Sinema Bilet Fiyatları ile İlgili Protesto

957

Sinema Bilet Fiyatları ile ilgili bir protesto haberi ile yayınımıza devam ediyoruz. Mehmet ARİKK isimli bir kullanıcı tarafından Change.org’ta açılan kampanya çığ gibi büyüyerek devam ediyor. Hedef olarak belirlediği 7.500’e çok az kaldığı için biz de el atıp bu kampanyayı destekleyelim istedik. Bu haklı serzenişte Mehmet beye sonuna kadar katılıyor ve şikayetinin metnini tam olarak aşağıda yayınlıyoruz:

Kampanyaya buradan katılabilirsiniz

- Reklamlar -

Sinema Bilet Fiyatları Protesto Metni

Bilet Fiyatlarınız Kanatlandı – Sinemaya Reklam Değil Film izlemeye Gidiyoruz – Kantinlerinizin Her Şey Dâhil Otel Fiyatlandırmasından bıktık!’’

Açıklama: Birçok gösterimde açıklanan seans saatinden önce reklamlar başlıyor ve filmin tahmin edilen gişe miktarına göre değişen sürelerde reklam izletiliyor. Bazı salonlar işi o kadar abarttı ki artık ara bölüme bile reklam koyulmaya başlandı. Bu süre on dakikadan az olmuyor.

Film uzun süredir beklenen ve tanıtımı iyi yapılan bir filmse, seyirci yarım saatin üzerinde reklam izlemek zorunda kalabiliyor. Reklamlar bittikten sonra; ‘gelecek program’ tanıtımları başlıyor. Dolayısıyla herhangi bir filme başlamadan önce, onbeş dakika ile yarım saat arasındaki bir süre sinema tarafından GASP ediliyor.

Bir diğer husus bazı sinemalarda 3D filme ekstra fiyat verip, üstüne üstlük 3D gözlük ücreti ödüyoruz. Bu da yetmezmiş gibi gözlükleri seans sonunda geri toplamaya kalkmaları hiçte iç acıcı bir durum değil.

Yiyecek ve içeceklerin pahalılığı market fiyatların kat kat üstünde olması insanı sinema izleme keyfinden bezdiriyor. Bazı salonlarda ‘’Dışarıdan yiyecek-içecek getirmek yasaktır’’ olmasına rağmen bazı sinemaseverler çantalarına önceden Kola, cips- su ve çikolata koyup girmek zorunda kalıyorlar.

Sinema biletinin 15 TL olduğunu ortalama baz alırsak, mısır cipsini 18 TL’ye satmaları bizim zorumuza gidiyor. Sonuç olarak bu durum artık bıkkınlık noktasına geldi.

Ve yetkililerden bu konuda gerekli çalışmaları yapıp duyarlılığa davet ediyoruz. İşte beklentilerimiz:

  1. Reklam uygulamalarına maksimum süre olarak 3 dakika gibi bir sınır getirilmelidir.
  2. Filmden çıkarken gözlük iade alınıyorsa, girişte alınan ücret iade edilmelidir. Ve bu konuda önceden sinemasevere bilgi verilmelidir.
  3. Yiyecek içecek fiyatları cazip ve standart fiyatlara çekilmelidir.
Önceki İçerikKidnapping of Edgardo Mortara Spielberg & Rylance ile Geliyor
Sonraki İçerikThe Flash 18. Bölüm Fragmanı Yayınlandı
Emre Arısoy
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)