Lady Bird / Uğur Böceği Film İncelemesi

1109

Lady Bird / Uğur Böceği film eleştirisi ile karşınızdayız. Yönetmenliğini Greta Gerwig‘in yaptığı ve başrollerinde Saoirse Ronan, Laurie Metcalf ve Tracy Letts‘in yer aldığı film Oscar‘ın en iddialı filmlerinden biri!

Lady Bird / Uğur Böceği Film İncelemesi

- Reklamlar -

2017’de her ne kadar şahane filmler izlemiş olsam da, Lady Bird’in bana hissettirdiğini başka hiçbir film hissettirmedi. Filmin yönetmeni ve aynı zamanda yazarı olan Greta Gerwig’i Noah Baumbach filmleri izleyenler çoktan tanıyordur. İyi bir oyuncu olduğunu defalarca ispatlamış olan Gerwig, Lady Bird ile hem yazar hem de yönetmen olarak hepimizi kendisine bu alanda da hayran bıraktı.

Filmde Sacramento’da yaşayan, kendine ‘Uğur Böceği‘ adını takmış liseli Christine McPherson’ın (Saoirse Ronan) lisedeki son yılını izliyoruz. Evet, hikayenin konusu benzersiz olmayabilir ama kızla oğlan arasındaki klişeleşmiş sıradan aşk hikayesi anlatan gençlik filmleri ile kıyaslandığında Lady Bird’ü öne çıkaran en önemli şey; Bir kızın geride bıraktığı memleketi ve annesi ile arasındaki aşk hikayesini anlatıyor olması.

Lady Bird / Uğur Böceği Filminin Özgünlüğü

Ayrıca filmin özgünlüğünü de belirtmek (övmek) zorundayım. Özellikle altını çizerek söylemek istiyorum; filmde ergen gibi davranmaya çalışan aktörleri değil de gerçekten liseye devam eden gençleri izliyormuşum gibi hissettim. Aktörler demişken, tüm oyuncuların performansı çok iyiydi özellikle Saoirse Ronan ve Laurie Metcalf ise kelimenin tam anlamıyla muhteşemlerdi. Karakterlerin hepsine hemen ısınıyorsunuz, hepsi çok gerçek ve sanki Christine ile birlikte sahnede değiller de kendi olağan hayatlarını yaşıyorlar hissine kapılıyorsunuz. Ve tabii tüm bu övgüler, film boyunca büyük mizah içeren son derece iyi yazılmış senaryoya ait.

Sıcak renklerden oluşan renk paletiyle insanın içini ısıtan bir şekilde çekilmiş bir film olması da gözden kaçmıyor. Beni filmde en çok şaşırtan şey ne diye sorarsanız kesinlikle soundtrack derim, çok sevdim. Beste Jon Brion’a ait ve Spotless Mind’ın Eternal Sunshine’ından bu yana sanırım en iyi bestesi olabilir.

Aynen öyle, bu filme bayıldım ve ikinci kere izleyince filmin ana temasına (aşk ve ilgi aynı şey mi?) daha da çok odaklanabildim. Birçok film bizi ağlatmayı başarabiliyor ama Lady Bird bunu bize sahneleri en doğal ve abartılı dramatik bir şekilde sunmadan yapıyor ve bunu çok sık görmüyoruz. Lady Bird’ü şiddetle herkese öneriyorum!

Lady Bird / Uğur Böceği Film İncelemesi

Müzik - 9
Görsellik - 9
Oyuncu Performansları - 10
Yönetmen - 10
Senaryo - 10

9.6

Muhteşem

Oscar adaylarından biri. Kesinlikle izlenmesi gereken bir yapım.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikAğlatan Türk Yapımı Aşk Filmleri
Sonraki İçerik2 Mart 2018 Vizyondaki Filmler ve Haftanın Filmi
Konuk Yazar
Daimi olmasa da arada bir uğrayıp buralara neşe veren, kurduğu cümleleri ile bizleri mutlu eden nadide yazarların filminebandim için ürettikleri yazıları burada paylaşıyoruz. Sen de "Benim yazımı da yayınlayın" diye düşünüyorsan mail adresimiz aşağıda :)