Filmler Film Değerlendirmeleri Mission: Impossible Yansımalar Film İncelemesi

Mission: Impossible Yansımalar Film İncelemesi

-

Mission Impossible serisinin son filmi Yansımalar, 27 Temmuz tarihinde izleyiciyle buluştu. Hollywod’un fenomen serilerinden biri olan Mission Impossible’ın nasıl olduğunu ve beklentilerimizle kıyaslandığında nasıl bir sonuç verdiğini sizlerle paylaşacağız.

Mission: Impossible Yansımalar Film İncelemesi

İlki 1996 yılında çekilen filmi, uzun zamandır iştahla beklenen aksiyon boşluğunu doldurduğu için çok kısa sürede benimseyip sevmiştik. Brian De Palma tarafından çekilen ve başrolünü Tom Cruise’un oynadığı film, zaman içinde aksiyon sinemasında bir sembol halini aldı.

Mission: Impossible Yansımalar Film İncelemesine Geçelim

Ancak Mission Impossible, bir seri olarak değerlendirildiğinde bile oldukça uzun. Yani 6 filmle, sahip olduğu dinamizmi korumak her şeyden önce takdir edilmesi gereken bir iş. Günümüzde oldukça revaçta olan süper kahraman filmlerinin ikinci veya üçüncü devam filmlerinde, artık beklentileri karşılamayan bir hale geldiğini birçok kez gördük. Bu nedenle serinin altıncı filmi olan Mission Impossible Fallout’a, aksiyondan ve dinamizmden bir parça kaybedilmiş olmasını tolere edebileceğimi düşünerek gittim. Ancak bu baştan kabul beni yanılttı ve temposu son derece yüksek, gerilim dozu yerinde ve baştan sona aksiyon dolu bir filme karşılaştım.

Filmin yönetmen koltuğunda, senaryoyu da yazan Christopher McQuarrie oturuyor. Christopher McQuarrie, aksiyon filmeri konusunda rüştünü ispatlamış bir yönetmen. Aynı zamanda, 2015 çıkışlı Misson Impossible 5 filmini de yönetmiş olması, devamlılık ve hâkimiyet anlamında filme katkı sağlamış.

Mission: Impossible Yansımalar Özel Hususlar

Filmden ana hatlarıyla bahsettiğimize göre Fallout’a özel birkaç husustan bahsedelim. İlk değinilmesi gereken nokta, bahtsız Süpermen Henry Cavill’in seriye transfer olması. Bir dönemin polemiğine konu olan bıyıklarıyla, filmimizin kötü adamı olarak boy gösteriyor. Derinlemesine tahliller yapmadan önce şunu söylemeliyim ki, helikopterden helikoptere atlarken havada şarjör değiştirmeli aksiyonların içinde yer almak Henry Cavill’e çok yakışmış. Kötü adam karizmasına sahip olup olmadığı tartışılır, ancak ben şahsi olarak bu seçimden rahatsızlık duymadım.

Mission: Impossible Yansımalar

Bir diğer bahsetmemiz gereken konu ise Tom Cruise. 56 yaşındaki aktörün, Ethan Hunt rolünü hala büyük bir özveriyle canlandırıyor olması başlı başına takdir sebebi. Üstelik 35 yaşında olan Henry Cavill ile birebir dövüş sahnelerinde de bu yaş farkını hissetmedik.

Film vizyona girmeden önce en çok haberi yapılan konu, Tom Cruise’un aksiyon sahnelerinde dublör kullanmamasıydı. Hatta, Cruise’un bu uğurda ayak bileğinden bir sakatlık geçirdiği de pek çok yerde yazıldı. Kendisine öncelikle bir geçmiş olsun, sonrasında ise okkalı bir helal olsun dedikten sonra bu durumun, filme organik bir hava getirdiğini söyleyebiliriz. Tom Cruise’un bu seriye daha ne kadar süre devam edeceği bilinmiyor, ancak kesin olan bir şey var ki, Ethan Hunt olarak karşımıza çıktığı süre boyunca izleyiciyi hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmayacak.

