15 Temmuz’da Vizyona Giren Filmler ve Haftanın Filmi

1017

Hafta boyunca bizim gibi ‘Cuma gelse de filme gitsek’ diye düşünen kaç kişi kaldık acaba? Bence sayı epey çoktur. Hele ki vizyondaki film sayısı güzelse ve kaliteli filmlerle kuşatılmışsak mis. Bu hafta vizyona giren film sayısı yedi. İçlerinden biri serisine alışkın olduğumuz ve eğlenmek için hevesle beklediğimiz bir animasyon. Önce filmleri listeleyip, sonra haftanın filmini açıklayalım:

  1. Buz Devri 5: Büyük Çarpışma
  2. Aşk Uğruna
  3. Simülasyon
  4. Sultan
  5. Soygun
  6. Şimdi Nereyi İşgal Edelim?
  7. Ben Salvador Değilim

İşte Haftanın Film Tavsiyesi Niteliğindeki Filmleri

Soygun

Soygun, eleştirmenlerin Heat filmine benzettiği aksiyon filmi, Yanis ve çetesini temel alıyor. Kardeşi ve çetesiyle birlikte kusursuz soygunlar yapan Yanis bir gün büyük bir belayla karşılaşır. Zira kardeşi Amine kendisine düşen paydan memnun olmadığı için soygunda kullandıkları silahı atmak yerine parayla satar. Artık silah mafyanın eline geçmiştir ve kendilerini kurtarmalarının tek yolu mafyanın istediği bir soygunu yapmaktır. Ancak uyuşturucu idare eden mafyadan kendilerini kurtarmaları sandıkları kadar kolay olmayacaktır. Yönetmenliğini ve senaryosunu Julien Leclercq‘in üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Sami Bouajila, Guillaume Gouix, Youssef Hajdi ve Redouane Behache gibi isimler yer alıyor.

- Reklamlar -

Ben Salvador Değilim

Ben Salvador Değilim, İranlı Naser orta yaşlarını süren, dinine bağlı bir öğretmendir; eşi Elham ve kızları Sogol ile sakin bir hayat sürmektedir. Dürüstlüğü benimsemiş olan Naser, bir gün bulduğu para dolu çantayı tereddütsüz sahibine iade eder; karşılığında da hiçbir ödülü kabul etmez. Bu örnek davranışı bir televizyon programına konu olur ve eşi Elham ile birlikte stüdyodayken bir Brezilya seyahati kazanırlar! Naser buna da çok gönülsüzdür ama Elham onu ikna eder ve aile kendilerinden çok farklı kültürdeki bu ülkenin yolunu tutarlar. Ama Brezilya’da başlarına gelecek komik olaylar sadece kültür farkıyla sınırlı kalmayacaktır. İran Brezilya ortak yapımı olan komedi filmi Ben Salvador Değilim’in yönetmenliğini Manouchehr Hadi üstlenirken, senaryo ise Reza Maghsoodi’ye ait.

Şimdi Nereyi İşgal Edelim?

Şimdi Nereyi İşgal Edelim?, orijinal adıyla Where To Invade Next. Yönetmen ve senarist Michael Moore 6 yıldan sonra çektiği ilk film olan Where to Invade Next’te Amerika’nın askeri düzenine odaklanıyor. Amerika’nın denizaşırı ülkelere yaptığı görevleri ve onların kaynaklarını eleştiriyor. Film, Toronto Film Festivali‘nde prömiyerini gerçekleştirdi.

Sultan

Sultan, Hindistan’ın en sevilen oyuncularını bir araya getiren Sultan filmi, profesyonel ve kişisel hayatında sorunlarla boğuşan dövüşçü Sultan Ali Khan’ı temel alıyor. Haryanalı boksör küçük köyünden çıkarak dünyayı yerinden oynatacak bir boksöre dönüşüyor. Sultan’la aynı küçük kasabada yaşayan cesur ve yine kendince hayalleri olan Aarfa’nın arasındaki aşk da zamanla körüklenmeye başlıyor. Yönetmen koltuğunda Ali Abbas Zafar’ın yer aldığı filmin yapımcılığını ve senaryosunu Aditya Chopra üstleniyor. Filmin başrollerinde Salman Khan, Anushka Sharma, Randeep Hooda ve Amit Sadh yer alıyor. Filmin müziklerini ise Vishal-Shekhar üstleniyor.

Simülasyon

Simülasyon, günümüzün en popüler etkinliklerinden biri olan sanal oyunlara odaklanıyor. Bir grup genç adeta bir sanat eseri olan sanal oyunu denemeleri için davet alırlar. Oyunu başarıyla tamamlayan kişiye 100.000 dolar ödül verilecektir. Heyecanla teklifi kabul eden oyuncular kendilerini bir savaş alanında bulurlar. İlk başta oyun oynadıklarını zanneden gençlerin bilmediği şey ise kendi hayatları için bir savaş vermek zorunda kalacaklarıdır. İngiltere yapımı filmin başrollerini Morfydd Clark, Tom Benedict Knight, Max Deacon ve Parker Sawyers üstleniyor. Bilim kurgu türü filmin senaryosunu ve yönetmenliğini Charles Barker üstleniyor.

Aşk Uğruna

Aşk Uğruna, Başrollerinde Kristen Stewart ve Nicholas Hault’un yer aldığı bilim kurgu filmi Aşk Uğruna’nın yönetmen koltuğunda Like Crazy’den tanıdığımız Drake Doremus oturuyor.
Aşk Uğruna ütopya kılıfına sokulmuş bir distopyada, açgözlülük, fakirlik, şiddet gibi duyguların olmadığı bir dünyada geçiyor. Yeni bir evrede yaşayan insanlık depresyon, aşk, nefret gibi duygularını geri plana iterek duygulardan kurtulma yoluna gidiyor. İlk başlarda insanlığı kurtaracak bir “çözüm” gibi görülen duygusuzlaşma bütün dünyada kusursuzca işlerken, bir hastalığa yakalanarak tekrar hissetme yeteneğini kazanan baş karakterlerimiz kendilerini bir aşkın içinde buluveriyor.

Buz Devri 5

Fox Animation Studios ve Blue Sky Studios firmalarının yapımcılığında hayata geçirilecek serinin yeni filmi çok sevilen animasyonun beşinci filmi olacak. Meşe palamudu delisi firavun faresi Scrat karnını doyurmaya çalışırken bir takım kozmik olayları tetikler ve bunun ucu Buz Devri‘nin sevdiğimiz kahramanlarına dek ulaşır. Tuhaf ekibimiz yaşamlarını kurtarabilmek için, rengarenk yeni karakterlerle tanışacakları egzotik diyarlara doğru eğlenceli bir yolculuğa çıkarlar. Filmin yönetmenliğini Mike Thurmeier ve Galen T. Chu üstleniyor.

Tontik mamut, Şeftali, pis kokulu Sid, Diego ve daha fazlası ile gönlümüzün efendisi olan animasyon, umarız ki kendisini bozmadan sürekli devam eder. Seslendirme kadrosu diğer filmlerle aynı olan (Yekta Kopan, Haluk Bilginer ve Ali Poyrazoğlu…) yapımı çok bekledik lakin kavuştuk. Bakalım yeni maceraları bize neler anlatacak.

Önceki İçerik2016 Emmy Ödülleri Adayları Belli Oldu
Sonraki İçerikThe Dark Tower Filmi Yeni Fotoğrafları Geldi
ohmonvie
Gerçek hayatta bulamadığımız her şeyi tek tek bulduğumuz yerin; filmlerin içine daldım.