25 Kasım 2016 Vizyondaki Filmler ve Haftanın Filmi

595

25 Kasım 2016 vizyondaki filmler ile karşınızdayız. Bu hafta eğlenmek için Çakallarla Dans 4‘e, duygusal takılmak için Frantz‘a gidebilirsiniz ama öncesinde incelemelerimize geçelim.

Her hafta illaki bulduğumuz şahane, fevkaladenin fevkinde filmler oluyor lakin bazı haftalar da ‘amaan evde kaçırdığımız filmleri izleyelim!‘ diyebiliyoruz. Bu hafta da o haftalardan biri olabilir diye düşünüyorum. Haftanın filmi için güzel yorumlar olmasına rağmen diğer filmler için aynı samimiyette olamayacağız. Önce 25 Kasım 2016 vizyondaki filmler listesini ardından haftanın filmini anlatalım:

- Reklamlar -
  1. Çakallarla Dans 4
  2. Savaş Vadisi
  3. Pastoral Amerika
  4. Lanetli Ev
  5. Bana Git De
  6. Frantz

İşte Haftanın Film Tavsiyesi Niteliğindeki Filmleri

Çakallarla Dans 4

Serinin deam filminde Muhasebeci Servet, Kayınço Gökhan, Köfte Necmi ve Del Piero Hikmet hayat mücadelesi içinde ekonomik yetersizlikler sebebiyle aynı evde yaşamaya başlamıştır. Günün birinde Berber Hüseyin kahramanlarımızın karşısına çılgın ancak cazip bir planla çıkar. Almanya’daki dayıoğlu vefat ettiğinde vasiyet olarak da neyi işaret ettiği belirsiz bir harita bırakmıştır. Bunun bir hazine haritası olduğuna kanaat getiren kahramanlarımız tutundukları bu umut ışığının peşinden Edirne’ye yola koyulurlar. Daha önceki filmleri beğenenler için bir alternatif olabilir.

Lanetli Ev

Psikolojik gerilim-korku filminin yönetmenliğini Aaron Keeling ve Austin Keeling üstleniyor. 7 aylık hamile olan Jennifer Branagan yıllar sonra Kansas’a geri döner. Doğduğu yere dönmesinin sebebi ise yaşadığı beklenmeyen bir psikolojik çöküştür. Jennifer hayatının kontrolünü kazanmaya çalışırken bu kez daha büyük bir sorun karşısına çıkar. Kiraladıkları evde garip olaylar olmaktadır.

Amerikan Pastoral

Dışarıdan mükemmel görünen bir aileye odaklanan yapım eskiden okulun yıldız atleti, şimdi ise başarılı bir işadamı olan Seymour “Swede” Levov ve ailesini keşfetmemizi sağlıyor. Eski güzellik kraliçesi olan karısı ve ergenlik çağındaki kızıyla mutlu bir hayat süren Levov’un mutluluğu bir gün kızının ortadan kaybolmasıyla bozuluyor. Ünlü oyuncu Ewan McGregor’ın ilk yönetmenlik denemesi olan film, Phillip Roth‘un Pulitzer ödüllü romanını temel alıyor. Senaryosu John Romano tarafından yazılan filmin oyuncu kadrosunda ise McGregor’un yanı sıra Jennifer Connelly, Dakota Fanning, David Strathairn, Peter Riegert, Uzo Aduba ve Valorie Curry yer alıyor.

Bana Git De

Ali var olma bunalımını aşmak için İstanbul’dan Doğu’ya doğru yolculuk yapmak isteyen çok başarılı bir gitaristtir, Leyal ise ünlü olmak için Doğu’dan kaçıp İstanbul’a gelmeyi hedefleyen genç ve güzel bir şarkıcıdır. Ali, kaçış ve arayışın iç içe olduğu bu yolculuğun bir durağında Leyal ile karşılaşır. Ali’yi büyüledikten sonra Leyal ortadan kaybolur. Ali’nin arayışlarına Leyal de eklenmiştir. Türk yapımı bir drama varım diyen, böyle buyurabilir.

Savaş Vadisi

İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu’ndan Medic Desmond T. Doss, Okinawa Savaşı’nda görev yaparken insanları öldürmeyi reddeder ve Amerikan tarihinin ilk Onur Madalyası’na layık görülen vicdani retçisi olur. Film, bu tek bir kurşun sıkmadan 75’e yakın kişiyi kurtaran kahramanın hikayesini ele alıyor.

Usta oyuncu ve yönetmen Mel Gibson’ın on yıl aradan sonra çektiği savaş filminin oyuncu kadrosunda Andrew Garfield, Vince Vaughn, Sam Worthington, Hugo Weaving, Luke Bracey, Teresa Palmer ve Rachel Griffiths gibi isimler yer alıyor. Filmin senaryosun ise Andrew Knight ve Robert Schenkkan’a ait.

Frantz

Adrien adındaki genç bir adam, I. Dünya Savaşı’nda yaşamını yitiren Frantz’ın mezarını günde iki kez ziyaret edip çiçek bırakmaktadır. Bu durum Frantz’ın nişanlısı Anna ve ailesinin dikkatini çeker. Genç adamı evde ağırlayan ve Frantz ile yakın arkadaşlığını öğrenen Anna, Adrien ile ortak duygular paylaştığını fark eder. İki yaralı insan birbirinin acısını paylaşarak hafifletirken, Frantz’a dair bilinmeyen sırlar da gün yüzüne çıkacaktır. François Ozon‘un yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği filmin başrolleri Paula Beer ve Pierre Niney.

François Ozon, Venedik Film Festivali’nde yarışan Frantz’la melodram türüne yöneliyor ve Maurice Rostand’ın bir oyununu sinemaya uyarlıyor. Aynı oyun daha önce de 1932’de Ernst Lubitsch tarafından Broken Lullaby adıyla beyazperdeye uyarlanmıştı. Frantz, daha önce hiç savaş veya çatışma sahnesi, siyah-beyaz ya da Almanca film çekmemiş olan Ozon’un takipçileri için ilklere tanık olacakları bir film.

Daha önce Filmekimi‘nde gösterilmişti. Buyurun fragmanımız:

Önceki İçerikTam Anlamıyla Kızlar İçin Hazırlanmış Girls Night’a Uygun 20 Film
Sonraki İçerikDisney’in Yeni Kısa Animasyonu: Inner Workings
ohmonvie
Gerçek hayatta bulamadığımız her şeyi tek tek bulduğumuz yerin; filmlerin içine daldım.