Kitaplardan Filme Uyarlanan Türk Filmleri

0
9703

Türk filmleri listesiyle karşınızdayız. Sınav haftası olanlar sinemaseverler iyi bilir ki, o hafta sonu kendini rahatlatmak için sinemaya yahut tiyatroya atarsın. İşte ben sınav haftasının ardında ki hafta sonu rahatlamasını yapabilecek bir sinemasever değilim bu sefer! Her ne kadar güzel bir sinema salonunda film izleyecek olamasam da asla kendi rahatlığımdan ödün vermeden, 4-5 saatimi kendi imkanlarım ile film izleyeme ayırmayı da iyi bilirim!

Okuyanlarınız var ise bilir, bundan yaklaşık 1 ay kadar önce ‘kitaplardan filme uyarlanan 25 film’ listesini yapmıştım. Haberi olmayanlar var ise çabucak buraya tıklasın! Eksikleri olsa da elimden geldiğince hazırladığım bu listeye bir de kardeş yapmak istedim. Malumunuz önceki listede hep yabancı kitap-filmler vardı. Bu liste ise tamamen Türk eserleri-yapımları kapsıyor. Bazılarından haberim olduğu gibi izlemişliğim var fakat birçoğundan haberim olmayıp izlemediklerim de var. Ben de bu hafta sonumu size listelediğim filmler ile doldurmayı planladım. İki güne bulabildiğim kadarıyla filmleri sığdırdım. Belki siz de göz atmak istersiniz, o halde buyurun!

Kitaplardan Filme Uyarlanan Türk Filmleri Listesi

20. Avare Mustafa

türk filmleri

Orhan Kemal’in Devlet Kuşu (1958) adlı romanından ilk çevrimi olarak bilinen film, Yeşilçam’ın iki versiyonlu filmlerinden de biridir. 1961 yılı yapımlı Memduh Ün filmidir.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0290139/

19. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

türk filmleri

Peyami Safa’nın aynı adlı eserinden uyarlanan, başrollerini Hülya Koçyiğit ve Kartal Tibet’in paylaştığı 1967 yılı yapım Nejat Saydam filmidir.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0252390/

18. Dudaktan Kalbe

türk filmleri

Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı romanından uyarlanan, 1965 yapımı Hülya Koçyiğit, Cüneyt Arkın ve Gönül yazarın başrollerini paylaştığı Ülkü Erakalın’ın yönetmenliğini yaptığı filmdir.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0407748/

17. Seven Ne Yapmaz

türk filmleri

Orhan Aksoy’un yönettiği 1970 yapımı Türk filmdir. Filmin yapımcıları Nahit Ataman ve Ertem Eğilmez’dir. Kerime Nadir’in eserinden uyarlanmıştır. Başrollerini, Hülya Koçyiğit ve Kartal Tibet paylaşmaktadır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0278699/?ref_=fn_al_tt_1

16. Suçlu

türk filmleri

Orhan Kemal’in 1957’de yayınlanan aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı 1960 yapımı Türk filmidir.

15. Ağır Roman

türk filmleri

Metin Kaçan’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır ve dönemin en çok ses getiren filmlerinden biri olmuştur. Eser adını ağır bir Roman oyun havasından alır. Mustafa Altınoklar’ın yönettiği 1996 yapım yılı olan Türk filmidir. Başrollerde Müjde Ar, Okan Bayülgen, Mustafa Uğurlu, Savaş Dinçel, Küçük İskender ve Burak Sergen oynamıştır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0149601/

14. Hıçkırık

türk filmleri

Kerime Nadir’in 1936 tarihli Hıçkırık romanından yapılan ikinci uyarlamadır. Orhan Aksoy’un 1965 yılında yönettiği, senaryosu Hamdi Değirmencioğlu tarafından yazılmış Türk filmidir. Başrollerinde Hülya Koçyiğit, Ediz Hun ve Kartal Tibet oynamıştır.

(İlk uyarlama 1953 yılında Atıf Yılmaz tarafından çevrilmiştir. 1971 yılında yine Kerime Nadir’in devam romanı olan Son Hıçkırık romanından uyarlanan bir film devam filmi olan Son Hıçkırık çevrilmiştir.)

