, ‘modayı’ da araya katıp günümüzü gün etmeyelim mi?

Edelim tabi. Hayatımızın vazgeçilmezi alışveriş ve yine bir o kadar önemli olan filmler bir arada olunca bakalım nasıl oluyormuş. Karşınızda moda ile ilgili filmler ve ötesi. Buyurun:

Moda İle İlgili Filmler

1- Tiffany’de Kahvaltı

Moda ile ilgili filmler

Öncelikle belirtmek gerekir ki kimse Audrey Hepburn gibi bir ikon olamaz. Onun eline su dökebilecek kimse gelmedi gelmeyecek. Hayatta tutunamamış iki kaybeden insanın dokunaklı aşk hikâyesinin anlatıldığı “Tiffany’de Kahvaltı“, aslında karamsar bir romandır. Roman adını New York’ta bulunan ünlü ve tarihi bir mücevher dükkânı olan Tiffany’s den alır. Romanın kahramanı Holy ne zaman karamsarlığa kapılsa, günün hangi saatinde olursa olsun, soluğu bu mücevhercinin vitrininin önünde alır, ayaküstü kahvesini içip sandviçini yerken pırlantaları seyreder. Böylelikle depresyonundan kurtulmaya çalışır. Bu mağaza temsil ettiği zenginlik ve dinginlikle Holy’e sükunet veren tek şey olmuştur. IMDB puanı 7.3 olan yapımı kesin izleyebilirsiniz, net bilgi.

2- Şeytan Marka Giyer

Moda ile ilgili filmler

IMDB puanı her ne kadar 6.8 olsa da, gönüllere taht kuran ve sıkılmadan izleyebileceğiniz ir yapım. The Devil Wears Prada Lauren Weisberger’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış olan 2006 yapımı Oscar adayı bir film. Meryl Streep, Anne Hathaway, Emily Blunt, Stanley Tucci, Adrian Grenier ve Tracie Thoms filmde rol alırken filmin yönetmenliğini David Frankel, yapımcılığını ise Wendy Finerman yapmıştır. Filmin kitaptan uyarlanan senaryosunu Aline Brosh McKenna yazmıştır.

New York’ta yaşayan sade ve naif bir genç kız olan, henüz gazecilikten mezun Andrea Sachs bir işe girer. Runaway Magazin’in acımasız yöneticisi Miranda Priestly adlı güçlü ve sofistike bir kadının ikinci asistanı olarak görev almıştır. Andrea’nın hayali iyi bir gazeteci olmaktır. Söz konusu görev için aslında sıradan bir tarzı olsa da mücadeleci yapısı ile hızla başarı kazanacaktır. Ancak bu durumun da bedelleri vardır. Andy, kendisine uzak gibi görünen Miranda’nın o şatafatlı dünyasında bir yer kazanmıştır ancak önceki dostları ve tüm sevdikleri kendisinden kilometrelerce uzakta kalmış gibidir.

3- Sex and the City

Moda ile ilgili filmler

Yüzlerce kez benzeri yapılmaya çalışılmış olsa da asla unutulmayacak filmler arasında yer alan yapım, zamanında kendisinden çok bahsettirdi. Filmin konusu, ünlü dizinin HBO TV’deki bitişinden dört yıl sonrasında başlıyor. Carrie Bradshaw, en son Big ile sağlam ve kalıcı bir ilişki kurmak üzeredir. Bu ilişki ilk başladığından beri 10 yıl geçmiştir. Artık çıtalar daha yüksektir. Daha çok güven ve potansiyel vardır. Bu nedenle uzun metrajlı filmde zaten var olanın üzerine çok sürprizli yeni gelişmeler eklenir.

4- Coco Chanel’den Önce

Moda ile ilgili filmler

Yetimhanede başlayıp, kabare şarkıcılığına uzanan daha sonra da dünyanın en önemli modacısı olma yolunda ilerleyen, masal gibi bir hayat. Gerçek adı Gabriella Chanel olan Coco Chanel’in Paris’e taşınmadan ve ünlü olmadan önceki yaşamından kesitleri sergileniyor. Filmin IMDB puanı 6.4 fakat moda söz konusu ise oldukça güzel bir film. Aynı zamanda da bir başarı hikayesi.

