Before Serisi Bir Videoda Bir Araya Gelirse

445

Richard Linklater‘ın efsanevi Before Serisi aynı anda bir videoda bir araya gelirse sizce nasıl olur? Ethan Hawke, Julie Delpy ve o müzikler…

Henüz izlememiş ya da hatırlamak isteyenler için üç filmi de özet geçelim:

- Reklamlar -

1995 yapımı olan serinin ilk filmi Before Sunrise, Fransız yüksek lisans öğrencisi Celine (Julie Delpy) ile Jesse (Ethan Hawke), Budapeşte – Viyana treninde bir çiftin kavgası ile tesadüfen tanışmasıyla başlar. Jesse, Celine’e, ertesi gün uçağa bineceğini ancak parası olmadığından sabaha kadar Viyana caddelerinde dolaşacağını söyler ve Celine’in kendisine eşlik etmesini ister. Viyana’da trenden inerler ve 14 saat boyunca hayatlarını derinden etkileyecek bir beraberliğe adım atarlar. Buraya kadar her şey kulağa çok güzel geliyor değil mi? Bundan sonrası izleyen için duygu dolu, ızdırap dolu…

Before Sunset ise 1995 yılında, bir tren yolculuğu sırasında tesadüfen başlayan ve tüm samimiyetiyle insanı sarıp sarmalayan hikâyemizde ikinci perde… Aradan 9 yıl geçmiştir. Jesse, Celine’le gün doğana dek süren macerasını kitaplaştırmış ve yazarlığa adım atmıştır. Bu kitap ve Paris’te bir öğle vakti düzenlediği bir imza günü, Paris’te yaşayan Celine’yi yeniden onun ayağına getirir. Birbirlerinden uzak geçen 9 yılı, değişen düşüncelerini, keşkeleri, iyi kileri konuşmak için bu kez gün batımına kadar vakitleri vardır.

Before Midnight‘ta ise bu kez aynı hatayı yapmayan Jesse ve Celine’nin artık birlikte olduklarını görüyoruz. Tabi geçmişleri, hesaplaşmaları, farklı insanlardan arta kalan hatıraları ve gelecek endişeleri ve kızlarıyla beraber. Hayatın her daim gençken olmasını istedikleri kadar berrak olmadığından artık eminler, peki ya birbirleri için artık ne düşünmekteler?

Şimdi videoyu izleyebiliriz. Afiyet olsun.

Before Serisi Bir Arada

Önceki İçerikLucas Till’lı Monster Trucks’tan Fragman
Sonraki İçerikKaranlığın Elli Tonu’ndan Kısa Bir TV Spotu Geldi
Tam bir film manyağıyım. Film izlemeden bir gün geçirmişliğim yoktur. "Sonra durdum dedim ki madem izliyorum neden yazmıyorum?" ve yazmaya karar verdim :)