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0293837/?ref_=fn_al_tt_1

13. Çalıkuşu

türk filmleri

Senaryosu Reşat Nuri Güntekin’in 1922’de yayımladığı aynı adlı romanından Osman F. Seden tarafından uyarlanmıştır. Aynı zamanda filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini de Osman F. Seden üstlenmiştir. Filmin başrollerini Türkan Şoray, Kartal Tibet, Parla Şenol, Kadir Savun ve Zeynep Değirmencioğlu paylaşmıştır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0208842/?ref_=fn_al_tt_3

12. Üç Tekerlekli Bisiklet

türk filmleri

Senaryosu Orhan Kemal’in bir eserinden ‘Hüsamettin Gönenli’ takma adını kullanarak Vedat Türkali tarafından yazılmıştır. Filmin yönetmenliğini Lütfü Ö. Akad ve Memduh Ün; başrollerini ise Ayhan Işık, Sezer Sezin, Senih Orkan, Saadettin Erbil, Reha Yurdakul, Osman Alyanak ve Asım Nipton üstlenmiştir.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0262081/?ref_=fn_al_tt_1

11. Bedrana

türk filmleri

Bekir Yıldız’ın romanından uyarlanmış, yönetmenliğini Süreyya Duru’nun yaptığı 1974 yılı yapımı Türk filmidir. Başrollerini Perihan Savaş ve Aytaç Arman paylaşmaktadır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0279681/?ref_=fn_al_tt_1

10. Vurun Kahpeye

türk filmleri

Film, Halide Edip Adıvar’ın aynı adlı efsane romanından uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Ömer Lütfü Akad’ın üstlendiği 1949 yılı filmidir. Başrolde Aliye Öğretmeni canlandıran Sezer Sezin vardır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0262107/?ref_=fn_al_tt_3

9. Zübük

türk filmleri

Aziz Nesin’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış, yönetmenliğini Kartal Tibet’in, senaristliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı 1980 yapımı filmdir. Başrollerinde Kemal Sunal, Nevra Serezli ve Bülent Kayabaş bulunmaktadır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0253991/?ref_=fn_al_tt_1

8. Hababam Sınıfı

türk filmleri

Unutulmaz türk filmleri arasında yer alan ve serinin ilk filmi Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı romanından uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Ertem Eğilmez, senaristliğini ise Umur Bugay üstlenmiştir. Başrolleri saymaya gerek var mı? Lütfen bilmediğinizi söylemeyin. Birin saysak diğerinin hatırı kalır ki zaten siz o efsane oyuncuların hepsini biliyorsunuz.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0252487/?ref_=fn_al_tt_1

7. Sis ve Gece

türk filmleri

Ahmet Ümit’in 1966 yılında yayımlanan aynı adlı polisiye romanından uyarlanmıştır. 2007 yapımı Turgut Yasalar’ın senaryolaştırıp yönettiği bir filmdir. Başrollerini Selma Ergeç ve Uğur Polat paylaşmaktadır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0903021/?ref_=fn_al_tt_1

6. Bizim Büyük Çaresizliğimiz

türk filmleri

Barış Bıçakçı’nın aynı isimli romanından uyarlanmış olan, yönetmenliğini Seyfi Teoman’ın yapmış olduğu 2011 yılında vizyona giren Türk filmidir. Başrollerini İlker Aksum, Fatih Al ve Güneş Sayın paylaşmaktadır.

IMDB: http://www.imdb.com/titlett1309178/?ref_=fn_al_tt_1

5. Mutluluk

türk filmleri

Zülfü Livaneli’nin eserinden uyarlanan 2007 yapımı Abdullah Oğuz filmidir. Başrollerde Talat Bulun, Özgü Namal ve Murat Han bulunmaktadır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0978649/?ref_=fn_al_tt_4

4. Uçurtmayı Vurmasınlar

türk filmleri

Feride Çiçekoğlu’nun yazdığı, yönetmenliğini Tunç Başaran’ın yaptığı 1984 yapımı uzun metrajlı Türk sinema filmidir. Başrollerinde Ozan Bilen, Nur Sürer, Füsun Demirel bulunmaktadır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0098573/?ref_=fn_al_tt_1

3. Kadının Adı Yok

türk filmleri

Duygu Asena’nın yazdığı, 1987 yılında büyük bir ilgiyle karşılanan kitap, mahkeme kararıyla 1988’de yasaklanmış; sonrasında ise yasak kaldırılarak Atıf Yılmaz tarafından filme çekilmiştir. Başrollerini Hale Soygazi, Tarık Tarcan ve Aytaç Arman paylaşmaktadır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0756308/?ref_=fn_al_tt_1

2. Selvi Boylum Al Yazmalım

türk filmleri

Cengiz Aytmatov’un 1970 yılında yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Atıf Yılmaz tarafından yönetilen filmin başrollerinde Türkan Şoray, Kadir İnanır bulunmaktadır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0263975/?ref_=fn_al_tt_1

1. Yaprak Dökümü

türk filmleri

Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı eserinden Memduh Ün yönetmenliğinde 1967 yılında filme uyarlanmıştır. Başrollerde Güzin Özipek, Semiramis Pekkan, Cüneyt Göçer, Fatma Girik, Ediz Hun ve Nurhan Nur yer almıştır.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0278826/?ref_=fn_al_tt_2

Türk filmleri listemizde bu şekildeydi. Hepsi birbirinden değerli ve önemli yapımlar. Unuttuğumuz ve atladığımız vardır. Affola.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz