Before Midnight / Geceyarısından Önce

1
2492

Before Midnight poster Before Midnight / Geceyarısından ÖnceVİZYON TARİHİ: 21 Haziran 2013

TÜR: Dram, Romantik

SÜRE: 109 dk

YÖNETMEN: Richard Linklater

SENARYO: Richard Linklater, Ethan Hawke, Julie Delpy, Kim Krizan

OYUNCULAR: Ethan Hawke, Julie Delpy

ÜLKE: ABD | Yunanistan


Aradan geçen bir 9 yıl daha… Bu kez aynı hatayı yapmayan Jesse ve Celine’nin artık birlikte olduklarını görüyoruz. Tabi geçmişleri, hesaplaşmaları, farklı insanlardan arta kalan hatıraları ve gelecek endişeleri ve kızlarıyla beraber. Hayatın her daim gençken olmasını istedikleri kadar berrak olmadığından artık eminler, peki ya birbirleri için artık ne düşünmekteler?

Karakterler kadar yönetmenimizin de olgunlaştığını hissetmek mümkün serinin son halkasında. Işık ve mekân kullanımı, müziklerin rolü bariz bir şekilde kendini gösteriyor. Önceki filmlere rağmen daha fazla yan karaktere rastlıyoruz çiftimizin hayatına nüfuz eden. Bu “kalabalık” hissi biraz yadırganmıyor değil. Malum biz dünyayı onlardan ibaretmiş gibi izledik şimdiye dek.

large before midnight blu ray 02 1024x576 Before Midnight / Geceyarısından Önce

Bakmayın filmin adının “Before Midnight / Geceyarısından Önce” olduğuna, bu muhtemel bir pazarlama tekniği, ilk iki filmin ahengini bozmak istememe durumu diye tahmin ediyorum. Jesse ve Celine’nin artık birbirlerine ayırabilecekleri vakit ve paylaşabilecekleri anlar konusunda bir kısıtlaması yok. Fakat eski sempatilerinden ve tahammüllerinden de eser yok. Hayallerle bezeli bir yaşama aç olmak, hayatı elinden kaçırdığını sanmak ve son olarak hayatı yakalamak ama “Yoksa hepsi bu kadar mı?” kaygısına düşmek olarak özetlenebilecek bir seri. Özeleştiri için mükemmel bir kılavuz, geleceğe dair muhtemel bir ayna Before serisi.

Fragman

Before Midnight / Geceyarısından Önce Filminin Fotoğrafları