Mission: Impossible Yansımalar Kötü Yönleri

Bu kadar övdük, peki filmin zayıf yönleri yok muydu derseniz, tabi ki vardı. Senaryo başlığı altında birkaç olumsuzluk sıralayacak olsam da öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Mission Impossible Fallout’ta, bir aksiyon filmi olmasının arkasına sığınarak tembel bir senaryo hazırlanmamış. Birkaç ufak aksaklık dışında son derece titiz ve aksiyon janrasına göre güçlü bir senaryoya sahip.

Ancak filmin sonlarına doğru, olayların çözülme noktasında senaryo haddinden fazla komplike bir hale geldi. Büyük bir dikkatle takip edilmesine rağmen anlaşılamayan veya gereksiz karmaşa yüzünden odağı kaybolan kısa bir sekans yaşandı. Bu durum, filmin genelini etkileyen bir belirsizlik yaratmadı tabi ki ama, o karmaşada kısa bir süre izleyiciyi içine alma problemi yaşandı.

Final sekansından da bahsederek incelememizi sonlandıralım. Final geriliminde bir helikopter çarpışması tercih edilmesi hafiften bir klişeye mi kaçıldı düşüncesi yarattı. Ancak izleyenler son on dakikayı nefeslerini tutarak takip etti mi? Etti. Bu nedenle çok daha takılacak bir problem değil.

Mission: Impossible Yansımalar

Son olarak birkaç kelam edip Mission Impossible dosyamızı şimdilik kapatıyoruz. Aksiyona doymak ve yeşil ekranlı bilim kurgu filmlerinden sıkılıp gerçek bir koşturma izlemek isteyenler için Mission Impossible Fallout kesinlikle izlenmeli. Temposu yüksek ve sıkılmadan izleyeceğiniz bir film olarak vizyondaki yerini koruyor.

Görevimiz Tehlike Yansımalar İncelemesi

Müzik - 7

Görsellik - 7

Oyuncu Performansları - 8

Yönetmen - 7

Senaryo - 7

7.2

İzlenesi

Alıştığımız gibi. Aksiyon dolu ve macera dolu seri tüm hızıyla devam etmiş.


Kullanıcı puanı:

İlk sen ol!Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Son içerikler

Cosmos: Possible Worlds, 2020’de Geliyor

7'den 70'e herkesin çok sevdiği Cosmos belgeseli yepyeni bir versiyon ile karşımıza gelmeye hazırlanıyor. Cosmos: Possible Worlds isminin verildiği...

Charlize Theron, Nicole Kidman ve Margot Robbie’li Bombshell’den Fragman Geldi

Başrollerinde Charlize Theron, Nicole Kidman ve Margot Robbie'nin yer aldığı Bombshell filminden fragman geldi. Fox News'ün kurucusu olan Roger...

Al Pacino ve Logan Lerman’lı Hunters’tan İlk Fragman Geldi

Başrollerinde Al Pacino ve Logan Lerman'ın yer aldığı ve Nazi avcılarını canlandırdıkları Amazon dizisi Hunters'tan ilk fragmanı geldi. Ünlü...

Forest Whitaker ve Garret Hedlund’lu Burden Fragmanı

Başrollerinde Forest Whitaker ve Garret Hedlund'un yer aldığı ve gerçek bir hikayeden beyaz perdeye uyarlanan Burden filminin ilk fragmanı...

Terminatör: Kara Kader Fragmanı Geldi

Terminator: Dark Fate (Terminatör: Kara Kader) filminden yetişkinlere hitap eden bol kanlı yepyeni bir fragman yayınlandı. Deadpool filminin de yönetmenliğini...

Pinocchio Filminin Yönetmeni Robert Zemeckis Olabilir Mi?

Disney'in uzunca süredir hazırlığını yaptığı live-action Pinocchio filmi için yönetmen arayışında sona gelmiş. Collider'ın paylaştığı habere göre bu isim...

Bunları kaçırma

Her Şeyin Teorisi / The Theory of Everything Vizyonda!

Film, İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking'in hayatını ve karısı...

26 Mayıs 2017 Vizyondaki Filmler ve Haftanın Filmi

26 Mayıs 2017 vizyondaki filmler ve haftanın filmi ile...

Bunlar hoşuna gidebilirTem senlik
Sonra ben görmedim olmasın