Before Sunset / Gün Batmadan (2004) Film İncelemesi

4830

1995 yılında, bir tren yolculuğu sırasında tesadüfen başlayan ve tüm samimiyetiyle insanı sarıp sarmalayan hikâyemizde ikinci perde… Aradan 9 yıl geçmiştir. Jesse, Celine’le gün doğana dek süren macerasını kitaplaştırmış ve yazarlığa adım atmıştır. Bu kitap ve Paris’te bir öğle vakti düzenlediği bir imza günü, Paris’te yaşayan Celine‘yi yeniden onun ayağına getirir. Birbirlerinden uzak geçen 9 yılı, değişen düşüncelerini, keşkeleri, iyi kileri konuşmak için bu kez gün batımına kadar vakitleri vardır.

Before Sunset / Gün Batmadan (2004) Film İncelemesi

- Reklamlar -

Serinin ikinci ayağı da bize yine bol bol diyalog ve parmak ısırtan bir düello vadediyor. Toy yıllar sona ermiş, ayaklar yere basar olmuştur. Yıllar içinde, öngöremedikleri bir mutsuzluğa sürüklenmişlerdir ve bir 9 yıl daha kaybetmeye değip değmeyeceğine birkaç saat içinde karar vermek zorundalar.

Bize yine mekân ya da ekstra oyuncu sunmayan -neredeyse-, öyküyü yalnızca bu iki sevimli karaktere ve onların hayranlık uyandıran bakış açılarına yükleyen bir film daha… Kanımca serinin en harika replikleri bu filme ait. “Hepimiz, dünyayı kendi küçük anahtar deliklerimizden görmüyor muyuz?” dendiğinde bencilliğimiz; “Köprünün altından çok sular aktı, mesele sen bile değilsin. Mesele sonsuza dek yitip giden o an.” dendiğinde ise pişmanlığımız çarpıyor meselâ yüzümüze. Belki de hiçbir zaman sormadığımız soruları soran, hiç ver(e)meyeceğimiz cevaplar konusunda bize yardımcı olan bir akıl oyunu bu.

Ayrıca bu filmde oyuncularımızın da senaryoda pay sahibi olduklarını söylemekte fayda var. Ekibiyle uyum içinde çalışabilen, egolarından sıyrılmış bir yönetmenin bunun meyvelerini nasıl toplayabileceğine dair nefis bir örnek…

Before Sunset / Gün Batmadan Fragmanı

Before Sunset / Gün Batmadan (2004) Film İncelemesi

Müzik - 7
Görsellik - 7
Oyuncu Performansları - 8
Yönetmen - 8
Senaryo - 9

7.8

Harika

1995 yılında, bir tren yolculuğu sırasında tesadüfen başlayan ve tüm samimiyetiyle insanı sarıp sarmalayan hikâyemizde ikinci perde... Before Sunset

User Rating: Be the first one !
Önceki İçerikWhat We Do in the Shadows / Aylak Vampirler (2014) Film İncelemesi
Sonraki İçerikŞenlik Var! En İyi 10 Brad Pitt Filmi Sizlerle!
Konuk Yazar
Daimi olmasa da arada bir uğrayıp buralara neşe veren, kurduğu cümleleri ile bizleri mutlu eden nadide yazarların filminebandim için ürettikleri yazıları burada paylaşıyoruz. Sen de "Benim yazımı da yayınlayın" diye düşünüyorsan mail adresimiz aşağıda :)