Unutulmaz 10 Dans Filmi!

0
6307

Dans etmeyi ve eğlenmeyi her şeyden fazla seven bir millet olarak, film izlemeyi de sevenleri bulup buluşturduysak bu çatıda, bu listeyi yapmazsak olmazdı. Belki iki figür öğrenir, siz de hayatınızın aşkını etkilersiniz falan olamaz mı? Tamam olmaz öyle şey ama en azından izleriz keyif alırız. Filmlerin içinde çok eski olanlar da var ama inanın izlemeye değer ki benim birkaçını birden fazla izlemişliğim vardır. Hep beraber bakalım.

Unutulmaz 10 Dans Filmi

10. Dirty Dancing

dirty dancıng

Dilimize İlk Aşk İlk Dans olarak çeviri yapılan 1987 yapımı film, tam bir ef-sa-ne! 1988’de en iyi şarkı dalında Oscar ödülünü ‘The Time of My Life’ şarkısıyla kazanan filmin IMDB puanı 6.9. Bir yaz kampında dans öğretmeni olan Johnny Castle, işten kalan vakitlerinde diğer dansçılarla dans etmektedir. Dans ekibinden bir kız Johnny’e aşık olur ve onun hem sevgilisi hem de dans partneri olur.

9. Step Up

step up

2006 yapımı film benim dans filmleri içindeki favorim. Hayır tabi ki baş rolünde Channing Tatum var diye demiyorum, ayıp bu yaptığınız ama onun da etkisi yok değil…  Tyler Gage dansı çok seven bir adamdır ve kamu hizmeti cezasını çekmek üzere Baltimore’daki bir sanat okuluna gider. Burada tanıştığı bir kızın dans partneri olur ve olaylar süregelir. Dans figürleri ve espriler gayet başarılı. Bu arada film seri halinde ilerliyor. Hepsini izleyebilirsiniz.

8. Black Swan

black swan

Siyah Kuğu, baş rolünde Natalie Portman‘ın rol aldığı ve dramı tattığımız dans filmi. Tabi ki her dans filmi eğlenceli olacak diye bir şey yok! 2010 yapımı film, IMDB den 8.0 puan aldı. Bununla da kalmadı Portman göz kamaştırdı. Konu ise şöyle; Beyaz Kuğu rolünde çok iyi olan Nina ne kadar çok çalışırsa çalışsın Siyah Kuğu’yu ortaya çıkaramıyor fakat rakibi Lily Siyah Kuğu performansında Nina’dan çok daha iyidir. Aralarındaki rekabet ve dostluk oldukça zor bir çekişmeye yol açar.

7. Moulin Rouge

moulın rouge

İzlemeyen var mıdır bilmiyorum ama ben listeye aldım. Almasan büyük ayıp çünkü. İzlemediysen de senin ayıbın şuan. Dilimize Kırmızı Değirmen olarak çevirisi yapılan ve baş rolde Nicole Kidman’ı gördüğümüz yapım, dillere destan! IMDB puanı 7.7 olan film 2001 yapımı lakin 1952de çekilmiş bir versiyonu daha var! Bir gece kulübü olan Moulin Rouge‘daki dansçılardan birine aşık olan şair Christian’ın aslıdna büyük bir sorunu vardır. Aynı kıza aşık bir dük!

6. Magic Mike

magic mıke

Kızlaaarrr! 5. maddeye toplaşın, elleri göreyim. İki film olarak izleyebileceğiniz Magic Mike, akıllara zarar. Channing Tatum, Alex Pettyfer, Matthew McConaughey gibi isimleri baş rollerde görebildiğimiz ve dansa olan aşkımızın kabardığı film, kaçırılmaz. Erkek striptizcilerin dünyasında geçen ve türünün belki de tek örneği olan film Magic Mike’ın yönetmenliğini Steven Soderbergh üstlenmiş. Tebrikler.

5. The Red Shoes

the red shoes

1948 yapımı ama buradaki filmlerin hepsine kök söktürecek bir film sıradaki. İngiliz yapımı filmin IMDB puanı 8.3. Eğer eski filmlerle dansı bir arada seviyorsanız, bence ideal. Vicky Page balerin olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen bir kızdır. Ünlü bir balenin yöneticisi olan Boris Lermantov ile tanışır ve hayallerine giden yola giriş yapar.

4. Saturday Night Fever

travolta

IMDB puanı 6.8 olan yapımın baş rolünde John Travolta var. John Travolta bu rolle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar adaylığı aldı. Tony’nin hayatındaki en büyük zevk dans etmektir ve gittiği diskoda Stephanie ile tanıştıktan sonra hayatı değişir. Bence fevkaladenin fevkinde olan film 1977 yapımı.

3. Billy Elliot

elliot

Hikayesi kuvvetli bir yapım isterseniz eğer, buldunuz. IMDB puanı 7.7 olan film Billy Elliot adında ve 11 yaşındaki bir çocuğun hikayesini konu alıyor. Bir gün boksu bırakıp bale yapmak istediğini söyleyince ailesi ona kesinlikle karşı çıkar ancak Billy’nin yanında onun bu kararını destekleyen insanlar da olacaktır.

2. All That Jazz

jazz

Bob Fosse’nin yarı otobiyografi olan filmi 1979 yapımı ve IMDB puanı 7.8. Joe Gideon müzikal tiyatroların en başarılı ismidir fakat bu onu mutlu etmez çünkü sanat yaparken hayatını geride bırakmıştır. Gitgide ilaçlara bağlı yaşamaya başlar.  Bir süre sonra ciddi bir yol ayrımında ve seçim yapmak zorunda kalır. Hayat? Sanat?

1. Singin In The Rain

yağmur altında

En iyiyi en sona sakladım 🙂 Efsane film Yağmur Altında, izlemeyenlere küfür ettirecek tatta bir yapım. Kendisi 1952 yapımı ve inanılmaz! IMDB puanı 8.4 olan filmin baş rolünde Jean Hagen, Gene Kelly, Debbie Reynolds var. Dönemin en önemli klasiklerinden sayılan yapım mutlaka izlenmesi gereken filmler içinde ilk 20’ye rahat girer.