5- Bir Alışverişkoliğin İtirafları

Moda ile ilgili filmler

Dünyanın en tatlişko filmlerinden biri. IMDB puanı 5.8 ama gönlümüzün 6.9 u işte orası başka. Sevimli mi sevimli Becky Bloomwood (Isla Fisher’ın çıkış rolü) modadaki son gelişmeleri takip etmekten kendisini alıkoyamayan ve durumunun farkında olan bir alışveriş delisidir. Bu şaşaalı dürtülerinin masrafını karşılamak için iş bulmak zorunda kalan Becky’ye kaderin bir cilvesi sonucu mali danışmanlık konusunda köşe yazarlığı teklif edilir ve tabii ki ortaya komik sonuçlar çıkar.

6- Son Moda Aşk

Moda ile ilgili filmler

Moda dergisi editörü güzel ve hırslı Alice yakında genel yayın yönetmeni olmanın hayalini kurmaktadır, ancak çok fazla rakibi vardır. Kariyeri yüzünden yıllarca aşk hayatını ihmal etmiştir. Bir gün uçakta bir öğrenci olan Bathazar ile tanışır. Bathazar Alice’den çok etkilenir, Alice de onunla bir kez buluşmak zorunda kalır. Alice’in patronu ilişki yaşadıklarını sanarak, eski kafalı bulduğu Alice’in kendinden genç biriyle beraber olmasından olumlu yönde etkilenir. Terfi için patronuna gerçeği bir türlü anlatamayan Alice, oyunu devam ettirmeye karar verir. IMDB puanı 6.4 olan yapım, zaman geçirmelik ve keyifli.

7- Yves Saint Laurent

Moda ile ilgili filmler

Henüz 21 yaşında olan üstün yetenekli tasarımcı Yves Saint Laurent, moda gurusu Christian Dior’un sağ koludur. Christian Dior ansızın hayatını kaybettikten sonra işlerin başına geçen Saint Laurent, ilk tasarımını hazırladıktan sonra ünü tüm hızıyla yayılmaya başlar. Artık moda dünyasının yükselen yıldızıdır. Bir moda şovu sırasında Pierre Bergé ile karşılaştığında ise hayatını tamamen değiştirecek bir ilişkiye adım atmış olur. Birbirlerine aşık olan ikili, iş hayatında da birlikte hareket etmeye başlarlar. Üç yıl sonra ise kendi markasını, Yves Saint Laurent’i yaratmış olur. Ne var ki Yves Saint Laurent’in yaratıcılığı hem özel hayatını hem de iş yaşamını etkiler hale gelir.

8- Eylül Sayısı

Moda ile ilgili filmler

Moda dünyasının en çok dikkat çeken isimlerinden birisi Anna Wintour ve bu moda ikonunu konu edinmiş 2,5 kg ağırlığındaki dev bir dergi. Derginin baş editörlerinden birisi olan Anna Wintour, 2007’nin bu eylül sayısı ile moda dünyasına büyük bir ışık tuttuğuna inanmaktadır. Tüm bu gerçekliklerden uyarlanan ve yarı belgesel bir moda filmi. 2009 yapımı filmin IMDB puanı 7. Hiç de fena değil yani.

9- Muhteşem Gatsby

Moda ile ilgili filmler

Yazar olma basamaklarını tırmanan Nick Carraway 1920`lerde eğlence hayatının gözdesi konumuna yükselen New York`a gelir. Kendi Amerikan rüyasının peşindeyken tesadüfen milyoner Jay Gatsby ve onun çevresiyle yolları kesişir. Carraway`nin alkolün su gibi aktığı, göz kamaştırıcı partilerle tanışması fazla zaman almaz. Öte yandan bu büyülü Amerikan rüyasının çöküşü de yaklaşmaktadır. Filmdeki kostümler fevkaladenin fevkinde. Devam edin, izleyin.

10- Fabrika Kızı

Moda ile ilgili filmler

Zengin bir ailenin güzel ve alımlı kızı olarak dünyaya gelen ve hayatına renk katmak için 60’lı yılların ortasında New York’a taşınan Edie’nin, zamanın aykırı sanatçısı Andy Warhol (Guy Pierce) ile tanışmasıyla tüm hayatı değişir. Onun giyim fabrikalarında görev alır ve New York ışıltıları altında bir çok ünlüyle tanışır, sevgili olur. Fakat bu hızlı ve gösterişli yaşamın da bir bedeli olacaktır. 60’lı yılların idol kadınlarından Edie Sedgwick’nin gerçek yaşam öyküsünün anlatıldığı ve iki ünlü oyuncunun başrolünü üstlendiği film, oldukça dramatik bir hikayeyi aktarıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz