Revolver (2008) Film İncelemesi

3339

Senaristliğini ve yönetmenliğini Guy Ritchie’nin yaptığı 2005 yapımı bir gerilim filmidir. Zamanında kimi eleştirmen tarafından yerden yere vurulsa da kimileri için bir sanat eseri değerindedir. Tabi ki Guy Ritchie kötü eleştirilere kulak asmamış “Önemli olan seyircinin ne düşündüğüdür.” diye bir açıklama yapmıştır. Ki öyledir. Benim “en” dediğim filmlerdendir. Filmi “anlamadım” diyenler olabilir ancak böyle bir filmi “beğenmedim” yorumuna katılası gelmiyor insanın.

Revolver (2008) Film İncelemesi

- Reklamlar -

Diğer yandan filmin herkese hitap etmediği de bir gerçek, Guy bu filmde über bir performans sergileyerek insanın beynini akıtmıştır. O vecizeler, o kelime oyunları insana “yaa noluyoruz?” dedirtir. Jason Statham (adamım benim be!) nasıl da hakkını vermiştir oyunculuğunun. Ray Liotta da “abi karizmadan da hiç ödün vermiyorsun?” dedirtir, şaşırırsın. Meşhur asansör sahnesi vardır ki.. Adeta egonu karşına alıp “sen ben değilsin! otur sana bir çay ısmarlıyayım” diyesin gelir. “Benim sanatım seni öyle parçalarla beslemek ki onları aldığın zaman kendinin akıllı, benimse aptal olduğuma inanacaksın.” repliği egoya adeta şekil-şükül yaptırır. Bunu zaten normal bir insan söylemez değil mi ?

IMDB puanıyla (6,5) insanı yanıltan, birçok yönden ele alınabilecek ve ele alındığı birçok yönün de hakkını verecek olan filmdir. Zaten daha önce benzeri çekilmemiş. İnsana hayatı ve kimliği sorgulatan, bakış açısını değiştiren iyi filmlerdendir. Film sıkıcı gibi görünür, detaylara, aforizmalara dikkat ederek izlemekte fayda var. Kafanızın çok sağlam olduğu bir gece açıp izleyin. Pişman olmayacaksınız.

Unutmayalım ki bizim en büyük düşmanımız “biziz”. Çünkü en büyük düşman en son bakacağın yere saklanır.

Revolver Fragmanı

Revolver (2008) Film İncelemesi

Müzik - 6
Görsellik - 7
Oyuncu Performansları - 8
Yönetmen - 8
Senaryo - 9

7.6

Muhteşem

Guy Ritchie'nin yazıp yönettiği Revolver filmi akıl oyunlarıyla dolu, gerilimi yüksek, gizemli bir filmdir. Revolver ile ilgili değerlendirmemiz sizlerle.

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikKısa Film: Sümük Yediren Sevgi
Sonraki İçerikBaşka Sinema’da Yeni Bir Heyecan Var
Konuk Yazar
Daimi olmasa da arada bir uğrayıp buralara neşe veren, kurduğu cümleleri ile bizleri mutlu eden nadide yazarların filminebandim için ürettikleri yazıları burada paylaşıyoruz. Sen de "Benim yazımı da yayınlayın" diye düşünüyorsan mail adresimiz aşağıda :)